Gorlice zajmują 368 miejsce wśród 869 polskich gmin (ranking według stanu z 16 października 2026) z medianą 6345 zł/m², o 5 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W mieście mieszka 24 825 osób, a stąd jest 41 km do Nowego Sącza i 44 km do Krynicy-Zdroju.
Liczby pochodzą z 233 aktów notarialnych podpisanych od lipca 2024 roku. To najtańsze miasto tego koszyka, o 561 zł na metrze poniżej Nowego Sącza i o 2421 zł poniżej Krynicy.
Najciekawsza liczba tego wpisu opisuje koncentrację. Dwie inwestycje, przy Kościuszki i Kapuścińskiego, dały 93 z 233 aktów, czyli 40 procent rynku miasta, a 89 z nich to pierwsza sprzedaż.

Dane i metodologia
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Gorlicach, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- Zakres danych: transakcje od 2 lipca 2024 do 6 lutego 2026. Rejestr gorlicki kończy się o kilka miesięcy wcześniej niż większość rejestrów małopolskich, w tym limanowski, który sięga 24 lipca 2026, więc ostatnie miesiące nie są tu jeszcze policzone.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. Filtr usunął 7 aktów o medianie 1260 zł/m² i typowej cenie 48 000 zł przy 37 m².
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Tabeli izb nie podajemy, bo rejestr wypełnia tę rubrykę tylko przy 113 z 240 aktów.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.
Po tych filtrach zostaje 233 akty. Mediana to 6345 zł/m², rozstęp kwartylowy od 5392 do 7110 zł/m², a typowe mieszkanie ma 48 m² i kosztuje 290 000 zł.
Rynek pierwotny jest droższy o 20 procent
| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
|---|---|---|---|---|
| Wtórny | 5703 | 133 | 250 000 zł | 47 m² |
| Pierwotny | 6825 | 100 | 352 704 zł | 49 m² |
Różnica wynosi 1122 zł na metrze, czyli 20 procent.
Rynek pierwotny to 43 procent obrotu, czyli udział bardzo wysoki jak na miasto dwudziestopięciotysięczne.
Dla kupującego oznacza to, że przy mieszkaniu z drugiej ręki właściwą liczbą jest 5703 zł, a nie 6345 zł, czyli o 642 zł mniej niż mediana miasta.
Dwa adresy, 40 procent rynku
| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| Kapuścińskiego 4A | 7850 | 8 | 8 |
| Kapuścińskiego 4B | 7496 | 35 | 35 |
| Kościuszki 34C | 6353 | 50 | 46 |
| Ogrodowa 9 | 5797 | 6 | 0 |
| Konopnickiej 23 | 5280 | 7 | 0 |
Pięć adresów zebrało w dwa lata co najmniej pięć transakcji, razem 106 aktów, czyli 45 procent rynku miasta, w tym 89 transakcji pierwszej sprzedaży.
Kościuszki 34C i Kapuścińskiego 4B to 85 aktów, czyli 36 procent obrotu w mieście, a dzieli je 1143 zł na metrze, choć obie inwestycje sprzedawały się w tym samym oknie.
Dwa ostatnie adresy nie mają ani jednej pierwszej sprzedaży i leżą 550 do 1100 zł poniżej mediany miasta.
Metraż
| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| do 35 m² | 6224 | 51 | 15 |
| 35 do 50 m² | 6330 | 104 | 42 |
| 50 do 65 m² | 6537 | 56 | 32 |
| ponad 65 m² | 5788 | 22 | 11 |
Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr" tu nie działa: trzy pierwsze przedziały mieszczą się w 313 zł, a mediana rośnie wraz z metrażem aż do 65 m². Odstaje dopiero ostatni wiersz, o 749 zł niżej, stojący na 22 aktach.
Historia cen
| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
|---|---|---|
| 2021 | 3869 | 61 |
| 2022 | 5119 | 91 |
| 2023 | 5452 | 82 |
| 2024 | 6184 | 154 |
| 2025 | 6217 | 117 |
Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 pomijamy w wierszach, bo rejestr kończy się 6 lutego i notuje z niego 13 aktów.
Od 2021 do 2025 roku mediana Gorlic urosła o 61 procent, ale cały ten wzrost wydarzył się do 2024 roku: dwa ostatnie pełne lata różnią się o 33 zł, czyli o pół procenta.
Porównanie liczone względem końca rejestru potwierdza zatrzymanie: w ostatnich dwunastu miesiącach mediana wyniosła 6259 zł/m² przy 112 aktach, a w dwunastu poprzednich 6341 zł przy 149 aktach, czyli minus 1,3 procent. Rynek bez pierwszej sprzedaży dał plus 1,7 procent, z 5666 do 5762 zł.
Obie liczby są bliskie zeru i obie stoją na dziesiątkach transakcji, więc obraz jest jednoznaczny: w Gorlicach ceny stoją.
Cenniki deweloperów
W ustawowej bazie cen mieszkań nie ma dziś w Gorlicach ani jednego lokalu, mimo że pierwsza sprzedaż to 100 aktów z ostatnich dwóch lat, czyli 43 procent obrotu. Obie inwestycje, które ten segment tworzą, są już poza ustawowym rejestrem.
Domy i działki
| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
|---|---|---|---|---|
| Dom | 30 | 389 500 zł | 250 000 do 652 500 zł | 960 m² |
Przy domach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. 19 z 30 aktów dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami, czyli 63 procent, a typowa działka ma 960 m².
Mediana domu, 389 500 zł, jest o 72 tysiące wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania w tym samym mieście, a to dlatego, że w większości opisuje siedliska poza miastem.
Rynku działek nie podajemy, bo rejestr notuje w oknie cztery transakcje o medianie 4982 zł, a ostatnia pochodzi z 8 grudnia 2025 roku. Przy takiej próbie i takich kwotach mowa o drobnych fragmentach parcel, a nie o działkach pod zabudowę.
Co z tego ma kupujący
Gorlice są najtańszym miastem tego koszyka i rynkiem, który się zatrzymał. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.
Pracuj na liczbie 5703 zł, jeśli oglądasz mieszkanie z drugiej ręki. Sprawdź, czy budynek to Kościuszki albo Kapuścińskiego, bo stamtąd pochodzi 40 procent transakcji i cały praktycznie rynek pierwotny. I nie licz na wzrost, bo obie miary od roku pokazują wynik bliski zeru.
Sąsiednie miasta opisujemy osobno: Nowy Sącz leży 41 km stąd i jest droższy o 561 zł na metrze, Limanowa o 1423 zł, a Krynica-Zdrój 44 km i jest droższa o 2421 zł. Całą czwórkę zestawiamy w porównaniu cen w Nowym Sączu, Krynicy-Zdroju, Gorlicach i Limanowej. Pełne zestawienie gmin jest w rankingu cen mieszkań w Polsce.
Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w danych o cenach transakcyjnych. Jeśli masz już konkretną ofertę, raport nieruchomości zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

