Oława zajmuje 110 miejsce wśród 860 polskich gmin z medianą 8750 zł/m², o 45 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W mieście mieszka 32 928 osób, a stąd jest 28 km do Wrocławia.
Liczby pochodzą z 581 aktów notarialnych podpisanych od lipca 2024 roku.
Najciekawsze w tym wpisie jest to, jak zgodny jest tutejszy rynek. Nowe mieszkanie kosztuje 8950 zł za metr, a z drugiej ręki 8526 zł, czyli o 424 zł mniej, a obie miary kierunku cen dają około dziesięciu procent wzrostu w rok. W tej serii taka zgodność zdarza się rzadko.

Dane i metodologia
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Oławie, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- Zakres danych: transakcje od 1 lipca 2024 do 18 lutego 2026.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. Filtr usunął 1 akt.
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.
Po tych filtrach zostaje 581 aktów. Mediana to 8750 zł/m², rozstęp kwartylowy od 7214 do 9559 zł/m², a typowe mieszkanie ma 48 m² i kosztuje 402 221 zł.
Rynek pierwotny jest droższy o 5 procent
| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
|---|---|---|---|---|
| Pierwotny | 8950 | 265 | 399 000 zł | 47 m² |
| Wtórny | 8526 | 316 | 420 000 zł | 48 m² |
Różnica wynosi 424 zł na metrze, czyli 5 procent, i jest jedną z najmniejszych w całym dolnośląskim zestawieniu.
Ciekawe jest przy tym, że cena całkowita idzie w drugą stronę: typowe nowe mieszkanie kosztuje 399 000 zł, a z drugiej ręki 420 000 zł, bo to drugie jest o metr większe i częściej trafiają się w nim lokale duże.
Rynek pierwotny to 46 procent obrotu, czyli 265 aktów. Jak na miasto trzydziestotrzytysięczne to bardzo wysoki udział.
Dla kupującego oznacza to, że mediana miasta jest w Oławie uczciwym punktem odniesienia, bo dzieli ją od rynku wtórnego 224 zł.
Adresy
| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| Chabrów 7 | 10 217 | 20 | 18 |
| Jodłowa 38-40 | 9646 | 48 | 48 |
| Jodłowa 34 | 9368 | 5 | 5 |
| Jodłowa 34-36 | 9327 | 39 | 38 |
| Rybacka 3 | 9080 | 11 | 9 |
| kpt. Leonida Teligi 9 | 9021 | 15 | 15 |
| 3 Maja 19 | 7322 | 8 | 1 |
Siedem adresów zebrało w niecałe dwa lata co najmniej pięć transakcji, razem 146 aktów, czyli 25 procent rynku miasta, a 134 z nich to pierwsza sprzedaż.
Zabudowa przy Jodłowej to 92 akty, czyli 16 procent całego obrotu w mieście, i praktycznie w całości pierwsza sprzedaż, w wąskim przedziale od 9327 do 9646 zł.
Rozpiętość między adresami wynosi 2895 zł na metrze, od 7322 zł przy 3 Maja, jedynym adresie bez nowej zabudowy, do 10 217 zł przy Chabrów.
Metraż i izby
| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| do 35 m² | 9217 | 60 | 25 |
| 35 do 50 m² | 9059 | 258 | 128 |
| 50 do 65 m² | 8590 | 170 | 73 |
| ponad 65 m² | 7361 | 93 | 39 |
Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr" działa tu bez wyjątku: od kawalerki do mieszkania powyżej 65 m² mediana spada o 1856 zł, czyli o 20 procent.
| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
|---|---|---|---|
| 1 | 9625 | 16 | 32 m² |
| 2 | 9374 | 142 | 38 m² |
| 3 | 8630 | 234 | 50 m² |
| 4 | 8200 | 87 | 64 m² |
| 5 | 7362 | 51 | 56 m² |
| 6 | 7370 | 19 | 55 m² |
Rejestr liczy izby, a nie pokoje. Od jednej do pięciu izb mediana spada o 2263 zł na metrze, a największy próg leży między dwiema a trzema izbami i wynosi 744 zł.
