Ceny mieszkań

Ceny mieszkań w Tychach: 7944 zł za metr, a Czułów i Żwaków po odjęciu rynku pierwotnego są jeszcze droższe. Policzyliśmy 2006 aktów notarialnych [ANALIZA]

Mediana metra w Tychach to 7944 zł, drugi wynik w konurbacji katowickiej i o 31 procent powyżej mediany polskiej gminy. To jedyne z dziewiętnastu miast, w którym najdroższe dzielnice po odjęciu rynku pierwotnego drożeją. Najdroższa ulica nie ma ani jednej transakcji z rynku pierwotnego.

Opublikowano 18 sierpnia 2026 · aktualizacja 19 sierpnia 2026 · 12 min czytania · Zespół mScanner

7944 zł za metr w Tychach, a Czułów i Żwaków bez rynku pierwotnego są jeszcze droższe
← Wróć na blog

Tychy zajmują 161 miejsce wśród 889 polskich gmin z medianą 7944 zł/m², czyli o 31 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. To drugie co do ceny miasto konurbacji katowickiej, po Katowicach, od których dzieli je 22 kilometry.

Liczby pochodzą z 2006 aktów notarialnych podpisanych od lipca 2024 roku. Tychy są w całym tym zestawieniu wyjątkiem, i to podwójnym. To jedyne z dziewiętnastu miast, w którym wszystkie trzy najdroższe dzielnice po odjęciu rynku pierwotnego drożeją, a najdroższa tyska ulica nie ma ani jednej transakcji z rynku pierwotnego.

Mapa Tychów z niebieską granicą administracyjną miasta i dzielnicami pokolorowanymi według mediany ceny transakcyjnej, w odcieniach pomarańczu i czerwieni, z Katowicami i Mikołowem w tle
Mapa Tychów z niebieską granicą administracyjną miasta i dzielnicami pokolorowanymi według mediany ceny transakcyjnej, w odcieniach pomarańczu i czerwieni, z Katowicami i Mikołowem w tle

Dane i metodologia

  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez Tychy, które są miastem na prawach powiatu, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
  • Zakres danych: transakcje od 1 lipca 2024 do 19 czerwca 2026. Ta druga data to ostatni akt, jaki rejestr niesie, a nie dzień publikacji wpisu. Każde starostwo aktualizuje swój rejestr we własnym rytmie, więc daty końcowe poszczególnych miast się różnią.
  • Podajemy medianę, nigdy średnią, i liczymy tylko mieszkania o powierzchni 15 do 250 m².
  • Transakcje nierynkowe odsiewamy progiem 30 procent mediany danego roku. W Tychach filtr usunął 17 aktów z medianą 1886 zł/m². To najniższy odsetek w całej konurbacji, 0,8 procent, wobec 13,1 procent w Zabrzu. Tyski zasób komunalny praktycznie nie trafia w tych latach do rejestru jako wykup przez lokatora.
  • Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno.
  • Ulice i dzielnice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje 2006 aktów, mediana 7944 zł/m², a połowa transakcji mieści się między 6784 a 9295 zł/m². Typowe tyskie mieszkanie z rejestru ma 50 m² i kosztowało 393 436 zł.

Rynek pierwotny vs wtórny

Rodzaj rynku Mediana zł/m² Akty Mediana ceny Typowy metraż
Wtórny 7381 1323 360 000 zł 49 m²
Pierwotny 8877 683 441 288 zł 52 m²

Rynek pierwotny to 34 procent tyskich aktów i jest droższy od wtórnego o 20 procent. To jeden z najniższych narzutów w konurbacji, obok Gliwic. W Mysłowicach ta sama różnica wynosi 63 procent, w Chorzowie 50.

Powód jest prosty i wart zapamiętania: tyski rynek wtórny jest po prostu drogi. Mediana 7381 zł/m² jest wyższa niż mediana rynku pierwotnego w Bytomiu, Piekarach, Czeladzi, Będzinie i Rudzie Śląskiej. Rynek pierwotny nie ma tu więc dużo miejsca na premię.

