Ceny mieszkań

Ceny mieszkań w Będzinie: 5575 zł za metr, a mieszkania z rynku wtórnego są o 3,1 procent tańsze niż rok wcześniej. Policzyliśmy 863 akty notarialne [ANALIZA]

Mediana metra w Będzinie to 5575 zł, o 8 procent poniżej mediany polskiej gminy. To jedyne z dziewiętnastu miast konurbacji, w którym mediana rynku wtórnego wyraźnie spadła. Między Gzichowem a Grodźcem jest 2582 zł na metrze.

Opublikowano 16 sierpnia 2026 · aktualizacja 19 sierpnia 2026 · 11 min czytania · Zespół mScanner

5575 zł za metr w Będzinie, jedynym mieście konurbacji z wyraźnym spadkiem na rynku wtórnym
← Wróć na blog

Będzin zajmuje 531 miejsce wśród 889 polskich gmin z medianą 5575 zł/m², czyli o 8 procent poniżej mediany typowej polskiej gminy. Do Sosnowca jest stąd 6 kilometrów, do Czeladzi 5, a do Katowic 15.

Liczby pochodzą z 863 aktów notarialnych podpisanych od lipca 2024 roku. Będzin jest w tym zestawieniu jedynym wyjątkiem od reguły, która obowiązuje w całej konurbacji: w siedemnastu miastach mieszkania z rynku wtórnego przez ostatni rok podrożały, w jednym stanęły, a w Będzinie potaniały o 3,1 procent.

Mapa Będzina z niebieską granicą administracyjną miasta i dzielnicami pokolorowanymi według mediany ceny transakcyjnej, z Czeladzią, Sosnowcem i Dąbrową Górniczą w tle
Mapa Będzina z niebieską granicą administracyjną miasta i dzielnicami pokolorowanymi według mediany ceny transakcyjnej, z Czeladzią, Sosnowcem i Dąbrową Górniczą w tle

Dane i metodologia

  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Będzinie, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
  • Zakres danych: transakcje od 1 lipca 2024 do 20 lipca 2026. Ta druga data to ostatni akt, jaki rejestr niesie, a nie dzień publikacji wpisu. Będziński rejestr należy do świeższych w województwie, bo każde starostwo aktualizuje swój we własnym rytmie.
  • Podajemy medianę, nigdy średnią, i liczymy tylko mieszkania o powierzchni 15 do 250 m².
  • Transakcje nierynkowe odsiewamy progiem 30 procent mediany danego roku. W Będzinie filtr usunął 33 akty z medianą 950 zł/m² i medianą ceny całkowitej 49 000 zł, przy typowym metrażu 47 m². To wykupy mieszkań komunalnych przez dotychczasowych lokatorów.
  • Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno.
  • Ulice i dzielnice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje 863 akty, mediana 5575 zł/m², a połowa transakcji mieści się między 4500 a 6850 zł/m². Typowe będzińskie mieszkanie z rejestru ma 46 m² i kosztowało 250 000 zł.

Rynek pierwotny vs wtórny

Rodzaj rynku Mediana zł/m² Akty Mediana ceny Typowy metraż
Wtórny 5356 770 234 492 zł 44 m²
Pierwotny 7356 93 490 000 zł 63 m²

Rynek pierwotny to 11 procent będzińskich aktów, a różnica cen wynosi 37 procent, czyli 2000 zł na metrze.

Oba rynki sprzedają zupełnie inny towar. Nowe mieszkanie ma typowo 63 m² i kosztuje 490 000 zł, a mieszkanie z rynku wtórnego 44 m² i 234 492 zł. Cena całkowita różni się ponad dwukrotnie, a to znaczy, że dla większości kupujących te dwa rynki nawet ze sobą nie konkurują.

Jeśli szukasz mieszkania z rynku wtórnego, twoją liczbą jest 5356 zł/m², a nie 5575 zł/m².

