Limanowa zajmuje 177 miejsce wśród 869 polskich gmin (ranking według stanu z 16 października 2026) z medianą 7768 zł/m², o 29 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W mieście mieszka 14 224 osoby, a stąd jest 27 km do Nowego Sącza i 77 km do Krakowa.
Liczby pochodzą z 82 aktów notarialnych podpisanych od lipca 2024 roku. Limanowa stoi w rankingu 106 miejsc powyżej Nowego Sącza, choć jest od niego pięć razy mniejsza.
Najciekawsza liczba tego wpisu opisuje moment, w którym ten poziom powstał. Między 2023 a 2024 rokiem mediana Limanowej skoczyła z 4926 do 7266 zł, czyli o 47 procent w jednym roku. Wcześniej przez trzy lata stała w miejscu.

Dane i metodologia
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Limanowej, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- Zakres danych: transakcje od 1 lipca 2024 do 24 lipca 2026. To najświeższy rejestr w tym koszyku.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. Filtr usunął 2 akty.
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.
Po tych filtrach zostaje 82 akty. Mediana to 7768 zł/m², rozstęp kwartylowy od 6342 do 8717 zł/m², a typowe mieszkanie ma 47 m² i kosztuje 370 000 zł.
Osiemdziesiąt dwa akty w dwa lata to niewiele, więc tam, gdzie tabela schodzi poniżej dziesięciu transakcji, mówimy o sygnale, a nie o pomiarze.
Rynek pierwotny jest droższy o 4 procent
| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty |
|---|---|---|
| Wtórny | 7634 | 65 |
| Pierwotny | 7940 | 17 |
Różnica wynosi 306 zł na metrze, czyli 4,0 procent, i jest jedną z najmniejszych w całym małopolskim zestawieniu. Dla porównania w Andrychowie ta sama różnica sięga 47 procent, a w Wadowicach 33.
Rynek pierwotny to 21 procent obrotu, czyli 17 aktów.
Dla kupującego oznacza to, że w Limanowej nowe i istniejące mieszkania kosztują praktycznie tyle samo za metr, co jest rzadkie i warte sprawdzenia przy konkretnej ofercie: przy takiej różnicy o cenie decyduje standard i lokalizacja, a nie rok budowy.
Adresy
| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| Bednarczyka 34 | 9012 | 9 | 8 |
| Zygmunta Augusta 2 | 8483 | 7 | 0 |
| Zygmunta Augusta 3 | 7289 | 5 | 0 |
| Kowalskiego 7 | 6369 | 5 | 0 |
Cztery adresy zebrały w dwa lata co najmniej pięć transakcji, razem 26 aktów, czyli 32 procent rynku miasta.
Bednarczyka 34 to praktycznie połowa tutejszego rynku pierwotnego, osiem z siedemnastu aktów pierwszej sprzedaży, przy medianie 9012 zł, o 1244 zł powyżej mediany miasta.
Dwa bloki przy Zygmunta Augusta nie mają ani jednej pierwszej sprzedaży, a dzieli je 1194 zł na metrze, choć stoją pod sąsiednimi numerami: dwójka leży 715 zł powyżej mediany miasta, trójka 479 zł poniżej. Przy siedmiu i pięciu aktach to sygnał, a nie pomiar.
Metraż i izby
| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty |
|---|---|---|
| do 35 m² | 8047 | 10 |
| 35 do 50 m² | 7859 | 37 |
| 50 do 65 m² | 6988 | 24 |
| ponad 65 m² | 6369 | 11 |
Próg leży tu nie przy kawalerkach, tylko przy pięćdziesięciu metrach: dwa pierwsze przedziały różnią się o 188 zł, a przejście do przedziału od 50 do 65 m² kosztuje 871 zł na metrze.
Od najmniejszych do największych mieszkań mediana spada o 1678 zł, czyli o 21 procent.
| Izby | Mediana, zł/m² | Akty |
|---|---|---|
| 2 | 8444 | 19 |
| 3 | 7382 | 38 |
| 4 | 7823 | 14 |
| 5 | 6333 | 9 |
Rejestr liczy izby, a nie pokoje. Ta tabela nie układa się w linię prostą: mieszkania czteroizbowe są droższe za metr od trzyizbowych o 441 zł, co przy czternastu i trzydziestu ośmiu aktach oznacza raczej przypadkowy skład tych dwóch grup niż regułę, że większe jest droższe.