Jeśli szukasz mieszkania z rynku wtórnego, twoją liczbą jest 7381 zł/m², a nie 7944 zł/m².

Jedno zastrzeżenie do tej tabeli i do wszystkiego, co z niej dalej wynika. Podział na rynek pierwotny i wtórny mówi o tym, kto sprzedaje, a nie o wieku budynku. Rejestr nie zapisuje roku budowy, więc rynku wtórnego nie nazywamy starym budownictwem: mieszkanie w bloku oddanym kilka lat temu i odsprzedawane dalej liczy się w nim tak samo jak lokal w kamienicy z 1910 roku.

Dzielnice

Wykres słupkowy poziomy mediany ceny metra w dzielnicach Tychów, od 9697 zł/m² w Czułowie do 6880 zł/m² w Starych Tychach, z liczbą aktów wpisaną w każdy słupek
Wykres słupkowy poziomy mediany ceny metra w dzielnicach Tychów, od 9697 zł/m² w Czułowie do 6880 zł/m² w Starych Tychach, z liczbą aktów wpisaną w każdy słupek
Dzielnica Mediana zł/m² Akty W tym pierwotny, akty Bez rynku pierwotnego, zł/m² Typowy metraż
Czułów 9697 125 111 11 012 56 m²
Wilkowyje 9366 31 18 10 242 77 m²
Żwaków 9038 562 369 9638 50 m²
Mąkołowiec 8742 15 7 8642 65 m²
Paprocany 8393 154 35 7882 55 m²
Cielmice 7822 23 15 7890 101 m²
Suble 7620 122 0 7620 52 m²
Śródmieście 7205 540 72 7080 47 m²
Glinka 7186 112 4 7212 49 m²
Zwierzyniec 6982 22 22 brak 89 m²
Stare Tychy 6880 286 23 6893 48 m²

Jedenaście dzielnic zbiera 1992 z 2006 aktów. Wiersze Mąkołowca, Zwierzyńca, Cielmic i Wilkowyj stoją na kilkunastu do trzydziestu aktach, więc czytamy je jako sygnał. Zwierzyniec nie ma kolumny „bez rynku pierwotnego”, bo wszystkie 22 tamtejsze akty pochodzą z rynku pierwotnego.

Kolumna „bez rynku pierwotnego” zachowuje się tu inaczej niż we wszystkich pozostałych miastach serii. W Czułowie mediana rośnie z 9697 do 11 012 zł/m², w Wilkowyjach z 9366 do 10 242, a w Żwakowie z 9038 do 9638. W Zabrzu, Gliwicach czy Sosnowcu odjęcie rynku pierwotnego ścina najdroższe dzielnice o setki albo tysiące złotych. Tutaj podnosi wszystkie trzy, i tylko tutaj w całym zestawieniu.

Oznacza to, że w tyskich dzielnicach premium to rynek wtórny jest droższy niż lokale, które deweloperzy w tych dzielnicach sprzedali. Widać to zwłaszcza w Żwakowie, największej dzielnicy transakcyjnej miasta z 562 aktami, z których 369 pochodzi z rynku pierwotnego.

Na drugim biegunie jest Suble ze 122 aktami i medianą 7620 zł/m², bez ani jednej transakcji z rynku pierwotnego, oraz Stare Tychy z 286 aktami i 6880 zł/m², najtańsze w mieście. Rozpiętość między Czułowem a Starymi Tychami wynosi 2817 zł, czyli 41 procent, i pozostaje realna także po korekcie o rynek pierwotny.

