Transakcje

Ceny mieszkań w województwie małopolskim - mediana ceny transakcyjnej za m² (październik 2026)

Sprawdź ceny przy swoim adresie. Wpisz adres w województwie małopolskim - podgląd pokaże, czy w rejestrze są transakcje z najbliższej okolicy.

Mapa cen i raport okolicy - dla konkretnego adresu, nie dla średniej województwa.

Ceny w liczbach

Ceny transakcyjne mieszkań w województwie małopolskim - cena za m² (stan na październik 2026)

Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w województwie małopolskim to 13 740 zł/m² - dane z ostatnich 12 miesięcy (do czerwca 2026), na podstawie 19 315 transakcji. To mediana ceny za metr kwadratowy (m²); realna cena za m² zależy od lokalizacji, piętra i standardu.

Mediana ceny transakcyjnej · 07.2025-06.2026

13 740zł/m²

rok do roku ▲ +11,8%
10.202406.2026

Wykres zmian mediany ceny za m² (zł/m²) w ostatnich 12 miesiącach

Na podstawie 19 315 transakcji · źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (RCN) · dane do 06.2026 · sprawdzono 10.2026

Zobacz ceny transakcyjne na mapie →

* Ceny transakcyjne pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości (RCN), który udostępnia dane z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Pokazujemy najnowsze dostępne (do czerwca 2026) i odświeżamy je, gdy tylko pojawią się nowsze.

Opracowanie: mScanner (AWG LABS) na podstawie danych z Rejestru Cen Nieruchomości (RCN). Metodologia i źródła danych →

W województwie małopolskim mediana ceny transakcyjnej mieszkania wynosi 13 740 zł/m². Liczona jest z kwot wpisanych do aktów notarialnych (Rejestr Cen Nieruchomości). Ceny wyraźnie różnią się jednak między powiatami: inne są w miastach na prawach powiatu, inne w powiatach ziemskich.

  • Mediana w województwie małopolskim: 13 740 zł/m² (RCN, ostatnie 12 miesięcy, do czerwca 2026).
  • Ranking cen w 22 powiatach – od najdroższego do najtańszego.
  • Cena zależy od konkretnej lokalizacji – mediana województwa to tylko punkt odniesienia.

Ile trzeba zarabiać, żeby kupić tu mieszkanie

Liczone od tutejszej mediany 13 740 zł za metr, przy dwóch wysokościach wkładu własnego.

Co Cena Dochód netto (na rękę)miesięcznie, całe gospodarstwo Wkład własny Ratamiesięcznie
Przy wkładzie własnym 20%
Mieszkanie 35 m² 480 900 zł 6 700 zł 96 000 zł 2 700 zł
Mieszkanie 50 m² 687 000 zł 9 600 zł 137 000 zł 3 800 zł
Mieszkanie 65 m² 893 100 zł 12 500 zł 179 000 zł 5 000 zł
Przy wkładzie własnym 10%
Mieszkanie 35 m² 480 900 zł 7 600 zł 48 000 zł 3 000 zł
Mieszkanie 50 m² 687 000 zł 10 800 zł 69 000 zł 4 300 zł
Mieszkanie 65 m² 893 100 zł 14 100 zł 89 000 zł 5 600 zł
Policz dla siebie
687 000 zł 9 600 zł 137 000 zł 3 800 zł

Policz dla swojej ceny i metrażu → Cały rachunek dla 700 tys. zł →

Kalkulator otworzy się z tutejszą ceną i doliczy do niej podatek, taksę notarialną, opłaty sądowe oraz koszty utrzymania. Wkład własny trzeba mieć odłożony; kredyt pokrywa resztę. Założenia: oprocentowanie 6,9%, okres 25 lat, rata do 40% dochodu netto gospodarstwa domowego. Stan na 2 września 2026.

Bank policzy zdolność kredytową inaczej: patrzy na źródło dochodu, inne zobowiązania, liczbę osób w gospodarstwie i wymagany przez KNF test warunków skrajnych. Ta tabela jest punktem wyjścia do rozmowy w banku.

Ceny mieszkań według powiatów w województwie małopolskim

Mediana z ostatnich 12 miesięcy - porównanie 22 powiatów z danymi: najdrożej powiat tatrzański (17 985 zł/m²), najtaniej powiat gorlicki (4 928 zł/m²).

