Gmina Trzebnica zajmuje 104 miejsce wśród 860 polskich gmin z medianą 8901 zł/m², o 48 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W gminie mieszka 25 154 osoby, a stąd jest 27 km do Wrocławia.
Liczby pochodzą z 303 aktów notarialnych podpisanych od lipca 2024 roku. To najdroższe z miast powiatowych wokół Wrocławia, przed Oławą, Oleśnicą i Środą Śląską.
Najciekawsza liczba tego wpisu opisuje podaż. W ustawowej bazie cen mieszkań czeka dziś w Trzebnicy 312 lokali, a akty pierwszej sprzedaży z ostatnich dwóch lat to 96 transakcji. W kolejce stoi więc ponad trzykrotność tego, co rynek wchłonął przez dwa lata.

Dane i metodologia
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Trzebnicy, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- Zakres danych: transakcje od 5 lipca 2024 do 3 lipca 2026. To najświeższy rejestr tego koszyka, o cztery i pół miesiąca młodszy od oławskiego.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. Filtr usunął 7 aktów o medianie 1842 zł/m².
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.
Po tych filtrach zostaje 303 akty. Mediana to 8901 zł/m², rozstęp kwartylowy od 7515 do 10 060 zł/m², a typowe mieszkanie ma 50 m² i kosztuje 425 000 zł.
Rynek pierwotny jest droższy o 4 procent
| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
|---|---|---|---|---|
| Pierwotny | 9162 | 96 | 465 000 zł | 45 m² |
| Wtórny | 8824 | 207 | 400 000 zł | 52 m² |
Różnica wynosi 338 zł na metrze, czyli 3,8 procent, i jest jedną z najmniejszych w całym dolnośląskim zestawieniu.
Rynek pierwotny to 32 procent obrotu, czyli 96 aktów w dwa lata, i są to lokale mniejsze: 45 wobec 52 m².
Dla kupującego oznacza to, że mediana gminy jest w Trzebnicy wiarygodna, bo dzieli ją od rynku wtórnego 77 zł.
Adresy
| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| Wrocławska 4M | 11 876 | 6 | 6 |
| Wrocławska 4K | 10 947 | 6 | 6 |
| Wrocławska 4R | 10 636 | 5 | 5 |
| Zielonego Dębu 13B | 9578 | 5 | 0 |
| Klonowa 8C | 8991 | 32 | 31 |
| Obornicka 2 | 7635 | 6 | 0 |
| Bukowa 1 | 7606 | 8 | 7 |
Siedem adresów zebrało w dwa lata co najmniej pięć transakcji, razem 68 aktów, czyli 22 procent rynku gminy.
Trzy budynki przy Wrocławskiej dały 17 aktów, wszystkie pierwszej sprzedaży, w przedziale od 10 636 do 11 876 zł, czyli o półtora do trzech tysięcy powyżej mediany gminy. To najdroższa nowa zabudowa w mieście.
Największym pojedynczym adresem jest Klonowa 8C z 32 aktami, z czego 31 pierwszej sprzedaży, ale przy medianie 8991 zł, czyli o blisko trzy tysiące niżej niż Wrocławska 4M.
Dwie inwestycje deweloperskie w jednym mieście, sprzedawane w tym samym oknie, dzieli więc 2885 zł na metrze.
Metraż i izby
| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| do 35 m² | 9046 | 46 | 9 |
| 35 do 50 m² | 9100 | 108 | 46 |
| 50 do 65 m² | 9140 | 72 | 16 |
| ponad 65 m² | 7860 | 77 | 25 |
Trzy pierwsze przedziały mieszczą się w 94 zł na metrze, więc do 65 metrów metraż nie różnicuje tu cen w ogóle. Wyłamuje się dopiero ostatni wiersz, o 1280 zł poniżej szczytu.
| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
|---|---|---|---|
| 1 | 11 516 | 6 | 29 m² |
| 2 | 9162 | 67 | 42 m² |
| 3 | 8839 | 80 | 54 m² |
| 4 | 8060 | 44 | 70 m² |
| 5 | 4636 | 8 | 92 m² |
Rejestr liczy izby, a nie pokoje. Od dwóch do czterech izb mediana spada łagodnie, o 1102 zł, a wyraźnie odstaje dopiero piąty wiersz, przy ośmiu aktach, więc go nie interpretujemy.
