Ceny mieszkań

Ceny mieszkań w Częstochowie: 7070 zł za metr, ale mieszkania z rynku wtórnego kosztują tyle samo co dwa lata temu, 6044, 6078 i 6109 zł. Policzyliśmy 3431 aktów notarialnych [ANALIZA]

Mediana metra w Częstochowie to 7070 zł, o 17 procent powyżej mediany polskiej gminy. Rynek pierwotny to 43 procent aktów i jest droższy o 33 procent. Mediana rynku wtórnego stoi od 2024 roku w miejscu: 6044, 6078 i 6109 zł za metr.

23 sierpnia 2026 · 15 min czytania · Zespół mScanner

Częstochowa: rynek wtórny stoi w miejscu od 2024 roku. Mediana miasta to 7070 zł za metr
← Wróć na blog

Częstochowa zajmuje 262 miejsce wśród 889 polskich gmin z medianą 7070 zł/m², czyli o 17 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. Do Katowic jest stąd 101 kilometrów i osiemdziesiąt dwie minuty jazdy, a do Krakowa 155 kilometrów, więc Częstochowa leży dalej od stolicy województwa niż którekolwiek inne duże miasto śląskie.

Liczby pochodzą z 3431 aktów notarialnych podpisanych od lipca 2024 roku, a częstochowski rejestr jest przy tym jednym z dwóch najświeższych w województwie: sięga do 4 sierpnia 2026, tak samo jak katowicki. Miasto liczy 206 tysięcy mieszkańców, a rynek pierwotny odpowiada w nim za 43 procent transakcji. To on odpowiada za najciekawszą liczbę tego wpisu: mediana rynku wtórnego wynosi 6044 zł/m² w 2024 roku, 6078 w 2025 i 6109 w 2026, czyli od dwóch lat stoi w miejscu, podczas gdy mediana całego miasta w tym czasie rosła.

Mapa Częstochowy z niebieską granicą administracyjną miasta i dzielnicami pokolorowanymi według mediany ceny transakcyjnej, z Jasną Górą w centrum kadru
Mapa Częstochowy z niebieską granicą administracyjną miasta i dzielnicami pokolorowanymi według mediany ceny transakcyjnej, z Jasną Górą w centrum kadru

Dane i metodologia

  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez Częstochowę, która jest miastem na prawach powiatu, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
  • Zakres danych: transakcje od 1 lipca 2024 do 4 sierpnia 2026. Ta druga data to ostatni akt, jaki rejestr niesie, a nie dzień publikacji wpisu. Każde starostwo aktualizuje swój rejestr we własnym rytmie, więc daty końcowe poszczególnych miast się różnią.
  • Podajemy medianę, nigdy średnią, i liczymy tylko mieszkania o powierzchni 15 do 250 m².
  • Transakcje nierynkowe odsiewamy progiem 30 procent mediany danego roku. W Częstochowie filtr usunął 54 akty z medianą 1524 zł/m² i medianą ceny całkowitej 79 000 zł, czyli 1,5 procenta transakcji. To typowo wykupy mieszkań komunalnych przez lokatorów.
  • Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno.
  • Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie, a dzielnice z granic administracyjnych miasta: każdy akt trafia do dzielnicy przez współrzędne działki, po wszystkich dwudziestu poligonach z podziału obowiązującego w Częstochowie. Nie nazywamy dzielnicą osiedla ani jednostki wewnątrz dzielnicy.

Po tych filtrach zostaje 3431 aktów, mediana 7070 zł/m², a połowa transakcji mieści się między 5660 a 8325 zł/m². Typowe częstochowskie mieszkanie z rejestru ma 49 m² i kosztowało 340 000 zł.

Rynek pierwotny to 43 procent transakcji

Rodzaj rynku Mediana zł/m² Akty Mediana ceny Typowy metraż
Wtórny 6086 1967 287 000 zł 48 m²
Pierwotny 8111 1464 403 684 zł 51 m²

Rynek pierwotny to 43 procent częstochowskich aktów, czyli niewiele mniej niż w Katowicach, gdzie jest 48 procent. Dwie piąte wszystkiego, co zmienia w Częstochowie właściciela, kupuje się bezpośrednio od dewelopera.

