---
title: "Jakość powietrza - województwo wielkopolskie | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 225 gminach województwa wielkopolskiego za rok 2025, z siatki modelowania GIOŚ. Ranking gmin i to, czego roczna średnia nie powie o pojedynczej ulicy."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/wielkopolskie"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - województwo wielkopolskie

> mScanner › Jakość powietrza › wielkopolskie

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów, która nad zabudową schodzi do kilkuset metrów, a nad polami i lasami jest kilka razy rzadsza. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 225 gmin województwa wielkopolskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w województwie wielkopolskim: **8,10 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Rozpiętość od **5,39** (Jastrowie) do **17,86 µg/m³** (Kalisz).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **51 z 225** gmin, czyli 23%; w kraju 39%.

## Gminy z najczystszym powietrzem

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Jastrowie (powiat złotowski) | 5,39 µg/m³ | 0,54 ng/m³ |
| Okonek (powiat złotowski) | 5,69 µg/m³ | 0,55 ng/m³ |
| Tarnówka (powiat złotowski) | 5,78 µg/m³ | 0,58 ng/m³ |
| Krzyż Wielkopolski (powiat czarnkowsko-trzcianecki) | 5,92 µg/m³ | 0,64 ng/m³ |
| Szydłowo (powiat pilski) | 5,94 µg/m³ | 0,55 ng/m³ |
| Drawsko (powiat czarnkowsko-trzcianecki) | 5,98 µg/m³ | 0,64 ng/m³ |
| Wieleń (powiat czarnkowsko-trzcianecki) | 6,05 µg/m³ | 0,62 ng/m³ |
| Międzychód (powiat międzychodzki) | 6,11 µg/m³ | 0,60 ng/m³ |
| Trzcianka (powiat czarnkowsko-trzcianecki) | 6,13 µg/m³ | 0,64 ng/m³ |
| Krajenka (powiat złotowski) | 6,15 µg/m³ | 0,59 ng/m³ |

Dziesięć gmin województwa wielkopolskiego z najniższą roczną średnią PM2,5 za 2025 rok. Pełną listę znajdziesz w odnośnikach na dole strony.

## Gminy z najwyższym pyłem

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Kalisz | 17,86 µg/m³ | 1,41 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Ostrów Wielkopolski (powiat ostrowski) | 16,44 µg/m³ | 3,41 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Nowe Skalmierzyce (powiat ostrowski) | 15,79 µg/m³ | 1,34 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Luboń (powiat poznański) | 15,49 µg/m³ | 1,81 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Poznań | 14,79 µg/m³ | 1,04 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Blizanów (powiat kaliski) | 14,68 µg/m³ | 1,18 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Gołuchów (powiat pleszewski) | 14,68 µg/m³ | 0,99 ng/m³ |
| Żelazków (powiat kaliski) | 14,67 µg/m³ | 1,29 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Swarzędz (powiat poznański) | 13,96 µg/m³ | 1,17 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Krotoszyn (powiat krotoszyński) | 13,72 µg/m³ | 1,12 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Benzo(a)piren przekracza poziom docelowy w 23% gmin województwa wielkopolskiego przy 39% w kraju, więc nawet najwyżej notowane gminy tego regionu wypadają pod tym względem lepiej od krajowej reguły.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

Siatka jest gęstsza nad zabudową niż nad otwartym terenem, więc ta średnia mocniej waży to, czym oddycha się między domami, niż to, co jest nad polami. Dla kupującego mieszkanie akurat tak jest sensowniej, ale nie jest to zwykła średnia z powierzchni gminy i nie warto jej tak czytać.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w województwie wielkopolskim jest najczystsze powietrze?

Najniższą roczną średnią PM2,5 ma Jastrowie: 5,39 µg/m³ za rok 2025. Ranking dziesięciu najczystszych gmin znajdziesz wyżej, a wynik każdej z 225 gmin na jej własnej stronie.