Jedno zastrzeżenie do tej tabeli i do wszystkiego, co z niej dalej wynika. Podział na rynek pierwotny i wtórny mówi o tym, kto sprzedaje, a nie o wieku budynku. Rejestr nie zapisuje roku budowy, więc rynku wtórnego nie nazywamy starym budownictwem: mieszkanie w bloku oddanym kilka lat temu i odsprzedawane dalej liczy się w nim tak samo jak lokal w kamienicy z 1910 roku.

Dzielnice

Wykres słupkowy poziomy mediany ceny metra w dzielnicach Będzina, od 7212 zł/m² na Gzichowie do 4630 zł/m² w Grodźcu, z liczbą aktów wpisaną w każdy słupek
Wykres słupkowy poziomy mediany ceny metra w dzielnicach Będzina, od 7212 zł/m² na Gzichowie do 4630 zł/m² w Grodźcu, z liczbą aktów wpisaną w każdy słupek
Dzielnica Mediana zł/m² Akty W tym pierwotny, akty Bez rynku pierwotnego, zł/m² Typowy metraż
Gzichów 7212 173 69 6964 56 m²
Warpie 5618 85 2 5618 50 m²
Małobądz 5500 249 6 5441 42 m²
Ksawera 5094 110 2 5073 47 m²
Łagisza 4983 20 0 4983 51 m²
Śródmieście 4763 116 2 4763 36 m²
Grodziec 4630 107 12 4447 40 m²

Siedem dzielnic zbiera 860 z 863 aktów, więc tabela pokrywa praktycznie całe miasto. Łagisza stoi na dwudziestu aktach, więc czytamy ją jako sygnał.

Gzichów z 7212 zł/m² jest o 1594 zł/m² droższy od drugiej w kolejności dzielnicy, a po odjęciu rynku pierwotnego wciąż utrzymuje 6964 zł/m². To rzadki przypadek w tej serii: dzielnica jest tu naprawdę droga, a nie tylko podniesiona przez rynek pierwotny, choć 69 ze 173 aktów pochodzi z rynku pierwotnego.

Rozpiętość między Gzichowem a Grodźcem wynosi 2582 zł, czyli 56 procent, i utrzymuje się na poziomie 2517 zł także po korekcie o rynek pierwotny.

Warto zwrócić uwagę na ostatnią kolumnę. Śródmieście ma typowy metraż 36 m², najmniejszy w mieście, i jest zarazem drugą najtańszą dzielnicą. Podobnie jak w Bytomiu, będzińskie centrum to gęsta zabudowa z małymi lokalami, a nie prestiżowy adres.

Ulice

Ulica Mediana zł/m² Akty W tym pierwotny, akty Typowy metraż
Stanisława Małachowskiego 7660 22 0 30 m²
Rzeszowska 7538 48 28 44 m²
Wojciecha Kilara 7471 21 12 76 m²
Wolności 7136 21 12 47 m²
Piastowska 6758 29 18 84 m²
Cynkowa 6228 18 1 37 m²
Rewolucjonistów 5580 25 0 46 m²
Biskupa Adama Śmigielskiego 5544 24 0 41 m²
Stanisława Skalskiego 5337 62 0 39 m²
Gabriela Narutowicza 5302 19 0 51 m²
Zwycięstwa 5244 34 0 38 m²
Doktora Adama Bilika 4900 19 0 38 m²
Żwirki i Wigury 4777 30 0 53 m²
Modrzejowska 4504 24 2 44 m²
Norberta Barlickiego 4494 23 0 38 m²
Plac 3 Maja 3707 27 0 30 m²
Marii Konopnickiej 3596 42 0 38 m²

Pierwszy wiersz jest w skali całej serii nietypowy. Stanisława Małachowskiego z 7660 zł/m² na 22 aktach nie zawiera ani jednej transakcji z rynku pierwotnego, a typowa powierzchnia wynosi tam 30 m². To najdroższy będziński adres i są to małe mieszkania z rynku wtórnego, a nie oferta dewelopera. Dwadzieścia dwa akty to podstawa cienka, więc czytamy to jako sygnał.