Różnica między rynkami wynosi 33 procent, czyli 2025 zł na metrze. Przy metrażu prawie identycznym, 51 wobec 48 m², daje to 403 684 zł wobec 287 000 zł na typowej transakcji, czyli 117 tysięcy złotych różnicy.

Jeśli szukasz mieszkania z rynku wtórnego, twoją liczbą jest 6086 zł/m², a nie 7070 zł/m². Przy tej liczbie Częstochowa leży poniżej, a nie powyżej mediany polskiej gminy.

Jedno zastrzeżenie do tej tabeli i do wszystkiego, co z niej dalej wynika. Podział na rynek pierwotny i wtórny mówi o tym, kto sprzedaje, a nie o wieku budynku. Rejestr nie zapisuje roku budowy, więc rynku wtórnego nie nazywamy starym budownictwem: mieszkanie w bloku oddanym w 2021 roku i odsprzedane w 2025 liczy się w nim tak samo jak lokal w kamienicy przy Alei Najświętszej Maryi Panny.

Dzielnice

Wykres słupkowy poziomy mediany ceny metra w dzielnicach Częstochowy, od 8506 zł/m² na Częstochówce-Parkitce do 4333 zł/m² w Dźbowie, z liczbą aktów wpisaną w każdy słupek
Wykres słupkowy poziomy mediany ceny metra w dzielnicach Częstochowy, od 8506 zł/m² na Częstochówce-Parkitce do 4333 zł/m² w Dźbowie, z liczbą aktów wpisaną w każdy słupek
Dzielnica Mediana zł/m² Akty W tym pierwotny, akty Bez rynku pierwotnego, zł/m² Typowy metraż
Częstochówka-Parkitka 8506 1003 742 8902 50 m²
Lisiniec 7722 47 28 8182 70 m²
Podjasnogórska 7540 133 118 7124 51 m²
Stare Miasto 7516 286 205 5089 42 m²
Zawodzie-Dąbie 7013 30 8 6800 62 m²
Północ 6941 334 144 6312 59 m²
Stradom 6933 23 17 5286 68 m²
Wyczerpy-Aniołów 6818 29 6 6818 53 m²
Gnaszyn-Kawodrza 6739 15 7 5766 63 m²
Kiedrzyn 6471 23 15 9652 85 m²
Śródmieście 6294 362 94 5916 46 m²
Tysiąclecie 6143 346 8 6178 46 m²
Wrzosowiak 5931 260 24 5738 50 m²
Trzech Wieszczów 5890 128 4 5931 48 m²
Ostatni Grosz 5830 110 24 5470 38 m²
Raków 5132 268 15 5133 47 m²
Dźbów 4333 31 5 4749 46 m²

Siedemnaście dzielnic zbiera 3428 z 3431 aktów. Pozostałe trzy zostawiamy poza tabelą, bo rejestr niesie w nich z dwóch lat po jednej albo dwóch transakcjach: Błeszno ma 2 akty, Grabówka 1, a Mirów ani jednego. Kiedrzyn, Stradom, Wyczerpy-Aniołów, Zawodzie-Dąbie i Gnaszyn-Kawodrza stoją na kilkunastu do trzydziestu aktów, więc czytamy je jako sygnał, a nie jako zmierzoną cenę dzielnicy.

Najważniejszy wiersz tej tabeli to Częstochówka-Parkitka z 1003 aktami, czyli 29 procentami całego miasta, i medianą 8506 zł/m². To jedna dzielnica, w której podpisano niemal co trzeci akt notarialny w Częstochowie, i w której 742 z 1003 transakcji, czyli trzy czwarte, pochodzi z rynku pierwotnego. Częstochowa buduje się w jednym miejscu.

Kolumna po odjęciu rynku pierwotnego pokazuje przy tym coś, czego nie widzieliśmy w żadnym innym mieście tej serii: na Częstochówce-Parkitce mediana po korekcie nie spada, tylko rośnie, z 8506 do 8902 zł/m². Rynek wtórny jest tam droższy od pierwotnego, a stoi na 261 aktach, więc nie jest to przypadek. To dzielnica, w której mieszkania odsprzedawane dalej kosztują więcej niż te kupowane od dewelopera.