Ulice

Ulica Mediana zł/m² Akty W tym pierwotny, akty Typowy metraż
Żorska 10 418 68 0 49 m²
Skalna 10 114 19 0 40 m²
Brzoskwiniowa 9931 83 73 43 m²
Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 9611 106 62 47 m²
Przemysłowa 8994 22 0 50 m²
Aleja Bielska 8968 452 350 48 m²
Lawendowa 7803 22 22 93 m²
Honoraty 7590 31 0 46 m²
Romana Dmowskiego 7191 22 0 53 m²
Aleja Niepodległości 7084 44 3 41 m²
Dębowa 6956 22 2 45 m²
Henryka Dąbrowskiego 6955 23 0 38 m²
Stefana Batorego 6940 30 2 47 m²
Stefana Czarnieckiego 6918 19 0 37 m²
Elfów 6915 31 0 44 m²
Edukacji 6913 26 0 46 m²
Żwakowska 6684 30 0 44 m²
Brzozowa 6354 20 1 47 m²
Budowlanych 6142 24 0 49 m²
Cyganerii 6124 23 1 53 m²
Arkadowa 6117 29 2 49 m²

Pierwszy wiersz jest wyjątkiem w skali całej serii. Żorska z medianą 10 418 zł/m² na 68 aktach jest najdroższą ulicą Tychów i nie ma tam ani jednej transakcji z rynku pierwotnego. W szesnastu z osiemnastu pozostałych miast czoło tej tabeli zajmuje inwestycja deweloperska. Wyjątki, Będzin i Świętochłowice, opierają się na 22 i 12 aktach, czyli na znacznie cieńszej podstawie niż tyskie 68.

Drugie miejsce, Skalna, też nie ma transakcji z rynku pierwotnego, choć stoi tylko na dziewiętnastu aktach, więc jest sygnałem, a nie zmierzoną ceną ulicy.

Osobno warto spojrzeć na Aleję Bielską, gdzie rejestr notuje 452 akty, czyli 23 procent wszystkich transakcji w mieście, z czego 350 z rynku pierwotnego. To największa koncentracja pod jednym adresem ulicznym w całej konurbacji poza Katowicami. Mediana wynosi tam 8968 zł/m², czyli powyżej mediany miasta, więc ta jedna ulica realnie podnosi statystykę Tychów.

Metraż i izby

Przedział Mediana zł/m² Akty W tym pierwotny, akty
do 35 m² 8648 236 70
35 do 50 m² 8197 771 238
50 do 65 m² 7718 657 201
ponad 65 m² 7895 342 174

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr” w Tychach się sprawdza: między kawalerką a mieszkaniem 50 do 65 m² jest 930 zł, czyli 12 procent. Ostatni przedział lekko odbija, bo mieści najwięcej lokali z rynku pierwotnego.

Izby Mediana zł/m² Akty Typowy metraż
1 8958 28 29 m²
2 7840 288 36 m²
3 7237 589 49 m²
4 7237 317 62 m²
5 6914 51 79 m²

Rejestr zapisuje liczbę izb, a nie liczbę pokoi, i widać to po metrażach: typowa „trzyizbowa” transakcja ma 49 m², czyli w ogłoszeniu byłoby to mieszkanie dwupokojowe z kuchnią. Wiersz jednoizbowy stoi na 28 aktach, więc traktujemy go jako sygnał.

Uwagę zwraca to, że wiersze trzy- i czteroizbowy mają identyczną medianę 7237 zł/m² przy metrażach 49 i 62 m². W Tychach dołożenie izby nie zmienia więc ceny metra, tylko cenę całkowitą.

Historia cen

Wykres liniowy mediany ceny metra na rynku wtórnym w Tychach od 2021 do 2026 roku, linia rośnie z 5362 zł/m² w 2021 roku do 7126 zł/m² w 2024, po czym łagodnieje i dochodzi do 7605 zł/m²
Wykres liniowy mediany ceny metra na rynku wtórnym w Tychach od 2021 do 2026 roku, linia rośnie z 5362 zł/m² w 2021 roku do 7126 zł/m² w 2024, po czym łagodnieje i dochodzi do 7605 zł/m²
Rok Mediana zł/m², cały rynek Akty
2021 5544 1177
2022 5984 791
2023 6435 914
2024 7704 1124
2025 7933 980
2026 (do czerwca) 7692 377

Porównanie ostatnich dwunastu miesięcy rejestru z dwunastoma poprzednimi, liczone do własnej daty końcowej Tychów, daje 7732 zł/m² na 871 aktach wobec 8200 zł/m² na 1162 aktach, czyli spadek o 5,7 procent.

