Gmina Polkowice zajmuje 360 miejsce wśród 860 polskich gmin z medianą 6345 zł/m², o 5 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W gminie mieszka 26 547 osób, a stąd jest 17 km do Lubina i 40 km do Legnicy.
Liczby pochodzą z 270 aktów notarialnych podpisanych od lipca 2024 roku.
Najciekawsze w tym wpisie jest to, jak blisko Legnicy leżą Polkowice. Dwudziestosześciotysięczna gmina ma medianę 6345 zł, a dziewięćdziesięciotysięczne miasto wojewódzkiej rangi 6400 zł, czyli różnica wynosi 55 zł na metrze. Na rynku wtórnym Polkowice są nawet o 210 zł droższe.

Dane i metodologia
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Polkowicach, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- Zakres danych: transakcje od 2 lipca 2024 do 6 lutego 2026.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. Filtr usunął 10 aktów o medianie 1029 zł/m² i typowej cenie 58 962 zł za 58 m².
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.
Po tych filtrach zostaje 270 aktów. Mediana to 6345 zł/m², rozstęp kwartylowy od 5382 do 7512 zł/m², a typowe mieszkanie ma 49 m² i kosztuje 322 500 zł.
Polkowice są gminą miejsko-wiejską, więc liczby obejmują także zabudowę poza samym miastem.
Rynek pierwotny jest droższy o 18 procent
| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
|---|---|---|---|---|
| Pierwotny | 7318 | 49 | 450 000 zł | 61 m² |
| Wtórny | 6218 | 221 | 299 000 zł | 48 m² |
Różnica wynosi 1100 zł na metrze, czyli 18 procent. Rynek pierwotny to 18 procent obrotu, czyli 49 aktów, przy czym nowe lokale są tu o trzynaście metrów większe od tych z drugiej ręki.
W cenie całkowitej robi to bardzo dużą różnicę: 450 000 wobec 299 000 zł, czyli 151 000 zł na typowej transakcji, i większość tej kwoty to metry, a nie cena metra.
Dla kupującego: mediana gminy jest zawyżona o 127 zł względem tego, co kupuje 82 procent rynku. Punkt odniesienia dla mieszkania z drugiej ręki to 6218 zł.
Adresy
| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| Słubicka 7A | 7714 | 23 | 20 |
| Kmicica 40 | 6638 | 6 | 0 |
Dwa adresy zebrały co najmniej pięć transakcji, razem 29 aktów, czyli 11 procent rynku gminy.
Słubicka 7A to 23 akty, w tym 20 pierwszej sprzedaży, po 7714 zł za metr, czyli 1,2 raza powyżej mediany gminy. Ten jeden budynek zawiera 41 procent całej nowej zabudowy sprzedanej w Polkowicach w tym okresie.
Kmicica 40 pokazuje drugi biegun: sześć transakcji z drugiej ręki po 6638 zł, czyli o 420 zł powyżej mediany polkowickiego rynku wtórnego.
Pozostałe 241 transakcji rozkłada się po adresach, z których żaden nie powtarza się nawet pięć razy, więc poza Słubicką wycena musi zejść do konkretnego budynku.
Metraż i izby
| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| do 35 m² | 6270 | 22 | 0 |
| 35 do 50 m² | 6295 | 115 | 12 |
| 50 do 65 m² | 6753 | 81 | 13 |
| ponad 65 m² | 6096 | 52 | 24 |
To jest najbardziej płaska tabela metraży w całym koszyku: cztery przedziały mieszczą się w 657 zł na metrze, od 6096 do 6753 zł, czyli w granicach jedenastu procent.
Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr" tu nie działa: kawalerki i mieszkania powyżej 65 m² leżą na niemal identycznym poziomie, a najdroższy jest środek.
Wiersz pierwszy jest przy tym czysty, bez ani jednej nowej transakcji, a wiersz ostatni ma ich 24 na 52, czyli 46 procent. Bez nowej zabudowy różnice między przedziałami byłyby więc jeszcze mniejsze.
Praktyczny wniosek: w Polkowicach cena metra prawie nie zależy od metrażu, a mieszkanie dwa razy większe kosztuje mniej więcej dwa razy tyle.
| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
|---|---|---|---|
| 2 | 7456 | 40 | 42 m² |
| 3 | 6306 | 140 | 46 m² |
| 4 | 6000 | 57 | 60 m² |
| 5 | 5804 | 20 | 80 m² |
Rejestr liczy izby, a nie pokoje, i w gminie Polkowice podaje je przy 257 z 270 aktów.
