Lubin zajmuje 258 miejsce wśród 860 polskich gmin z medianą 7024 zł/m², o 17 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W mieście mieszka 65 961 osób, a stąd jest 26 km do Legnicy, 17 km do Polkowic i 38 km do Głogowa.
Liczby pochodzą z 1494 aktów notarialnych podpisanych od lipca 2024 roku.
Najciekawsze w tym wpisie jest to, że w Lubinie duże mieszkanie kosztuje za metr więcej niż małe. Reguła obowiązująca w niemal całej Polsce jest tu odwrócona, i to bez wyjątku przez wszystkie cztery przedziały wielkości.

Dane i metodologia
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Lubinie, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- Zakres danych: transakcje od 1 lipca 2024 do 11 sierpnia 2026.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. Filtr usunął 12 aktów o medianie 1214 zł/m² i typowej cenie 70 882 zł za 51 m².
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.
Po tych filtrach zostaje 1494 akty. Mediana to 7024 zł/m², rozstęp kwartylowy od 5736 do 8293 zł/m², a typowe mieszkanie ma 48 m² i kosztuje 330 000 zł.
Rynek pierwotny jest droższy o 19 procent
| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
|---|---|---|---|---|
| Pierwotny | 7907 | 341 | 392 340 zł | 48 m² |
| Wtórny | 6667 | 1153 | 310 000 zł | 47 m² |
Różnica wynosi 1240 zł na metrze, czyli 19 procent, przy praktycznie identycznym metrażu po obu stronach. Rynek pierwotny to 23 procent obrotu, czyli 341 aktów.
Dla kupującego: mediana miasta jest zawyżona o 357 zł względem tego, co kupuje 77 procent rynku. Punkt odniesienia dla mieszkania z drugiej ręki to 6667 zł.
Warto zauważyć, że Lubin ma najwyższą medianę rynku wtórnego wśród czterech miast Zagłębia Miedziowego, wyższą od legnickiej o 659 zł, a przy tym najmniejszą premię za nowe mieszkanie.
Osiedla
| Osiedle | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty | Mediana bez pierwszej sprzedaży | Typowy metraż |
|---|---|---|---|---|---|
| Olsza | 8549 | 61 | 42 | 8411 | 49 m² |
| Stary Lubin | 7926 | 181 | 60 | 7177 | 53 m² |
| Małomice | 7572 | 189 | 142 | 8494 | 50 m² |
Rejestr lokalizuje 435 z 1494 aktów w nazwanych osiedlach, z czego 431 w tych trzech; pozostała część miasta, czyli 1063 transakcje, leży w zabudowie bez własnej nazwy w podziale administracyjnym.
Wszystkie trzy osiedla są droższe od mediany miasta, co znaczy, że w Lubinie nazwane części to obrzeża z nowszą zabudową, a nie stary rdzeń.
Najciekawszy jest wiersz ostatni. W Małomicach mediana bez pierwszej sprzedaży, 8494 zł, jest wyższa niż mediana z nią, 7572 zł. To znaczy, że 142 nowe mieszkania sprzedane w tym osiedlu poszło taniej niż to, co sprzedaje się tam z drugiej ręki. Taki układ zdarza się w tej serii rzadko, a tutaj stoi na solidnej próbie.
Odwrotnie działa Stary Lubin: 7926 zł z pierwszą sprzedażą i 7177 zł bez niej, czyli tam nowa zabudowa cenę podnosi.