Najwięcej transakcji, 62, przypada na Stanisława Skalskiego z medianą 5337 zł/m², i to ona najlepiej opisuje przeciętne będzińskie mieszkanie.

Na dole tabeli są dwa adresy poniżej czterech tysięcy: Plac 3 Maja z 3707 zł na 27 aktach i Marii Konopnickiej z 3596 zł na 42 aktach, oba z małymi mieszkaniami o typowej powierzchni 30 i 38 m². Między Małachowskiego a Konopnickiej jest 113 procent różnicy.

Metraż i izby

Przedział Mediana zł/m² Akty W tym pierwotny, akty
do 35 m² 5374 177 2
35 do 50 m² 5391 317 24
50 do 65 m² 5628 232 29
ponad 65 m² 6690 137 38

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr” w Będzinie się nie sprawdza. Trzy pierwsze przedziały mieszczą się w 254 zł, a czwarty odstaje w górę o 1062 zł, głównie dzięki rynkowi pierwotnemu, który stanowi w nim 28 procent aktów.

Izby Mediana zł/m² Akty Typowy metraż
1 5488 30 23 m²
2 5385 221 35 m²
3 5648 369 46 m²
4 5551 215 61 m²
5 5411 25 85 m²

Rejestr zapisuje liczbę izb, a nie liczbę pokoi, i widać to po metrażach: typowa „trzyizbowa” transakcja ma 46 m², czyli w ogłoszeniu byłoby to mieszkanie dwupokojowe z kuchnią.

Tabela izb jest wyjątkowo płaska: wszystkie pięć wierszy mieści się w 263 zł, czyli w 5 procentach. W Będzinie liczba izb praktycznie nie wpływa na cenę metra.

Historia cen

Wykres liniowy mediany ceny metra na rynku wtórnym w Będzinie od 2021 do 2026 roku, linia rośnie z 4046 zł/m² do 5317 zł/m² w 2025 roku, po czym zawraca w dół do 5200 zł/m²
Wykres liniowy mediany ceny metra na rynku wtórnym w Będzinie od 2021 do 2026 roku, linia rośnie z 4046 zł/m² do 5317 zł/m² w 2025 roku, po czym zawraca w dół do 5200 zł/m²
Rok Mediana zł/m², cały rynek Akty
2021 4263 449
2022 4891 344
2023 4786 342
2024 5764 467
2025 5523 419
2026 (do lipca) 5297 214

Porównanie ostatnich dwunastu miesięcy rejestru z dwunastoma poprzednimi, liczone do własnej daty końcowej Będzina, daje 5440 zł/m² na 408 aktach wobec 5720 zł/m² na 435 aktach, czyli spadek o 4,9 procent.

W innych miastach konurbacji taki spadek okazywał się artefaktem: cały rynek tanieje, bo sprzedano mniej nowych mieszkań, a sam rynek wtórny drożeje. W Będzinie ten test wypada inaczej. Rachunek na samym rynku wtórnym daje 5228 zł/m² na 382 aktach wobec 5398 zł/m² na 368 aktach, czyli spadek o 3,1 procent.

Ujęcie Ostatnie 12 miesięcy Poprzednie 12 Zmiana
Cały rynek 5440 zł/m² (408 aktów) 5720 zł/m² (435 aktów) minus 4,9 procent
Sam rynek wtórny 5228 zł/m² (382 akty) 5398 zł/m² (368 aktów) minus 3,1 procent

Będzin jest jedynym z dziewiętnastu miast konurbacji, w którym mediana rynku wtórnego wyraźnie spadła. Drugie od końca Świętochłowice zamknęły ten sam rachunek na minus 0,3 procent, czyli praktycznie na zerze, a w pozostałych siedemnastu miastach ceny wzrosły: w sąsiedniej Czeladzi o 8,7 procent, w Sosnowcu o 5,3, a w Dąbrowie Górniczej o 4,4.

