Głogów zajmuje 414 miejsce wśród 860 polskich gmin z medianą 6099 zł/m², o 1 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W mieście mieszka 60 605 osób, a stąd jest 38 km do Lubina i 61 km do Legnicy.
Liczby pochodzą z 1224 aktów notarialnych podpisanych od lipca 2024 roku.
Najciekawsze w tym wpisie jest to, że głogowski rejestr lokalizuje 1222 z 1224 transakcji w konkretnych osiedlach, co w tej serii zdarza się bardzo rzadko. Dzięki temu widać rzecz, której mediana miasta nie pokazuje: na Chrobrym nowa zabudowa podnosi medianę osiedla o 1974 zł na metrze.

Dane i metodologia
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Głogowie, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- Zakres danych: transakcje od 1 lipca 2024 do 3 września 2026.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. Filtr usunął 10 aktów o medianie 1254 zł/m² i typowej cenie 60 000 zł za 52 m².
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.
Po tych filtrach zostaje 1224 akty. Mediana to 6099 zł/m², rozstęp kwartylowy od 4971 do 7473 zł/m², a typowe mieszkanie ma 49 m² i kosztuje 290 000 zł.
Rynek pierwotny jest droższy o 32 procent
| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
|---|---|---|---|---|
| Pierwotny | 7400 | 286 | 360 114 zł | 49 m² |
| Wtórny | 5590 | 908 | 270 000 zł | 49 m² |
| Nieokreślony w źródle | 5418 | 30 | 320 000 zł | 56 m² |
Różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym wynosi 1810 zł na metrze, czyli 32 procent, przy identycznym metrażu po obu stronach. Pierwsza sprzedaż to 23 procent obrotu, czyli 286 aktów.
Trzeci wiersz to trzydzieści aktów, przy których rejestr nie zapisuje, czy lokal jest sprzedawany po raz pierwszy. Podajemy je osobno i nie doliczamy do żadnej z dwóch kategorii.
Dla kupującego: mediana miasta jest zawyżona o 509 zł względem tego, co kupuje 74 procent rynku. Punkt odniesienia dla mieszkania z drugiej ręki to 5590 zł, czyli 279 500 zł za pięćdziesiąt metrów.
Osiedla
| Osiedle | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty | Mediana bez pierwszej sprzedaży | Typowy metraż |
|---|---|---|---|---|---|
| Chrobry | 7500 | 229 | 115 | 5526 | 48 m² |
| Stare Miasto | 7308 | 99 | 8 | 7473 | 52 m² |
| Żarków | 7144 | 312 | 147 | 6750 | 53 m² |
| Kopernik B | 5724 | 62 | 0 | 5724 | 60 m² |
| Kopernik | 5282 | 150 | 2 | 5282 | 52 m² |
| Kościuszki | 5272 | 24 | 1 | 5365 | 48 m² |
| Hutnik | 5262 | 168 | 3 | 5269 | 43 m² |
| Śródmieście | 5154 | 155 | 4 | 5208 | 44 m² |
Rejestr lokalizuje 1222 z 1224 aktów, a osiem powyższych osiedli zbiera 1199 z nich. Pozostałe 23 rozkładają się po trzynastu mniejszych osiedlach, w których mieszkań praktycznie się nie sprzedaje.
Rozpiętość między osiedlami wynosi 2346 zł na metrze, od 5154 zł w Śródmieściu do 7500 zł na Chrobrym.
Kolumna piąta jest tu jednak ważniejsza od drugiej i całkowicie przestawia obraz miasta. Chrobry spada z 7500 do 5526 zł, czyli o 1974 zł, bo 115 z 229 tamtejszych aktów to nowa zabudowa. Żarków spada z 7144 do 6750 zł, bo tam nowa zabudowa to 147 z 312 aktów.
Po odjęciu pierwszej sprzedaży najdroższym osiedlem Głogowa nie jest Chrobry, tylko Stare Miasto z 7473 zł, gdzie nowej zabudowy prawie nie ma, a różnica względem Śródmieścia wynosi 2265 zł.
To jest praktyczna wskazówka dla kupującego. Jeśli oglądasz starsze mieszkanie na Chrobrym, właściwym punktem odniesienia jest 5526 zł, a nie 7500 zł. Pięć osiedli z dolnej części tabeli, czyli Kopernik, Kopernik B, Kościuszki, Hutnik i Śródmieście, to praktycznie czysty rynek wtórny i mieszczą się one w wąskim przedziale od 5154 do 5724 zł.
