Ceny mieszkań

Ceny mieszkań w gminie Krynica-Zdrój: 8766 zł za metr, a piętnastotysięczne uzdrowisko stoi w rankingu 171 miejsc powyżej Nowego Sącza. Policzyliśmy 96 aktów notarialnych [ANALIZA]

Mediana metra w Krynicy-Zdroju to 8766 zł i 112 miejsce wśród 869 polskich gmin, o 171 miejsc powyżej pięć razy większego Nowego Sącza. To jedyne miasto tego koszyka, w którym w ostatnim roku potaniały także mieszkania z rynku wtórnego.

18 października 2026 · 6 min czytania · Zespół mScanner

8766 zł za metr w Krynicy-Zdroju, czyli 171 miejsc powyżej Nowego Sącza
← Wróć na blog

Gmina Krynica-Zdrój zajmuje 112 miejsce wśród 869 polskich gmin (ranking według stanu z 16 października 2026) z medianą 8766 zł/m², o 46 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W gminie mieszka 15 276 osób, a stąd jest 34 km do Nowego Sącza i 44 km do Gorlic.

Liczby pochodzą z 96 aktów notarialnych.

Najciekawsza liczba tego wpisu jest porównaniem. Krynica-Zdrój, gmina pięć razy mniejsza od Nowego Sącza, stoi w rankingu krajowym 171 miejsc wyżej i ma metr droższy o 1860 zł. To najdroższa gmina powiatu nowosądeckiego i jedna z najdroższych gmin południowej Małopolski.

Mapa cen transakcyjnych mieszkań w gminie Krynica-Zdrój, z niebieskim obrysem granic i kolorowanymi sześciokątami cen.
Mapa cen transakcyjnych mieszkań w gminie Krynica-Zdrój, z niebieskim obrysem granic i kolorowanymi sześciokątami cen.

Dane i metodologia

  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Nowym Sączu, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
  • Zakres danych: transakcje od 1 lipca 2024 do 19 grudnia 2025. To najstarszy koniec rejestru w całym małopolskim zestawieniu: pozostałe miasta tego koszyka kończą się od półtora do ponad siedmiu miesięcy później. Liczby poniżej opisują więc rynek do połowy grudnia 2025 roku i tak należy je czytać.
  • Podajemy medianę, nigdy średnią.
  • Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
  • Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. Filtr usunął 5 aktów o medianie 2008 zł/m².
  • Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
  • Tabeli izb nie podajemy, bo 96 aktów rozkłada się na klasy izb zbyt cienko: tylko dwie z nich przekraczają dwadzieścia transakcji.

Po tych filtrach zostaje 96 aktów. Mediana to 8766 zł/m², rozstęp kwartylowy od 6960 do 11 466 zł/m², a typowe mieszkanie ma 46 m² i kosztuje 409 500 zł.

Rynek pierwotny praktycznie nie istnieje

Rynek Mediana, zł/m² Akty
Wtórny 8536 92
Pierwotny 11 808 4

Cztery akty pierwszej sprzedaży w półtora roku to nie jest rynek pierwotny, tylko cztery mieszkania, więc drugiego wiersza nie traktujemy jako ceny nowego mieszkania w Krynicy. Podajemy go, żeby było widać, ile ważą te transakcje w medianie gminy.

Praktycznie cały tutejszy obrót, 96 procent aktów, to mieszkania z drugiej ręki, a ich mediana, 8536 zł, leży zaledwie 230 zł poniżej mediany gminy.

Dla kupującego to dobra wiadomość: w Krynicy mediana gminy jest uczciwym punktem odniesienia, bo opisuje ten sam produkt, który jest w sprzedaży.

Metraż

Metraż Mediana, zł/m² Akty
do 35 m² 10 448 15
35 do 50 m² 9009 49
50 do 65 m² 8944 18
ponad 65 m² 7306 14

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr" działa tu bez wyjątku i mocno: od kawalerki do mieszkania powyżej 65 m² mediana spada o 3142 zł, czyli o 30 procent.