ObszarMediana zł/m²Transakcje
powiat tatrzański 17 985 zł/m² 277
Kraków 15 028 zł/m² 13 047
powiat nowotarski 10 230 zł/m² 194
powiat proszowicki 9 536 zł/m² 48
powiat krakowski 9 510 zł/m² 934
powiat brzeski 9 343 zł/m² 89
powiat wielicki 9 012 zł/m² 1 094
powiat bocheński 8 354 zł/m² 222
powiat suski 8 277 zł/m² 68
powiat wadowicki 7 811 zł/m² 240
powiat myślenicki 7 793 zł/m² 256
Tarnów 7 728 zł/m² 915
powiat miechowski 7 094 zł/m² 59
Nowy Sącz 6 839 zł/m² 405
powiat oświęcimski 6 343 zł/m² 478
powiat tarnowski 6 247 zł/m² 100
powiat chrzanowski 6 200 zł/m² 504
powiat dąbrowski 5 815 zł/m² 98
powiat limanowski 5 584 zł/m² 47
powiat olkuski 5 404 zł/m² 244
powiat nowosądecki 4 949 zł/m² 134
powiat gorlicki 4 928 zł/m² 134

Mediana ceny transakcyjnej za m² (RCN, ostatnie 12 miesięcy). Powiaty bez wystarczającej liczby transakcji pominięto.

◎ Mapa transakcji

Zobacz ceny poszczególnych mieszkań w województwie małopolskim

19 315 konkretnych transakcji z ostatnich 12 miesięcy: adresy, kwoty i daty z aktów notarialnych, na interaktywnej mapie cen.

Zobacz ceny transakcji w województwie małopolskim →
Ceny transakcyjne mieszkań w mScanner

Skąd te ceny w województwie małopolskim

Źródłem są ceny transakcyjne, czyli kwoty z aktów notarialnych, które trafiają do Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostów. To ceny, po jakich nieruchomości faktycznie się sprzedały - nie ceny ofertowe z portali, które zwykle są wyższe od finalnych.

RCN publikuje dane z kilkumiesięcznym opóźnieniem, dlatego najświeższe transakcje w rejestrze pochodzą zwykle sprzed kilku miesięcy. Mediana obejmuje ostatnie 12 miesięcy, za które rejestr ma dane (do czerwca 2026). To wartość środkowa, więc pojedyncze skrajne transakcje jej nie zawyżają.

Jak sprawdzić cenę konkretnej nieruchomości w województwie małopolskim

Mediana województwa to punkt odniesienia, ale realna cena zależy od gminy, miejscowości, a nawet ulicy. W mScannerze wpiszesz konkretny adres i zobaczysz ceny transakcyjne w najbliższej okolicy, historię, mapę oraz pełny raport (plan miejscowy, hałas, dojazdy, powietrze).

Jak to sprawdzić dla konkretnego adresu

Ceny transakcyjne z najbliższej okolicy dla pojedynczego adresu - razem z 33 innymi warstwami danych - pokazuje raport o nieruchomości mScanner: hałas, plan ogólny i miejscowy, pozwolenia na budowę w sąsiedztwie, ryzyko powodziowe, uciążliwości i dojazdy.

Podgląd raportu jest darmowy dla każdego adresu w województwie małopolskim - zobaczysz, jakie dane są dla niego dostępne, zanim cokolwiek zapłacisz. Pełny raport kosztuje od 49,99 zł za adres, taniej w pakiecie 2 lub 5 raportów.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje mieszkanie w województwie małopolskim?

Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w województwie małopolskim to 13 740 zł/m² (dane RCN z aktów notarialnych, ostatnie 12 miesięcy do czerwca 2026). Realna cena zależy od gminy, miejscowości, a nawet ulicy.

Czy to ceny ofertowe, czy transakcyjne?

Transakcyjne - z aktów notarialnych (Rejestr Cen Nieruchomości), czyli kwoty, po jakich nieruchomości faktycznie się sprzedały. Ceny ofertowe z portali są zwykle wyższe.

Jak sprawdzić cenę konkretnego adresu w województwie małopolskim?

W mScannerze wpisz adres - pokażemy ceny transakcyjne w okolicy, mapę cen i pełny raport o nieruchomości. To dokładniejsze niż mediana dla całego województwa.

Zobacz ceny mieszkań w województwie małopolskim na mapie

Przeglądaj ceny za m² według okolic za darmo i zestaw je z dojazdem, otoczeniem i raportem adresu w mScannerze.