### Ile gmin województwa wielkopolskiego przekracza normy?

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 51 z 225 gmin. Roczną normę dla PM2,5, która wynosi 20 µg/m³, przekracza w całej Polsce zaledwie kilka gmin, więc to nie ona odróżnia jedno miejsce od drugiego.

### Czy to pomiary, czy szacunki?

To wynik modelu GIOŚ, który łączy pomiary ze stacji z danymi o emisji i pogodzie i wylicza stężenia dla każdego kwadratu siatki pokrywającej kraj. Stacji pomiarowych jest w Polsce około dwustu, więc w większości gmin nie stoi żadna i model jest jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza - powiat chodzieski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/chodzieski) — 5 gmin, mediana PM2,5 6,77 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat czarnkowsko-trzcianecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/czarnkowsko-trzcianecki) — 8 gmin, mediana PM2,5 6,13 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat gnieźnieński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/gnieznienski) — 10 gmin, mediana PM2,5 7,84 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat gostyński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/gostynski) — 7 gmin, mediana PM2,5 8,37 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat grodziski (wielkopolskie)](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/grodziski-3005) — 5 gmin, mediana PM2,5 7,56 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat jarociński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/jarocinski) — 4 gminy, mediana PM2,5 8,28 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat kaliski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/kaliski) — 11 gmin, mediana PM2,5 9,46 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat kępiński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/kepinski) — 7 gmin, mediana PM2,5 8,42 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat kolski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/kolski) — 11 gmin, mediana PM2,5 8,36 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat koniński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/koninski) — 14 gmin, mediana PM2,5 8,20 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat kościański](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/koscianski) — 5 gmin, mediana PM2,5 8,18 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat krotoszyński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/krotoszynski) — 6 gmin, mediana PM2,5 11,17 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat leszczyński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/leszczynski) — 7 gmin, mediana PM2,5 8,74 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat międzychodzki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/miedzychodzki) — 4 gminy, mediana PM2,5 6,32 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat nowotomyski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/nowotomyski) — 6 gmin, mediana PM2,5 7,05 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat obornicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/obornicki) — 3 gminy, mediana PM2,5 7,39 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat ostrowski (wielkopolskie)](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/ostrowski-3017) — 8 gmin, mediana PM2,5 10,12 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat ostrzeszowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/ostrzeszowski) — 7 gmin, mediana PM2,5 8,46 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat pilski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/pilski) — 9 gmin, mediana PM2,5 6,67 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat pleszewski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/pleszewski) — 6 gmin, mediana PM2,5 10,22 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat poznański](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/poznanski) — 17 gmin, mediana PM2,5 10,97 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat rawicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/rawicki) — 5 gmin, mediana PM2,5 8,29 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat słupecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/slupecki) — 8 gmin, mediana PM2,5 7,96 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat szamotulski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/szamotulski) — 7 gmin, mediana PM2,5 7,25 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat średzki (wielkopolskie)](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/sredzki-3025) — 5 gmin, mediana PM2,5 7,97 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat śremski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/sremski) — 4 gminy, mediana PM2,5 7,75 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat turecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/turecki) — 9 gmin, mediana PM2,5 8,12 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat wągrowiecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/wagrowiecki) — 7 gmin, mediana PM2,5 7,39 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat wolsztyński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/wolsztynski) — 3 gminy, mediana PM2,5 7,29 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat wrzesiński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/wrzesinski) — 5 gmin, mediana PM2,5 7,83 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat złotowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/zlotowski) — 8 gmin, mediana PM2,5 6,15 µg/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Konin](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/konin) — PM2,5 9,13 µg/m³, benzo(a)piren 1,33 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Leszno](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/leszno) — PM2,5 11,57 µg/m³, benzo(a)piren 1,18 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Poznań](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/poznan) — PM2,5 14,79 µg/m³, benzo(a)piren 1,04 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Kalisz](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/kalisz) — PM2,5 17,86 µg/m³, benzo(a)piren 1,41 ng/m³.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 32 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
