Gmina Milicz zajmuje 467 miejsce wśród 860 polskich gmin z medianą 5838 zł/m², o 3 procent poniżej mediany typowej polskiej gminy. W gminie mieszka 22 719 osób, a stąd jest 63 km do Wołowa.
Liczby pochodzą z 245 aktów notarialnych podpisanych od lipca 2024 roku.
Najciekawsze w tym wpisie jest rozstrzał wewnątrz samej nowej zabudowy. Cztery milickie inwestycje sprzedawały mieszkania po 6188 do 8366 zł za metr, czyli w przedziale szerszym niż cała różnica między Miliczem a najdroższą gminą tego koszyka. Mediana rynku pierwotnego, 7474 zł, jest średnią z dwóch bardzo różnych poziomów.

Dane i metodologia
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Miliczu, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- Zakres danych: transakcje od 2 lipca 2024 do 17 marca 2026.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. Filtr usunął 10 aktów o medianie 1292 zł/m² i typowej cenie 82 000 zł za 73 m².
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.
Po tych filtrach zostaje 245 aktów. Mediana to 5838 zł/m², rozstęp kwartylowy od 4688 do 7894 zł/m², a typowe mieszkanie ma 48 m² i kosztuje 275 000 zł.
Milicz jest gminą miejsko-wiejską, więc liczby obejmują także zabudowę poza samym miastem.
Rynek pierwotny jest droższy o 47 procent
| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
|---|---|---|---|---|
| Pierwotny | 7474 | 100 | 342 500 zł | 45 m² |
| Wtórny | 5077 | 145 | 260 000 zł | 48 m² |
Różnica wynosi 2397 zł na metrze, czyli 47 procent. Rynek pierwotny to 41 procent obrotu, czyli 100 aktów, co w gminie dwudziestodwutysięcznej jest udziałem bardzo wysokim.
Widać to także w rozstępie kwartylowym całego rynku, od 4688 do 7894 zł: górna ćwiartka transakcji to w dużej części nowa zabudowa, dolna zasób istniejący, a mediana leży między dwoma skupiskami.
Dla kupującego liczy się druga liczba. 5077 zł to punkt odniesienia dla mieszkania z drugiej ręki, czyli 253 850 zł za pięćdziesiąt metrów, i leży ona 761 zł poniżej mediany gminy.
Adresy
| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| Wojska Polskiego 35C | 8747 | 5 | 0 |
| Konwaliowa 13A | 8366 | 6 | 6 |
| Stawna 2AA | 8263 | 32 | 32 |
| Konwaliowa 13B | 8130 | 6 | 6 |
| Dębowa 18 | 6188 | 34 | 34 |
Pięć adresów zebrało co najmniej pięć transakcji, razem 83 akty, czyli 34 procent rynku gminy, a 78 z nich to pierwsza sprzedaż, czyli 78 procent całej nowej zabudowy.
Najważniejsza obserwacja jest w rozstrzale. Dębowa 18 to 34 akty pierwszej sprzedaży po 6188 zł, a Stawna 2AA to 32 akty pierwszej sprzedaży po 8263 zł. Dwie inwestycje tej samej wielkości, sprzedawane w tym samym okresie, dzieli 2075 zł na metrze, czyli jedna trzecia ceny.
Praktycznie znaczy to, że w Miliczu sformułowanie „cena nowego mieszkania" nie znaczy nic, dopóki nie wiadomo, o którą inwestycję chodzi. Przy typowych 45 m² różnica między tymi dwiema wynosi około 93 000 zł na mieszkaniu.
Górny wiersz jest przy tym najciekawszy: Wojska Polskiego 35C to pięć transakcji po 8747 zł i ani jedna nie jest pierwszą sprzedażą. To najdroższy adres w gminie i zarazem czysty rynek wtórny, o 3670 zł powyżej jego mediany.
Pozostałe 162 transakcje rozkładają się po adresach, z których żaden nie powtarza się nawet pięć razy.
Metraż i izby
| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
|---|---|---|---|
| do 35 m² | 5415 | 44 | 15 |
| 35 do 50 m² | 6095 | 95 | 43 |
| 50 do 65 m² | 5903 | 63 | 23 |
| ponad 65 m² | 4711 | 43 | 19 |
Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr" nie działa tu w górnej części tabeli: najdroższy jest przedział od 35 do 50 m², a kawalerki są od niego tańsze o 680 zł.
Ostatnia kolumna to tłumaczy: w przedziale od 35 do 50 m² leży 43 ze 100 aktów pierwszej sprzedaży, a milickie nowe inwestycje budują lokale o typowych 45 m².
