Gmina Dąbrowa Tarnowska zajmuje 385 miejsce wśród 869 polskich gmin (ranking według stanu z 16 października 2026) z medianą 6280 zł/m², o 4 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W gminie mieszka 20 817 osób, a stąd jest 21 km do Tarnowa.
Liczby pochodzą z 151 aktów notarialnych podpisanych od lipca 2024 roku. To najtańsza gmina tego koszyka, o 1117 zł na metrze poniżej Tarnowa i o 2279 zł poniżej Brzeska.
Najciekawsza liczba tego wpisu opisuje koncentrację. Cztery adresy dały 95 ze 151 aktów, czyli 63 procent rynku, a wszystkie 95 to pierwsza sprzedaż. Mediana gminy jest w praktyce ceną w czterech nowych budynkach.

Dane i metodologia
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- Zakres danych: transakcje od 2 lipca 2024 do 10 czerwca 2026. Rejestr kończy się o dwa do trzech miesięcy wcześniej niż rejestry Brzeska i Bochni, więc lato 2026 roku nie jest w nim jeszcze policzone.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. Filtr usunął jeden akt o cenie 76 883 zł przy 62 m².
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Tabeli izb nie podajemy, bo rejestr wypełnia tę rubrykę tylko przy 28 ze 151 aktów.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.
Po tych filtrach zostaje 151 aktów. Mediana to 6280 zł/m², rozstęp kwartylowy od 5784 do 6948 zł/m², a typowe mieszkanie ma 47 m² i kosztuje 286 250 zł.
Strony rynku dzieli 191 zł
| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
|---|---|---|---|---|
| Pierwotny | 6280 | 126 | 293 848 zł | 48 m² |
| Wtórny | 6089 | 25 | 245 000 zł | 42 m² |
Różnica wynosi 191 zł na metrze, czyli 3 procent, i jest najmniejsza w całym małopolskim zestawieniu poza samym Krakowem.
Rynek pierwotny to 83 procent obrotu, więc mediana gminy i mediana rynku pierwotnego to praktycznie ta sama liczba. Wiersz rynku wtórnego stoi na 25 aktach i jest jedynym oknem na to, ile kosztują tu mieszkania spoza nowych inwestycji.
Dla kupującego oznacza to, że mediana gminy jest wiarygodna, ale opisuje przede wszystkim rynek pierwotny.
Cztery adresy, 63 procent rynku
| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| Oleśnicka 17J | 6495 | 53 | 53 |
| Jagiellońska 53G | 6468 | 20 | 20 |
| Oleśnicka 17G | 5950 | 12 | 12 |
| Jagiellońska 54B | 7788 | 10 | 10 |
Cztery adresy zebrały w dwa lata co najmniej dziesięć transakcji, razem 95 aktów, czyli 63 procent rynku gminy, i wszystkie 95 to pierwsza sprzedaż.
Dwa zespoły budynków, przy Oleśnickiej i Jagiellońskiej, dzieli 1838 zł na metrze, od 5950 zł pod Oleśnicką 17G do 7788 zł pod Jagiellońską 54B, choć sprzedawały się w tym samym oknie.
Największy pojedynczy adres, Oleśnicka 17J z 53 aktami, to co trzecia transakcja w całej gminie.
Metraż
| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| do 35 m² | 6000 | 34 | 28 |
| 35 do 50 m² | 6163 | 65 | 53 |
| 50 do 65 m² | 6370 | 48 | 44 |
| ponad 65 m² | 5142 | 4 | 1 |
Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr" jest tu odwrócona: najdroższy jest przedział od 50 do 65 m², a najtańsze kawalerki. Trzy pierwsze przedziały mieszczą się jednak w 370 zł, więc metraż różnicuje tu cenę bardzo słabo. Ostatni wiersz stoi na czterech aktach.
Historia cen
| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
|---|---|---|
| 2021 | 3534 | 75 |
| 2022 | 4076 | 122 |
| 2023 | 5104 | 56 |
| 2024 | 5748 | 57 |
| 2025 | 6480 | 97 |
Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 pomijamy w wierszach, bo rejestr kończy się 10 czerwca i notuje z niego 24 akty przy medianie 6163 zł.
Od 2021 do 2025 roku mediana urosła o 83 procent, bez ani jednego roku spadku, po kilkanaście procent rocznie.
Porównanie liczone względem końca rejestru: w ostatnich dwunastu miesiącach mediana wyniosła 6510 zł/m² przy 104 aktach, a w dwunastu poprzednich 5892 zł przy 57 aktach, czyli wzrost o 10,5 procent.
Rynku wtórnego nie da się tu policzyć osobno w sposób wiarygodny: oba okna liczą po kilkanaście aktów, a wynik, minus 1,9 procent, mieści się w zwykłej zmienności takiej próby.
Cenniki deweloperów
W ustawowej bazie cen mieszkań nie ma dziś w gminie Dąbrowa Tarnowska ani jednego lokalu, mimo że pierwsza sprzedaż to 126 aktów z ostatnich dwóch lat, czyli 83 procent obrotu.
Działki
| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
|---|---|---|---|---|
| Działka | 10 | 41 084 zł | 15 000 do 204 750 zł | 653 m² |
Przy działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr. Rynek gruntu praktycznie nie istnieje: dziesięć transakcji w dwa lata przy medianie 41 084 zł, a ostatnia z nich pochodzi z 2 kwietnia 2026 roku.
Co z tego ma kupujący
Dąbrowa Tarnowska jest małym rynkiem, na którym prawie wszystko, co się sprzedaje, pochodzi z rynku pierwotnego. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.
Sprawdź, czy oglądane mieszkanie pochodzi z Oleśnickiej albo Jagiellońskiej, bo stamtąd pochodzą dwie trzecie aktów. Nie sugeruj się metrażem, bo cała tabela metrażowa mieści się w 370 zł. I pamiętaj, że mediana rynku wtórnego stoi na 25 transakcjach, więc o cenach mieszkań spoza nowych inwestycji te dane mówią niewiele.
Sąsiednie miasta opisujemy osobno: Tarnów leży 21 km stąd i jest droższy o 1117 zł na metrze, Bochnia o 1620 zł, a Brzesko o 2279 zł. Całą czwórkę zestawiamy w porównaniu cen w Tarnowie, Bochni i Brzesku. Pełne zestawienie gmin jest w rankingu cen mieszkań w Polsce.
Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w danych o cenach transakcyjnych. Jeśli masz już konkretną ofertę, raport nieruchomości zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