Pierwszy wiersz zasługuje na uwagę: mediana 10 448 zł przy piętnastu aktach to o ponad dwa tysiące złotych więcej niż za kawalerkę w Nowym Sączu czy Limanowej. Kawalerka w uzdrowisku jest produktem inwestycyjnym, a nie mieszkaniem, i tak jest wyceniana.

Połowa obrotu, 49 z 96 aktów, mieści się przy tym w przedziale od 35 do 50 m².

Historia cen

Rok Mediana, zł/m² Akty
2021 6756 14
2022 8533 60
2023 8857 61
2024 9008 68
2025 8754 64

Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy.

Od 2021 do 2025 roku mediana Krynicy urosła o 30 procent, ale cały ten wzrost przypadł na rok 2022. Od tamtej pory rynek stoi w miejscu, a rok 2025 przyniósł spadek o 2,8 procent.

Porównanie liczone względem końca rejestru pokazuje to samo, mocniej: w ostatnich dwunastu miesiącach mediana wyniosła 8572 zł/m² przy 65 aktach, a w dwunastu poprzednich 9057 zł przy 67 aktach, czyli minus 5,4 procent. Rynek bez pierwszej sprzedaży spadł o 7,7 procent, z 9188 do 8478 zł.

Obie liczby są ujemne i obie stoją na kilkudziesięciu transakcjach, więc spadek jest realny. Krynica-Zdrój jest jedyną gminą tego koszyka, w której mieszkania w ostatnim roku potaniały na obu miarach. W skali województwa nie jest to wyjątek: spadek na obu miarach notuje jeszcze kilka małopolskich gmin.

Warto to zestawić z pierwszą liczbą wpisu: wysoka pozycja Krynicy w rankingu opisuje poziom cen, a nie ich kierunek. Poziom jest bardzo wysoki, a kierunek od trzech lat płaski i w ostatnim roku spadkowy.

Cenniki deweloperów

W ustawowej bazie cen mieszkań nie ma dziś w Krynicy-Zdroju ani jednego lokalu, co jest spójne z czterema aktami pierwszej sprzedaży w rejestrze: w tej gminie po prostu nie buduje się mieszkań na sprzedaż.

Domy i działki

Typ Akty Mediana ceny Kwartyle Typowa działka
Dom 17 850 000 zł 350 000 do 1 400 000 zł 925 m²
Działka 10 47 925 zł 24 869 do 64 854 zł 143 m²

Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku.

Mediana domu, 850 000 zł, jest najwyższa w całym tym koszyku i prawie dwa razy wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania w tej samej gminie, czyli 438 300 zł. Górny kwartyl sięga 1 400 000 zł.

Siedemnaście aktów to mało, więc traktujemy tę liczbę jako rząd wielkości, a nie pomiar.

Rynek gruntu jest drobny: dziesięć transakcji o medianie 47 925 zł przy typowej powierzchni 143 m², czyli w większości niewielkie kawałki gruntu, a nie działki pod dom.

Co z tego ma kupujący

Krynica-Zdrój jest rynkiem drogim, płytkim i od roku spadkowym. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.

Mediana gminy jest tu wiarygodna, bo 96 procent obrotu to mieszkania z drugiej ręki. Sprawdź metraż, bo między kawalerką a mieszkaniem powyżej 65 m² jest 3142 zł na metrze, czyli 30 procent. I pamiętaj o dacie: rejestr kończy się 19 grudnia 2025 roku, a ostatni jego rok był spadkowy o 7,7 procent na mieszkaniach z drugiej ręki.

Sąsiednie miasta opisujemy osobno: Nowy Sącz leży 34 km stąd i jest tańszy o 1860 zł na metrze, Limanowa o 998 zł, a Gorlice 44 km i są tańsze o 2421 zł. Całą czwórkę zestawiamy w porównaniu cen w Nowym Sączu, Krynicy-Zdroju, Gorlicach i Limanowej. Pełne zestawienie gmin jest w rankingu cen mieszkań w Polsce.

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w danych o cenach transakcyjnych. Jeśli masz już konkretną ofertę, raport nieruchomości zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

Część przewodnika: Ile to naprawdę kosztuje: ceny transakcyjne

__SEO_HERO_SCRIPT__