Adresy
| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| Bartosza Głowackiego 6 | 8135 | 41 | 39 |
| Świętego Mikołaja 14 | 7865 | 5 | 1 |
| Generała Józefa Sowińskiego 2 | 7766 | 10 | 9 |
| Małgorzaty Cylejskiej 13 | 7506 | 15 | 13 |
| Szewska 20 | 7473 | 5 | 0 |
| Juliusza Kossaka 5 | 7456 | 5 | 0 |
| Rzemieślnicza 19B | 7294 | 7 | 7 |
| Mechaniczna 5R | 7292 | 13 | 13 |
| Bolesława Wysokiego 24 | 7258 | 14 | 14 |
| Śniadeckich 18 | 5756 | 7 | 0 |
| Generała Józefa Sowińskiego 2A | 5604 | 12 | 10 |
| Obrońców Pokoju 15C | 5397 | 6 | 0 |
| Budowlanych 20C | 5371 | 7 | 0 |
| Armii Krajowej 15 | 4983 | 5 | 0 |
| Gwiaździsta 3 | 4840 | 6 | 0 |
| Morcinka 10 | 4723 | 7 | 0 |
| Budowlanych 4 | 4054 | 5 | 2 |
Siedemnaście adresów zebrało co najmniej pięć transakcji, razem 170 aktów, czyli 14 procent rynku miasta, a 108 z nich to pierwsza sprzedaż.
Rozpiętość między adresami wynosi 4081 zł na metrze, od 4054 zł przy Budowlanych 4 do 8135 zł przy Głowackiego.
Górna połowa tabeli to niemal wyłącznie nowa zabudowa. Głowackiego 6 to 41 aktów, w tym 39 pierwszej sprzedaży, czyli największa pojedyncza inwestycja w mieście i 14 procent całego rynku pierwotnego.
Dwa wiersze z górnej połowy nie mają jednak ani jednej nowej transakcji: Szewska 20 i Kossaka 5, oba po około 7460 zł, czyli w cenie nowej zabudowy. To zasób istniejący na Starym Mieście i potwierdza to, co pokazała tabela osiedli.
Dolna połowa to czysty rynek wtórny w starszych blokach: od 4054 do 5756 zł, czyli dokładnie w przedziale median osiedli Hutnik, Kopernik i Śródmieście.
Metraż i izby
| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| do 35 m² | 5983 | 145 | 27 |
| 35 do 50 m² | 6190 | 494 | 128 |
| 50 do 65 m² | 6066 | 447 | 101 |
| ponad 65 m² | 5932 | 138 | 30 |
Ta tabela jest bardzo płaska: wszystkie cztery wiersze mieszczą się w 258 zł na metrze, czyli w 4 procentach, a mieszkania powyżej 65 m² wypadają najniżej tylko o 51 zł poniżej kawalerek.
Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr" w Głogowie praktycznie nie działa. Jak pokazała tabela osiedli, o cenie decyduje tu przede wszystkim to, w której części miasta i w jak nowym budynku stoi mieszkanie.
| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
|---|---|---|---|
| 1 | 7473 | 29 | 32 m² |
| 2 | 7147 | 295 | 39 m² |
| 3 | 5871 | 425 | 48 m² |
| 4 | 5290 | 346 | 59 m² |
| 5 | 5607 | 25 | 75 m² |
| 6 | 4858 | 6 | 84 m² |
Rejestr liczy izby, a nie pokoje, i w Głogowie podaje je przy 1127 z 1224 aktów. Powyższa tabela obejmuje 1126 z nich.
Tu porządek jest już wyraźny: od jednej do czterech izb mediana spada o 2183 zł, czyli o 29 procent. Największy próg leży między dwiema a trzema izbami i wynosi 1276 zł.
Zestawienie z tabelą metraży jest pouczające: metraż nic tu nie mówi, a liczba izb owszem. Lokal dwuizbowy o typowych 39 m² i trzyizbowy o 48 m² leżą w tym samym albo sąsiednim przedziale wielkości, a dzieli je 1276 zł na metrze.