Liczba aktów jest przy tym stabilna, 382 wobec 368, więc nie jest to efekt cieńszego rynku. Rejestr nie mówi, dlaczego tak się dzieje, i my też nie zgadujemy; podajemy to jako zmierzony fakt, który warto mieć w głowie przy negocjacji.

Cenniki deweloperów

Ustawowy obowiązek publikowania cen ofertowych obejmuje w Będzinie 75 mieszkań. Mediana ceny ofertowej wynosi 7695 zł/m², a połowa oferty mieści się między 7438 a 8878 zł/m².

Inwestycja Deweloper Lokale Mediana zł/m²
Piastowska Terbud-Artur Czyż 17 7600
Wolności 116 Sokolska Park 16 7697
Piastowska 12A Great Real Estate Będzin 2 9302
Piastowska 11B Great Real Estate Będzin 2 7244

Cennik dotyczy wyłącznie rynku pierwotnego i wyłącznie tego, co jest jeszcze w sprzedaży. Deweloperzy żądają dziś mediany 7695 zł/m², a będziński rynek pierwotny zamknął w rejestrze mediany 7356 zł/m², czyli o 5 procent mniej. To jeden z mniejszych rozjazdów w konurbacji.

Obie największe inwestycje w cenniku, przy Piastowskiej i Wolności, pojawiają się też w tabeli aktów, odpowiednio z medianami 6758 i 7136 zł/m².

Domy i działki

Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nie cenę metra, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku i przeliczanie byłoby zgadywaniem.

Rodzaj Akty Mediana ceny Dolny kwartyl Górny kwartyl Typowa działka
Domy 186 500 000 zł 280 000 zł 809 000 zł 570 m²
Działki 52 220 640 zł 85 750 zł 493 750 zł 839 m²

86 ze 186 aktów na domy dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami, czyli działek z zabudową gospodarczą. Mediana 500 000 zł jest drugą najniższą w konurbacji, po Jaworznie, a rozstęp od 280 000 do 809 000 zł jest bardzo szeroki.

Będzińskie działki są za to jednymi z największych: typowa ma 839 m². Ostatnie akty na domy pochodzą z 8 lipca 2026, a na działki z 1 lipca 2026.

Co z tego ma kupujący

W Będzinie rynek wtórny przez ostatni rok potaniał, i jest to jedyne takie miasto w konurbacji. Dla kupującego to argument, którego nie ma w żadnym sąsiednim mieście.

Przy oglądaniu ofert sprawdź trzy rzeczy. Nie przyjmuj presji czasu: mediana mieszkań z rynku wtórnego jest dziś o 3,1 procent niższa niż rok temu, przy tej samej liczbie transakcji. Sprawdź dzielnicę, bo między Gzichowem a Grodźcem jest 2582 zł na metrze, a różnica utrzymuje się także po odjęciu rynku pierwotnego. I nie płać za metraż, bo trzy pierwsze przedziały powierzchni dzieli tu 254 zł, a wszystkie wiersze tabeli izb mieszczą się w 5 procentach.

Sąsiednie miasta konurbacji opisujemy osobno: Czeladź leży 5 kilometrów stąd i jest o 769 zł na metrze tańsza, Sosnowiec 6 kilometrów i jest o 318 zł droższy, a Dąbrowa Górnicza 8 kilometrów i jest droższa o 628 zł. Wszystkie dziewiętnaście miast zestawiamy w porównaniu cen w konurbacji katowickiej. Pełne zestawienie gmin jest w rankingu cen mieszkań w Polsce.

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w danych o cenach transakcyjnych. Jeśli masz już konkretną ofertę, raport nieruchomości zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

Część przewodnika: Ile to naprawdę kosztuje: ceny transakcyjne

__SEO_HERO_SCRIPT__