Ten sam rachunek na samym rynku wtórnym daje jednak 7434 zł/m² na 689 aktach wobec 7295 zł/m² na 653 aktach, czyli wzrost o 1,9 procent.

Ujęcie Ostatnie 12 miesięcy Poprzednie 12 Zmiana
Cały rynek 7732 zł/m² (871 aktów) 8200 zł/m² (1162 akty) minus 5,7 procent
Sam rynek wtórny 7434 zł/m² (689 aktów) 7295 zł/m² (653 akty) plus 1,9 procent

Rozjazd bierze się z liczby aktów: w poprzednich dwunastu miesiącach rejestr zamknął 1162 transakcje, w ostatnich 871, a różnica to głównie odbiory w nowych inwestycjach, które przypadły na wcześniejszy okres. Mieszkania w Tychach nie potaniały; skończyła się fala odbiorów, która wcześniej podnosiła medianę miasta.

Cenniki deweloperów

Ustawowy obowiązek publikowania cen ofertowych obejmuje w Tychach 127 mieszkań. Mediana ceny ofertowej wynosi 10 000 zł/m², a połowa oferty mieści się między 9119 a 10 600 zł/m².

Zestawienie z aktami wygląda tak: deweloperzy żądają dziś okrągłych 10 000 zł za metr, a tyski rynek pierwotny zamknął w rejestrze mediany 8877 zł/m². Różnica to 1123 zł, czyli 13 procent, przy czym akty kończą się na czerwcu, a cennik jest z sierpnia.

Warto zestawić to z rynkiem wtórnym: cena ofertowa nowego mieszkania jest w Tychach o 35 procent wyższa niż mediana transakcyjna mieszkania z rynku wtórnego.

Domy i działki

Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nie cenę metra, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku i przeliczanie byłoby zgadywaniem.

Rodzaj Akty Mediana ceny Dolny kwartyl Górny kwartyl Typowa działka
Domy 191 888 000 zł 700 000 zł 1 178 500 zł 476 m²
Działki 62 192 188 zł 30 000 zł 482 500 zł 668 m²

Tyskie domy wyróżniają się wąskim rozstępem: od 700 000 zł w dolnym kwartylu do 1 178 500 zł w górnym. W Chorzowie ten sam rozstęp zaczyna się od 309 010 zł. Tutaj rynek domów jest jednorodny, a tylko 42 ze 191 aktów dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami, czyli najmniej w konurbacji.

Rynek działek jest cienki, 62 akty, i rozstrzelony od 30 000 do 482 500 zł, więc mediana 192 188 zł nie opisuje ceny działki pod dom. Ostatnie akty pochodzą z czerwca 2026.

Co z tego ma kupujący

W Tychach droga dzielnica jest droga sama z siebie, a nie dzięki nowym blokom, i to odróżnia to miasto od reszty konurbacji.

Przy oglądaniu ofert sprawdź trzy rzeczy. Nie zakładaj, że oferta dewelopera znaczy najdroższa: w Czułowie, Wilkowyjach i Żwakowie mieszkania z rynku wtórnego mają wyższą medianę niż tamtejszy rynek pierwotny. Nie wierz w spadek o 6 procent, bo rynek wtórny w tym samym czasie podrożał o 1,9. I sprawdź, czy oferta nie stoi przy Alei Bielskiej, bo ta jedna ulica to prawie co czwarta transakcja w mieście i jej ceny nie opisują całych Tychów.

Sąsiednie miasta konurbacji opisujemy osobno: Mikołów leży 11 kilometrów stąd i jest o 671 zł na metrze tańszy, a Katowice 22 kilometry i są o 1956 zł/m² droższe. Wszystkie dziewiętnaście miast zestawiamy w porównaniu cen w konurbacji katowickiej. Pełne zestawienie gmin jest w rankingu cen mieszkań w Polsce.

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w danych o cenach transakcyjnych. Jeśli masz już konkretną ofertę, raport nieruchomości zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

Część przewodnika: Ile to naprawdę kosztuje: ceny transakcyjne

__SEO_HERO_SCRIPT__