Uwagę zwracają dwa ostatnie wiersze: lokale pięcio- i sześcioizbowe mają tu typowo 56 i 55 m², czyli mniej niż czteroizbowe. To opis starego zasobu z licznymi, ale bardzo małymi izbami.
Historia cen
| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
|---|---|---|
| 2021 | 5166 | 601 |
| 2022 | 6445 | 513 |
| 2023 | 6679 | 345 |
| 2024 | 7830 | 331 |
| 2025 | 9000 | 384 |
Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 pomijamy w wierszach, bo rejestr kończy się 18 lutego i notuje z niego 36 aktów.
Od 2021 do 2025 roku mediana Oławy urosła o 74 procent, bez ani jednego roku spadku, i jest to jeden z najszybszych wzrostów w tej części regionu.
Porównanie liczone względem końca rejestru: cały rynek 8900 zł/m² przy 365 aktach wobec 8035 zł przy 338 aktach, czyli wzrost o 10,8 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 8708 zł przy 204 aktach wobec 7925 zł przy 193 aktach, czyli wzrost o 9,9 procent.
Obie liczby są wysokie, zgodne i stoją na setkach transakcji, więc w Oławie ceny mieszkań naprawdę rosną o około dziesięć procent rocznie. To rzadkie: w większości miast tej serii druga liczba jest znacznie niższa od pierwszej.
Cenniki deweloperów
W ustawowej bazie cen mieszkań są dziś w Oławie 33 lokale o medianie 8600 zł/m², przy rozstępie kwartylowym od 8400 do 8769 zł. Dane pochodzą z 1 września 2026.
Baza obejmuje wyłącznie rynek pierwotny i wyłącznie to, co jest jeszcze w sprzedaży.
Cennik leży tu 350 zł PONIŻEJ mediany aktów pierwszej sprzedaży, czyli o 3,9 procent. W tej serii to rzadkość: zwykle oferta jest wyżej niż zawarte transakcje.
Trzydzieści trzy mieszkania to jednak resztki kilku inwestycji: dwadzieścia jeden przy Teligi, jedenaście przy Rybackiej i jedno przy Poświatowskiej. Traktujemy tę liczbę jako sygnał, nie jako obraz rynku.
Domy i działki
| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
|---|---|---|---|---|
| Dom | 65 | 725 000 zł | 590 000 do 940 000 zł | 549 m² |
| Działka | 7 | 62 865 zł | 7500 do 182 250 zł | 168 m² |
Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. 16 z 65 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami, czyli 25 procent, a typowa działka pod domem ma 549 m².
Mediana domu, 725 000 zł, jest 1,7 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania, czyli 437 500 zł.
Rynek gruntu jest na granicy mierzalności: siedem transakcji przy typowej powierzchni 168 m², czyli mowa o fragmentach parcel.
Co z tego ma kupujący
Oława jest jednym z niewielu miast tej serii, w którym mediana miasta, rynek pierwotny i rynek wtórny mówią to samo. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.
Możesz używać mediany miasta, bo obie strony rynku dzieli 424 zł. Licz się ze wzrostem, bo obie miary dwunastomiesięczne dają tu około dziesięciu procent. I pamiętaj o dacie: rejestr oławski kończy się 18 lutego 2026 roku.
Sąsiednie miasta opisujemy osobno: Trzebnica jest droższa o 151 zł na metrze, Oleśnica tańsza o 441 zł, a Środa Śląska o 1332 zł. Całą czwórkę zestawiamy w porównaniu cen w Oleśnicy, Oławie, Trzebnicy i Środzie Śląskiej, a obwarzanek wrocławski w porównaniu pięciu gmin pierścienia. Pełne zestawienie gmin jest w rankingu cen mieszkań w Polsce.
Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w danych o cenach transakcyjnych. Jeśli masz już konkretną ofertę, raport nieruchomości zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