Ostatni wiersz jest za to wart uwagi: mieszkania powyżej 65 m² kosztują 4711 zł za metr, czyli o 1384 zł mniej niż przedział najdroższy i o 366 zł mniej niż wynosi mediana milickiego rynku wtórnego. To najtańszy metr w gminie.
| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
|---|---|---|---|
| 1 | 8400 | 11 | 29 m² |
| 2 | 6652 | 72 | 38 m² |
| 3 | 5478 | 98 | 48 m² |
| 4 | 5851 | 35 | 63 m² |
| 5 | 5393 | 13 | 79 m² |
Rejestr liczy izby, a nie pokoje, i w gminie Milicz podaje je przy 239 z 245 aktów. Powyższa tabela obejmuje 229 z nich, bo dziewięć lokali sześcioizbowych i jeden siedmioizbowy, o typowych 126 i 151 m² i medianie poniżej 2600 zł, opisują stary, duży zasób i zaburzyłyby obraz.
Od jednej do trzech izb tabela schodzi ostro, z 8400 do 5478 zł, czyli o 2922 zł, a największy próg leży między jedną a dwiema izbami i wynosi 1748 zł.
Wiersz pierwszy stoi jednak na jedenastu aktach, więc bezpieczniejszy wniosek dotyczy przejścia z dwóch do trzech izb: 1174 zł na metrze przy 72 i 98 transakcjach.
Historia cen
| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
|---|---|---|
| 2021 | 4474 | 141 |
| 2022 | 5840 | 143 |
| 2023 | 5389 | 195 |
| 2024 | 6188 | 134 |
| 2025 | 5589 | 151 |
Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 pomijamy w wierszach, bo rejestr kończy się 17 marca i notuje z niego zaledwie 10 aktów.
Ta tabela nie układa się w trend i nie należy z niej takiego odczytywać. Mediana skacze w górę i w dół z roku na rok, między 5389 a 6188 zł, a przy stu kilkudziesięciu transakcjach rocznie decyduje o tym, ile lokali z której inwestycji trafiło akurat do aktu.
Porównanie liczone względem końca rejestru jest ujemne po obu stronach: cały rynek 5589 zł/m² przy 137 aktach wobec 6153 zł przy 132 aktach, czyli spadek o 9,2 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 5007 zł przy 88 aktach wobec 5154 zł przy 74 aktach, czyli spadek o 2,9 procent.
Prawa liczba jest tą, która opisuje kupującego mieszkanie w istniejącym budynku: w Miliczu mieszkania z drugiej ręki potaniały w rok o 2,9 procent, czyli praktycznie stanęły. Lewa jest trzy razy niższa, bo w ostatnich dwunastu miesiącach sprzedano mniej lokali z droższych inwestycji.
Cenniki deweloperów
W ustawowej bazie cen mieszkań, do której deweloperzy mają ustawowy obowiązek zgłaszać ceny lokali w sprzedaży, nie ma dziś w gminie Milicz ani jednego mieszkania.
Przy 100 aktach pierwszej sprzedaży z niecałych dwóch lat oznacza to, że wszystkie cztery milickie inwestycje zostały wyprzedane, a rynek pierwotny, który odpowiadał za 41 procent obrotu, jest dziś zamknięty. Kupujący ma do wyboru wyłącznie zasób istniejący, wyceniany na 5077 zł za metr.
Domy i działki
| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
|---|---|---|---|---|
| Dom | 58 | 527 500 zł | 310 500 do 772 500 zł | 1192 m² |
| Działka | 12 | 32 500 zł | 13 750 do 235 750 zł | 472 m² |
Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. 33 z 58 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami, czyli 57 procent, a typowa działka ma 1192 m². W gminie miejsko-wiejskiej ze Stawami Milickimi oznacza to sporo zabudowy zagrodowej.
Mediana domu, 527 500 zł, jest 1,8 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania, czyli 291 900 zł. Rozstęp kwartylowy, od 310 500 do 772 500 zł, jest ponaddwuipółkrotny, więc te 58 aktów obejmuje i budynki do remontu, i domy gotowe.
Rynek gruntu jest poniżej granicy mierzalności: dwanaście transakcji przy rozstępie kwartylowym od 13 750 do 235 750 zł, czyli siedemnastokrotnym. Z takich liczb nie da się wyprowadzić ceny działki i nie próbujemy tego robić.
Co z tego ma kupujący
Milicz to gmina, w której nowa zabudowa jest duża, ale wewnętrznie rozstrzelona na dwa poziomy cenowe. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.
Używaj mediany rynku wtórnego, czyli 5077 zł, bo mediana gminy jest o 761 zł wyższa. Nie porównuj oferty z „ceną rynku pierwotnego", bo dwie inwestycje tej samej wielkości dzieli tu 2075 zł na metrze. I nie licz na wzrost, bo obie miary dwunastomiesięczne są ujemne.
Sąsiednie miasta opisujemy osobno: Brzeg Dolny jest droższy o 1424 zł na metrze, Wołów o 254 zł, a Góra tańsza o 2164 zł. Całą czwórkę zestawiamy w porównaniu cen na północy Dolnego Śląska. Pełne zestawienie gmin jest w rankingu cen mieszkań w Polsce.
Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w danych o cenach transakcyjnych. Jeśli masz już konkretną ofertę, raport nieruchomości zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