Adresy
| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| Jana Kochanowskiego 1L | 9996 | 7 | 7 |
| Jana Kochanowskiego 1K | 9698 | 14 | 12 |
| Perłowa 18 | 9606 | 18 | 18 |
| Jana Pawła II 15 | 9592 | 9 | 0 |
| 1 Maja 11 | 9503 | 8 | 2 |
| Osiedlowa 1 | 9363 | 6 | 6 |
| Jana Kochanowskiego 6C | 9290 | 10 | 9 |
| Ryszarda Szurkowskiego 7 | 8796 | 14 | 13 |
| Ryszarda Szurkowskiego 1 | 8466 | 17 | 17 |
| Jana Kochanowskiego 6B | 8387 | 13 | 11 |
| Brzeska 4B | 8284 | 8 | 6 |
| Brzeska 4A | 8231 | 7 | 6 |
| Rynek 12 | 8189 | 14 | 12 |
| Wojciecha Kilara 6 | 8089 | 37 | 36 |
| Jana Kochanowskiego 6A | 8070 | 13 | 12 |
| Małomicka 98U | 7455 | 6 | 6 |
| Ireny Szewińskiej 5 | 7328 | 30 | 25 |
| Ireny Szewińskiej 1 | 7315 | 25 | 25 |
| Ireny Szewińskiej 9 | 6884 | 28 | 26 |
| Jastrzębia 5 | 6022 | 6 | 0 |
| Krucza 47 | 5966 | 6 | 0 |
| Adama Mickiewicza 74 | 5899 | 7 | 1 |
| Tadeusza Kościuszki 17 | 5656 | 7 | 0 |
| Szkolna 15 | 5427 | 7 | 1 |
| Adama Mickiewicza 50 | 5030 | 6 | 1 |
Dwadzieścia pięć adresów zebrało co najmniej sześć transakcji, razem 323 akty, czyli 22 procent rynku miasta, a 252 z nich to pierwsza sprzedaż, czyli 74 procent całej nowej zabudowy.
Rozpiętość między adresami wynosi 4966 zł na metrze, od 5030 zł przy Mickiewicza 50 do 9996 zł przy Kochanowskiego 1L.
Trzy zespoły tworzą tu górną i średnią półkę: Kochanowskiego 1K, 1L, 6A, 6B i 6C to 57 aktów po 8070 do 9996 zł, Szewińskiej 1, 5 i 9 to 83 akty po 6884 do 7328 zł, a Szurkowskiego 1 i 7 to 31 aktów po 8466 do 8796 zł.
Ciekawy jest jednak wiersz czwarty od góry. Jana Pawła II 15 to dziewięć transakcji po 9592 zł i ani jedna nie jest pierwszą sprzedażą. To najdroższy adres rynku wtórnego w mieście, droższy od mediany tego rynku o 2925 zł, i pokazuje, że w Lubinie istnieje zasób istniejący konkurujący cenowo z nową zabudową.
Dolna część tabeli to czysty rynek wtórny w starszych blokach: Mickiewicza, Kościuszki, Szkolna, Krucza i Jastrzębia, od 5030 do 6022 zł.
Metraż i izby
| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| do 35 m² | 6686 | 199 | 30 |
| 35 do 50 m² | 6874 | 648 | 159 |
| 50 do 65 m² | 7177 | 442 | 82 |
| ponad 65 m² | 7415 | 205 | 70 |
To jest tabela odwrócona i odwrócona konsekwentnie: im większe mieszkanie, tym droższy metr, przez wszystkie cztery przedziały. Od kawalerek do mieszkań powyżej 65 m² mediana rośnie o 729 zł, czyli o 11 procent.
Nie tłumaczy tego wyłącznie nowa zabudowa: jej udział wynosi 15 procent wśród kawalerek i 34 procent powyżej 65 m², ale środkowe wiersze mają go po 25 i 19 procent, a mimo to rosną.
To jest opis rynku, na którym duże mieszkanie jest towarem poszukiwanym, a nie trudno zbywalnym, co w miastach tej wielkości nie jest regułą.
| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
|---|---|---|---|
| 1 | 8362 | 25 | 30 m² |
| 2 | 7622 | 255 | 39 m² |
| 3 | 6772 | 562 | 46 m² |
| 4 | 6491 | 399 | 57 m² |
| 5 | 6535 | 33 | 74 m² |
Rejestr liczy izby, a nie pokoje, i w Lubinie podaje je przy 1275 z 1494 aktów.
Ta tabela idzie w drugą stronę niż poprzednia: od jednej do czterech izb mediana spada o 1871 zł. Powyżej trzech izb różnice są jednak małe, w granicach 281 zł.
Zestawienie obu tabel prowadzi do konkretnego wniosku. W Lubinie najdroższy za metr jest lokal duży i o małej liczbie izb, czyli nowoczesny układ z dużym salonem, a najtańszy stary czteroizbowy segment o 57 m². To nie jest kwestia metrażu jako takiego, tylko tego, jaki produkt kryje się pod którą liczbą.