Historia cen
| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
|---|---|---|
| 2021 | 4542 | 538 |
| 2022 | 4603 | 455 |
| 2023 | 5039 | 475 |
| 2024 | 5486 | 458 |
| 2025 | 5918 | 542 |
Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 pomijamy w wierszach, bo rejestr kończy się 3 września i notuje z niego 496 aktów o medianie 6577 zł, czyli najwyższej w całym rejestrze.
Od 2021 do 2025 roku mediana Głogowa urosła o 30 procent, bez ani jednego roku spadku, ale rok 2022 był praktycznie płaski: dodał 61 zł.
Porównanie liczone względem końca rejestru rozchodzi się szeroko: cały rynek 6511 zł/m² przy 672 aktach wobec 5664 zł przy 476 aktach, czyli wzrost o 15,0 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 5752 zł przy 475 aktach wobec 5430 zł przy 393 aktach, czyli wzrost o 5,9 procent.
Prawa liczba jest tą, która opisuje kupującego mieszkanie w istniejącym budynku, i 5,9 procent na próbach po około czterysta transakcji jest wynikiem solidnym. Lewa jest dwa i pół raza wyższa, bo w ostatnich dwunastu miesiącach udział nowej zabudowy w obrocie znacznie wzrósł: z 476 do 672 aktów łącznie, podczas gdy transakcji z drugiej ręki przybyło tylko z 393 do 475.
Cenniki deweloperów
W ustawowej bazie cen mieszkań jest dziś w Głogowie osiem lokali o medianie 6576 zł/m², przy rozstępie kwartylowym od 6500 do 7500 zł. Dane pochodzą z 1 października 2026.
Baza obejmuje wyłącznie rynek pierwotny i wyłącznie to, co jest jeszcze w sprzedaży.
Cennik leży 824 zł poniżej mediany aktów pierwszej sprzedaży, czyli o 11 procent, i 477 zł powyżej mediany całego miasta.
Te osiem lokali to trzy pozycje jednego dewelopera, przy Bolesława Śmiałego 33 i 35 oraz Pileckiego 1, po 6500 do 7076 zł. Jest to końcówka oferty, a nie obraz rynku pierwotnego: osiem lokali tańszych od mediany zamkniętych aktów pierwszej sprzedaży nie mówi, po ile deweloperzy sprzedadzą kolejne budynki.
Domy i działki
| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
|---|---|---|---|---|
| Dom | 101 | 675 000 zł | 535 000 do 790 000 zł | 344 m² |
| Działka | 36 | 40 976 zł | 5535 do 338 700 zł | 114 m² |
Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. 36 ze 101 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami, czyli 36 procent. Typowa działka pod domem ma tu tylko 344 m², czyli mniej niż w pozostałych miastach Zagłębia, co opisuje zwartą, szeregową zabudowę.
Mediana domu, 675 000 zł, jest 2,2 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania, czyli 304 950 zł.
Wiersz o działkach wymaga ostrzeżenia. Typowa powierzchnia w tych 36 transakcjach to 114 m², a rozstęp kwartylowy od 5535 do 338 700 zł jest sześćdziesięciokrotny. To nie są działki budowlane, tylko fragmenty i udziały w gruncie, i o cenie parceli w Głogowie ten rejestr nie mówi nic.
Co z tego ma kupujący
Głogów jest jednym z niewielu miast tej serii, w których podział na osiedla jest kompletny, i właśnie ten podział niesie tu najwięcej informacji. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.
Zacznij od osiedla, a potem odejmij nową zabudowę, bo Chrobry z medianą 7500 zł ma bez niej 5526 zł, czyli mniej niż Kopernik B. Używaj mediany rynku wtórnego, czyli 5590 zł, bo mediana miasta jest o 509 zł wyższa. I czytaj kierunek cen z prawej kolumny, gdzie rynek wtórny urósł o 5,9 procent, a nie z mediany miasta, która skoczyła o 15,0 procent za sprawą deweloperów.
Sąsiednie miasta opisujemy osobno: Lubin jest droższy o 925 zł na metrze, Legnica o 301 zł, a Polkowice o 246 zł. Całą czwórkę zestawiamy w porównaniu cen w Zagłębiu Miedziowym. Pełne zestawienie gmin jest w rankingu cen mieszkań w Polsce.
Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w danych o cenach transakcyjnych. Jeśli masz już konkretną ofertę, raport nieruchomości zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