Odwrotnie zachowuje się Stare Miasto, które spada z 7516 na 5089 zł/m², czyli o jedną trzecią, bo 205 z 286 tamtejszych aktów to rynek pierwotny.

Druga co do wielkości nowa zabudowa w mieście stoi na Północy: 334 akty, z czego 144 z rynku pierwotnego, mediana 6941 zł/m² i 6312 zł/m² po odjęciu deweloperów. To dzielnica, którą najłatwiej pomylić z jej częściami, bo miejscowo mówi się o niej przez jednostki A, B i C. Liczymy ją w całości, bo w podziale administracyjnym miasta jednostki nie są osobnymi dzielnicami.

Na dole tabeli są dwie duże dzielnice bez nowej zabudowy: Raków z 268 aktami po 5132 zł/m² i Wrzosowiak z 260 aktami po 5931 zł/m², oraz Tysiąclecie, największe częstochowskie osiedle mieszkaniowe, z 346 aktami po 6143 zł/m².

Między Częstochówką-Parkitką a Rakowem jest 3374 zł na metrze, czyli 165 326 zł na mieszkaniu 49-metrowym.

Ulice

Ulica Mediana zł/m² Akty W tym pierwotny, akty Typowy metraż
Aleja Wolności 10 286 72 68 39 m²
Łódzka 9080 101 89 43 m²
Małopolska 8778 262 223 51 m²
Mazowiecka 8624 48 28 59 m²
Katedralna 8340 148 138 40 m²
Poleska 8304 365 290 45 m²
Ignacego Mościckiego 8211 43 0 51 m²
Świętego Kazimierza 7800 66 63 56 m²
Generała Leopolda Okulickiego 7688 101 74 56 m²
Obrońców Westerplatte 7525 29 10 45 m²
Kornela Makuszyńskiego 7372 139 134 66 m²
Świętego Andrzeja 7308 59 53 43 m²
Bór 6809 27 20 36 m²
Botaniczna 6477 24 0 48 m²
Feliksa Nowowiejskiego 6394 24 4 45 m²
Jana III Sobieskiego 6114 41 0 49 m²
Ogrodowa 6082 77 66 49 m²
Kiedrzyńska 5952 49 4 46 m²
Mikołaja Kopernika 5908 23 2 56 m²
Władysława Orkana 5849 25 1 61 m²
Aleja Armii Krajowej 5839 64 1 38 m²
Sportowa 5556 25 0 51 m²
Aleja Najświętszej Maryi Panny 5529 45 6 48 m²
Józefa Mireckiego 5515 25 0 58 m²
Jerzego Waszyngtona 5436 22 0 47 m²
Aleja Niepodległości 5358 65 3 45 m²
Bohaterów Katynia 5259 30 0 46 m²
Ferdynanda Focha 5123 26 0 49 m²
Jana Kilińskiego 5119 27 2 73 m²
Aleja Pokoju 5042 44 0 41 m²

Ta tabela dzieli się dokładnie tak, jak można się było spodziewać po tabeli dzielnic. Trzynaście najdroższych ulic to niemal wyłącznie adresy rynku pierwotnego: przy Poleskiej 290 z 365 aktów, przy Małopolskiej 223 z 262, przy Katedralnej 138 ze 148.

Poniżej, od Botanicznej po Aleję Pokoju, rozciąga się rynek wtórny, od 6477 do 5042 zł/m². Ten przedział, 1435 zł, opisuje realny wybór kupującego mieszkanie w istniejącym budynku, a Aleja Najświętszej Maryi Panny, główna oś reprezentacyjna miasta, mieści się w nim z medianą 5529 zł/m².

Wyjątkiem jest Ignacego Mościckiego z 43 aktami po 8211 zł/m² i zerowym udziałem rynku pierwotnego. To najdroższy adres rynku wtórnego w mieście i jedyny, który dorównuje cenami nowej zabudowie.

Najliczniejszym pojedynczym adresem rejestru jest Poleska 21 ze 151 aktami, czyli 4,4 procenta całego częstochowskiego rynku z dwóch lat, i medianą 8368 zł/m².