Historia cen
| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
|---|---|---|
| 2021 | 4789 | 837 |
| 2022 | 5326 | 564 |
| 2023 | 5682 | 837 |
| 2024 | 6438 | 683 |
| 2025 | 6996 | 738 |
Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 pomijamy w wierszach, bo rejestr kończy się 11 sierpnia i notuje z niego 431 aktów o medianie 7313 zł, czyli najwyższej w całym rejestrze.
Od 2021 do 2025 roku mediana Lubina urosła o 46 procent, bez ani jednego roku spadku, a niepełny 2026 dokłada kolejne 317 zł.
Porównanie liczone względem końca rejestru jest dodatnie po obu stronach: cały rynek 7285 zł/m² przy 720 aktach wobec 6817 zł przy 711 aktach, czyli wzrost o 6,9 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 6852 zł przy 530 aktach wobec 6522 zł przy 569 aktach, czyli wzrost o 5,1 procent.
Obie liczby są dodatnie i każda stoi na ponad pięciuset transakcjach. To jeden z najlepiej udokumentowanych wzrostów w tej serii i oznacza, że w Lubinie mieszkania z drugiej ręki realnie podrożały o pięć procent w rok.
Cenniki deweloperów
W ustawowej bazie cen mieszkań jest dziś w Lubinie 138 lokali o medianie 9100 zł/m², przy rozstępie kwartylowym od 8999 do 9500 zł. Dane pochodzą z 2 października 2026.
Baza obejmuje wyłącznie rynek pierwotny i wyłącznie to, co jest jeszcze w sprzedaży.
Cennik leży 1193 zł powyżej mediany aktów pierwszej sprzedaży, czyli o 15 procent, i jest to jedna z mniejszych takich różnic w tej serii.
Oferta jest przy tym wyjątkowo jednorodna: dziesięć pozycji w przedziale od 8300 do 9500 zł, największe to 30 lokali przy Kochanowskiego 1K, 26 przy Słowiańskiej i 18 przy Kochanowskiego 1L. Rozstęp kwartylowy zaledwie 501 zł oznacza, że w Lubinie deweloperzy trzymają jeden poziom cenowy, w odróżnieniu od Legnicy.
Zestawienie z tabelą adresów jest przy tym spójne: przy Kochanowskiego 1K zamknięte akty poszły po 9698 zł, a to, co zostało, oferowane jest po 9500 zł.
Domy i działki
| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
|---|---|---|---|---|
| Dom | 64 | 742 500 zł | 578 750 do 998 250 zł | 456 m² |
| Działka | 34 | 121 500 zł | 35 475 do 288 530 zł | 302 m² |
Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. 17 z 64 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami, czyli 27 procent, i jest to niski udział, typowy dla gminy miejskiej o zwartej zabudowie.
Mediana domu, 742 500 zł, jest 2,1 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania, czyli 351 200 zł, i jest to najwyższa mediana domu w Zagłębiu Miedziowym.
Rynek gruntu jest cienki: 34 transakcje przy typowej powierzchni 302 m², czyli w większości fragmentów i udziałów, a nie działek budowlanych.
Co z tego ma kupujący
Lubin jest najdroższym miastem Zagłębia Miedziowego i jednym z niewielu, w których duże mieszkanie jest droższe za metr od małego. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.
Używaj mediany rynku wtórnego, czyli 6667 zł, bo mediana miasta jest o 357 zł wyższa. Nie licz na zniżkę za duży metraż, bo w Lubinie działa reguła odwrotna. I licz się ze wzrostem, bo rynek wtórny podrożał tu w rok o 5,1 procent, na próbie ponad pięciuset transakcji.
Sąsiednie miasta opisujemy osobno: Legnica jest tańsza o 624 zł na metrze, Polkowice o 679 zł, a Głogów o 925 zł. Całą czwórkę zestawiamy w porównaniu cen w Zagłębiu Miedziowym. Pełne zestawienie gmin jest w rankingu cen mieszkań w Polsce.
Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w danych o cenach transakcyjnych. Jeśli masz już konkretną ofertę, raport nieruchomości zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