Najwyraźniej czyta się z niej dwa krańce: 8444 zł przy dwóch izbach i 6333 zł przy pięciu, choć ten drugi stoi na dziewięciu aktach.
Historia cen
| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
|---|---|---|
| 2021 | 4805 | 39 |
| 2022 | 5051 | 43 |
| 2023 | 4926 | 56 |
| 2024 | 7266 | 67 |
| 2025 | 7922 | 34 |
Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 pomijamy w wierszach, bo rejestr kończy się 24 lipca i notuje z niego 20 aktów przy medianie 7854 zł.
To jest najbardziej wymowna tabela tego wpisu. Przez trzy lata, od 2021 do 2023, mediana Limanowej stała w przedziale od 4805 do 5051 zł. Potem, w 2024 roku, skoczyła do 7266 zł, czyli o 47 procent w dwanaście miesięcy, a w 2025 roku dołożyła jeszcze 9 procent.
Od 2021 do 2025 roku daje to 65 procent, ale niemal cały ten wzrost mieści się w jednym roku.
Porównanie liczone względem końca rejestru: w ostatnich dwunastu miesiącach mediana wyniosła 7892 zł/m² przy 32 aktach, a w dwunastu poprzednich 7034 zł przy 45 aktach, czyli wzrost o 12,2 procent. Rynek bez pierwszej sprzedaży urósł o 15,7 procent, z 6794 do 7859 zł.
Obie liczby stoją jednak na cienkiej próbie, trzydziestu dwóch i dwudziestu siedmiu aktach, więc podajemy je z zastrzeżeniem. Kierunek potwierdza tabela roczna i to jej ufamy bardziej: w Limanowej ceny rosną, a skok z 2024 roku nie ma odpowiednika w żadnym z sąsiednich miast koszyka.
Cenniki deweloperów
W ustawowej bazie cen mieszkań nie ma dziś w Limanowej ani jednego lokalu, choć rejestr notuje 17 aktów pierwszej sprzedaży. Inwestycja, która ten segment tworzy, jest już poza ustawowym rejestrem.
Domy i działki
| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
|---|---|---|---|---|
| Dom | 22 | 635 000 zł | 375 000 do 700 000 zł | 818 m² |
| Działka | 7 | 79 000 zł | 29 850 do 245 000 zł | 705 m² |
Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku.
Mediana domu, 635 000 zł, jest 1,6 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania, czyli 388 400 zł. Typowa działka pod domem ma 818 m².
Rynek gruntu jest tu na granicy mierzalności: siedem transakcji o medianie 79 000 zł przy typowej powierzchni 705 m². Podajemy tę liczbę jako rząd wielkości.
Co z tego ma kupujący
Limanowa jest małym rynkiem, który w jednym roku przeskoczył o połowę i od tego czasu rośnie dalej, choć już wolniej. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.
Nie szukaj tu oszczędności na rynku wtórnym, bo dzieli go od pierwotnego 306 zł, czyli 4 procent. Sprawdź metraż, bo próg leży przy pięćdziesięciu metrach i kosztuje 871 zł na metrze. I nie porównuj ceny z ogłoszeniami sprzed dwóch lat, bo poziom cen w tym mieście zmienił się skokowo w 2024 roku.
Sąsiednie miasta opisujemy osobno: Nowy Sącz leży 27 km stąd i jest tańszy o 862 zł na metrze, Krynica-Zdrój jest droższa o 998 zł, a Gorlice tańsze o 1423 zł. Całą czwórkę zestawiamy w porównaniu cen w Nowym Sączu, Krynicy-Zdroju, Gorlicach i Limanowej. Pełne zestawienie gmin jest w rankingu cen mieszkań w Polsce.
Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w danych o cenach transakcyjnych. Jeśli masz już konkretną ofertę, raport nieruchomości zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