Metraż i izby

Przedział Mediana zł/m² Akty W tym pierwotny, akty
do 35 m² 6752 399 105
35 do 50 m² 7128 1431 611
50 do 65 m² 6870 1024 405
ponad 65 m² 7352 577 343

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr” w Częstochowie się nie sprawdza i to bardzo wyraźnie: najtańszy za metr jest przedział do 35 m², a najdroższy przedział powyżej 65 m². Ostatni podnosi rynek pierwotny, który stanowi w nim 59 procent aktów, ale kawalerki są najtańsze mimo tego, że i w nich co czwarta transakcja pochodzi od dewelopera.

Cała rozpiętość wynosi zaledwie 600 zł na metrze, czyli 9 procent, i jest jedną z najmniejszych w województwie.

Izby Mediana zł/m² Akty Typowy metraż
1 7595 205 31 m²
2 8071 1060 41 m²
3 6623 1529 51 m²
4 6151 482 64 m²
5 5966 68 75 m²

Rejestr zapisuje liczbę izb, a nie liczbę pokoi, i widać to po metrażach: typowa „trzyizbowa” transakcja ma 51 m². Od dwóch izb w górę cena metra spada monotonicznie, z 8071 do 5966 zł/m², czyli o 26 procent.

Najliczniejszy typ, trzyizbowy z 1529 aktami, kosztuje 6623 zł/m², czyli o 1448 zł mniej niż dwuizbowy. Powodem jest znowu struktura: deweloperzy budują w Częstochowie głównie mieszkania dwuizbowe.

Historia cen: dwa różne miasta w jednej tabeli

Wykres liniowy mediany ceny metra na rynku wtórnym w Częstochowie od 2021 do 2026 roku: linia rośnie stromo do 6044 zł/m² w 2024 roku, a potem biegnie płasko przez 6078 do 6109
Wykres liniowy mediany ceny metra na rynku wtórnym w Częstochowie od 2021 do 2026 roku: linia rośnie stromo do 6044 zł/m² w 2024 roku, a potem biegnie płasko przez 6078 do 6109
Rok Mediana zł/m², cały rynek Akty Mediana zł/m², rynek wtórny Akty
2021 4844 1388 4661 1062
2022 5601 1508 5178 806
2023 6100 1554 5550 853
2024 6760 1837 6044 956
2025 7158 1726 6078 925
2026 (do sierpnia) 6919 862 6109 603

To jest najważniejsza tabela tego wpisu i warto ją przeczytać dwa razy.

Kolumna rynku wtórnego rośnie szybko do 2024 roku, a potem staje: 6044, 6078, 6109 zł/m². To wzrost o 1,1 procenta w dwa lata, czyli w praktyce brak zmiany. Trzy roczne mediany po ponad sześćset aktów każda, więc nie jest to szum.

Porównanie ostatnich dwunastu miesięcy rejestru z dwunastoma poprzednimi potwierdza to samo.

Ujęcie Ostatnie 12 miesięcy Poprzednie 12 Zmiana
Cały rynek 7220 zł/m² (1621 aktów) 7005 zł/m² (1655 aktów) plus 3,1 procent
Sam rynek wtórny 6114 zł/m² (1018 aktów) 6034 zł/m² (874 akty) plus 1,3 procent

Częstochowski rynek wtórny podrożał w ostatnim roku o 1,3 procent, czyli poniżej inflacji. Cały rynek pokazuje 3,1 procent, a różnicę robi to, ile lokali deweloperskich rozliczono w danym okresie.

W latach 2021 do 2024 mieszkania w Częstochowie podrożały o 30 procent, z 4661 do 6044 zł/m². Od 2024 roku nie podrożały praktycznie wcale.

Cenniki deweloperów

Ustawowy obowiązek publikowania cen ofertowych obejmuje w Częstochowie 580 mieszkań. Mediana ceny ofertowej wynosi 8366 zł/m², a widełki są bardzo wąskie: połowa oferty mieści się między 8200 a 8600 zł/m².