Tu z kolei porządek jest wzorowy: od dwóch do pięciu izb mediana schodzi bez odwrócenia, z 7456 do 5804 zł, czyli o 1652 zł i 22 procent. Największy próg leży między dwiema a trzema izbami i wynosi 1150 zł.
Zestawienie obu tabel jest pouczające. Metraż nie mówi tu nic, a liczba izb owszem, bo lokal dwuizbowy o 42 m² to inny produkt niż czteroizbowy o 60 m², choć oba mieszczą się w tym samym albo sąsiednim przedziale wielkości.
Historia cen
| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
|---|---|---|
| 2021 | 4228 | 230 |
| 2022 | 4800 | 175 |
| 2023 | 5094 | 172 |
| 2024 | 5944 | 185 |
| 2025 | 6581 | 172 |
Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 pomijamy w wierszach, bo rejestr kończy się 6 lutego i notuje z niego zaledwie 11 aktów.
Od 2021 do 2025 roku mediana Polkowic urosła o 56 procent, bez ani jednego roku spadku, a największe skoki przypadły na lata 2024 i 2025: po 850 i 637 zł.
Porównanie liczone względem końca rejestru jest dodatnie po obu stronach: cały rynek 6695 zł/m² przy 170 aktach wobec 6000 zł przy 181 aktach, czyli wzrost o 11,6 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 6404 zł przy 142 aktach wobec 5827 zł przy 128 aktach, czyli wzrost o 9,9 procent.
Obie liczby są wysokie i zgodne, a to przy próbach po ponad sto trzydzieści transakcji czyni ten pomiar wiarygodnym. W Polkowicach mieszkania z drugiej ręki podrożały o blisko dziesięć procent w rok, i jest to najszybszy realny wzrost w Zagłębiu Miedziowym.
Cenniki deweloperów
W ustawowej bazie cen mieszkań jest dziś w gminie Polkowice 6 lokali o medianie 8330 zł/m², wszystkie w jednej inwestycji przy Przemkowskiej. Dane pochodzą z 28 sierpnia 2026.
Baza obejmuje wyłącznie rynek pierwotny i wyłącznie to, co jest jeszcze w sprzedaży, a sześć mieszkań to resztki, nie rynek.
Cennik leży 1012 zł powyżej mediany aktów pierwszej sprzedaży, czyli o 14 procent. Ważniejsza jest jednak inna liczba: przy 49 aktach pierwszej sprzedaży z niecałych dwóch lat oferta deweloperska w Polkowicach praktycznie się wyczerpała.
Domy i działki
| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
|---|---|---|---|---|
| Dom | 61 | 710 000 zł | 450 000 do 875 000 zł | 994 m² |
| Działka | 20 | 30 372 zł | 24 148 do 42 795 zł | 184 m² |
Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. 19 z 61 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami, czyli 31 procent, a typowa działka ma 994 m², co w gminie miejsko-wiejskiej odpowiada pełnej parceli.
Mediana domu, 710 000 zł, jest 2,2 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania, czyli 317 250 zł.
Wiersz o działkach wymaga ostrzeżenia. Typowa powierzchnia w tych dwudziestu transakcjach to 184 m², więc nie są to działki budowlane, tylko fragmenty i udziały w gruncie. O cenie parceli w Polkowicach ten rejestr nie mówi nic, a ostatni akt na działkę pochodzi z grudnia 2025 roku.
Co z tego ma kupujący
Polkowice to gmina, która cenami mieszkań dorównuje Legnicy, a rośnie szybciej niż całe Zagłębie Miedziowe. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.
Możesz używać mediany gminy z małym błędem, bo dzieli ją od rynku wtórnego 127 zł. Nie licz na zniżkę za metraż, bo cztery przedziały wielkości mieszczą się tu w 657 zł, a różnicę robi liczba izb. I licz się ze wzrostem, bo rynek wtórny podrożał w rok o 9,9 procent, na próbie ponad stu czterdziestu transakcji.
Sąsiednie miasta opisujemy osobno: Lubin jest droższy o 679 zł na metrze, Legnica o 55 zł, a Głogów tańszy o 246 zł. Całą czwórkę zestawiamy w porównaniu cen w Zagłębiu Miedziowym. Pełne zestawienie gmin jest w rankingu cen mieszkań w Polsce.
Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w danych o cenach transakcyjnych. Jeśli masz już konkretną ofertę, raport nieruchomości zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