Historia cen
| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
|---|---|---|
| 2021 | 5670 | 252 |
| 2022 | 6300 | 275 |
| 2023 | 7189 | 225 |
| 2024 | 8046 | 143 |
| 2025 | 8722 | 140 |
| 2026 | 9498 | 109 |
Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 jest niepełny, bo rejestr kończy się 3 lipca, ale stoi na 109 aktach.
Od 2021 do 2025 roku mediana Trzebnicy urosła o 54 procent, bez ani jednego roku spadku, a rok 2026 dołożył kolejne 776 zł.
Porównanie liczone względem końca rejestru: cały rynek 9144 zł/m² przy 188 aktach wobec 8289 zł przy 115 aktach, czyli wzrost o 10,3 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 8969 zł przy 110 aktach wobec 8614 zł przy 97 aktach, czyli wzrost o 4,1 procent.
Obie liczby są dodatnie, a realne tempo drożenia trzebnickich mieszkań to około czterech procent.
Cenniki deweloperów: 312 lokali w kolejce
W ustawowej bazie cen mieszkań jest dziś w gminie Trzebnica 312 lokali o medianie 10 786 zł/m², przy rozstępie kwartylowym od 9700 do 12 190 zł. Dane pochodzą z 28 sierpnia 2026.
Baza obejmuje wyłącznie rynek pierwotny i wyłącznie to, co jest jeszcze w sprzedaży.
Oferta dzieli się na trzy wyraźne poziomy cenowe:
- Kwiatowa 4: 106 lokali po 12 190 i 12 290 zł, czyli najdroższa zabudowa w mieście;
- Wrocławska 4A: 71 lokali po 10 460 zł;
- Klonowa 8A, 8B i 8C: 135 lokali po 9600 do 9850 zł.
Rozstęp kwartylowy, 2490 zł, jest tu bardzo szeroki i wynika wprost z tego podziału: w Trzebnicy nie ma jednej ceny nowego mieszkania, są trzy.
Mediana cennikowa leży o 1624 zł powyżej mediany aktów pierwszej sprzedaży, czyli o 18 procent. Najbliższy tej cenie punkt w rejestrze to Wrocławska 4M z medianą 11 876 zł, więc górna półka cennika jest osiągalna, ale opisuje jeden ciąg zabudowy, a nie całe miasto.
Domy
| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
|---|---|---|---|---|
| Dom | 60 | 605 000 zł | 300 000 do 879 250 zł | 1037 m² |
Przy domach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. 25 z 60 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami, czyli 42 procent, a typowa działka ma 1037 m².
Mediana domu, 605 000 zł, jest zaledwie 1,4 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania, czyli 445 050 zł, a bardzo szerokie kwartyle, od 300 000 do 879 250 zł, pokazują, że pod jedną nazwą kryją się i siedliska w wiejskiej części gminy, i domy w mieście.
Rynku działek nie podajemy, bo rejestr notuje w oknie dwie transakcje, a ostatnia pochodzi z 30 października 2024 roku.
Co z tego ma kupujący
Trzebnica jest najdroższym miastem powiatowym wokół Wrocławia i rynkiem z bardzo dużą podażą w kolejce. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.
Możesz używać mediany gminy, bo dzieli ją od rynku wtórnego 77 zł. Sprawdź, o którą inwestycję chodzi, bo między Klonową a Kwiatową jest w cenniku 2500 zł różnicy na metrze. I pamiętaj, że w kolejce stoi 312 lokali, czyli ponad trzykrotność dwuletniej sprzedaży.
Sąsiednie miasta opisujemy osobno: Oława jest tańsza o 151 zł na metrze, Oleśnica o 592 zł, a Środa Śląska o 1483 zł. Całą czwórkę zestawiamy w porównaniu cen w Oleśnicy, Oławie, Trzebnicy i Środzie Śląskiej, a obwarzanek wrocławski w porównaniu pięciu gmin pierścienia. Pełne zestawienie gmin jest w rankingu cen mieszkań w Polsce.
Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w danych o cenach transakcyjnych. Jeśli masz już konkretną ofertę, raport nieruchomości zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