Deweloper Lokale w cenniku Mediana zł/m²
Bufalo Park 119 8300
WŁODAR Developer 93 8400
ND1 SPV 77 8600
ND4 SPV 56 8200
ND1 SPV (druga spółka) 50 8600
Parkland Inwestycje 41 8100
Kubat Investments 30 7526
MB Dom Plus 25 8200
Nowa Deweloper 18 8200
Hello 18 8300
Proinvest 14 9900

W przeciwieństwie do większości miast tej serii częstochowski cennik nie jest ceną jednej inwestycji: jedenastu deweloperów wystawia po kilkanaście do stu dziewiętnastu lokali, a mediany ich cenników mieszczą się między 7526 a 9900 zł/m².

Zestawienie z aktami: deweloperzy żądają dziś mediany 8366 zł za metr, a częstochowski rynek pierwotny zamknął w rejestrze medianę 8111 zł/m², czyli o 3 procent mniej. To bardzo mała różnica jak na tę serię i mówi, że cennik i akty opisują tu w praktyce tę samą ofertę.

Wobec mediany rynku wtórnego cena ofertowa jest wyższa o 37 procent.

Domy i działki

Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nie cenę metra, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku i przeliczanie byłoby zgadywaniem.

Rodzaj Akty Mediana ceny Dolny kwartyl Górny kwartyl Typowa działka
Domy 658 554 000 zł 380 000 zł 743 750 zł 620 m²
Działki 189 160 000 zł 52 381 zł 385 000 zł 621 m²

Rynek domów jest w Częstochowie duży, 658 aktów w dwa lata, a 314 z nich, czyli 48 procent, dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami. Typowa działka pod częstochowskim domem ma 620 m² i jest o połowę mniejsza niż jastrzębska czy wodzisławska, co przy medianie 554 000 zł oznacza, że jest to rynek zabudowy miejskiej, a nie podmiejskich siedlisk.

Ostatni akt na dom pochodzi z 3 sierpnia 2026, a na działkę z 13 lipca 2026.

Co z tego ma kupujący

Częstochowa jest miastem o dwóch bardzo różnych rynkach, które przypadkiem stoją obok siebie w tej samej medianie. Jedna dzielnica, Częstochówka-Parkitka, odpowiada za 29 procent transakcji i sprzedaje głównie nowe mieszkania po ponad osiem tysięcy za metr. Reszta miasta obraca mieszkaniami z drugiej ręki po sześć tysięcy i cena ta nie zmieniła się od 2024 roku.

Przy oglądaniu ofert sprawdź trzy rzeczy. Ustal, z którego rynku jest mieszkanie, bo różnica wynosi 2025 zł na metrze, czyli 99 tysięcy złotych na typowym mieszkaniu. Nie zakładaj, że mieszkanie z drugiej ręki zyska na wartości samo z siebie, bo częstochowski rynek wtórny stoi w miejscu drugi rok. I nie płać premii za mały metraż, bo kawalerki są tu najtańszym przedziałem w mieście, a nie najdroższym.

Sąsiednie miasta opisujemy osobno: Zawiercie leży 53 kilometry stąd i jest tańsze o 1790 zł/m², a Myszków 38 kilometrów i jest tańszy o 2070 zł/m². Wszystkie trzy miasta zestawiamy w porównaniu cen w Częstochowie, Zawierciu i Myszkowie. Pełne zestawienie gmin jest w rankingu cen mieszkań w Polsce.

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w danych o cenach transakcyjnych. Jeśli masz już konkretną ofertę, raport nieruchomości zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.


Sprostowanie z 31 sierpnia 2026. W pierwszej wersji tabeli dzielnic cztery wiersze nie były dzielnicami Częstochowy: „Jednostka A”, „Jednostka B” i „Jednostka C” to części dzielnicy Północ, a „Gnaszyn Dolny” to część Gnaszyna-Kawodrzy. Ich transakcje wróciły do właściwych dzielnic, przez co Północ ma teraz 334 akty zamiast 201, a Lisiniec 47 zamiast 29. Dopisaliśmy też, co dzieje się z dzielnicami, których w tabeli nie ma. Pozostałe sekcje wpisu liczone są z adresów i dat, więc nie zmieniły się.

Część przewodnika: Ile to naprawdę kosztuje: ceny transakcyjne