---
title: "Jakość powietrza - województwo podlaskie | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 118 gminach województwa podlaskiego za rok 2025, z siatki modelowania GIOŚ. Ranking gmin i to, czego roczna średnia nie powie o pojedynczej ulicy."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/podlaskie"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - województwo podlaskie

> mScanner › Jakość powietrza › podlaskie

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 118 gmin województwa podlaskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w województwie podlaskim: **6,38 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Rozpiętość od **4,92** (Giby) do **14,36 µg/m³** (Łomża).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **12 z 118** gmin, czyli 10%; w kraju 39%.

## Gminy z najczystszym powietrzem

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Giby (powiat sejneński) | 4,92 µg/m³ | 0,46 ng/m³ |
| Płaska (powiat augustowski) | 5,17 µg/m³ | 0,47 ng/m³ |
| Białowieża (powiat hajnowski) | 5,30 µg/m³ | 0,54 ng/m³ |
| Wiżajny (powiat suwalski) | 5,33 µg/m³ | 0,53 ng/m³ |
| Sejny (powiat sejneński) | 5,35 µg/m³ | 0,56 ng/m³ |
| Goniądz (powiat moniecki) | 5,38 µg/m³ | 0,52 ng/m³ |
| Rutka-Tartak (powiat suwalski) | 5,41 µg/m³ | 0,54 ng/m³ |
| Puńsk (powiat sejneński) | 5,46 µg/m³ | 0,53 ng/m³ |
| Narewka (powiat hajnowski) | 5,47 µg/m³ | 0,55 ng/m³ |
| Filipów (powiat suwalski) | 5,47 µg/m³ | 0,52 ng/m³ |

Dziesięć gmin województwa podlaskiego z najniższą roczną średnią PM2,5 za 2025 rok. Pełną listę znajdziesz w odnośnikach na dole strony.

## Gminy z najwyższym pyłem

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Łomża | 14,36 µg/m³ | 1,50 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Wysokie Mazowieckie (powiat wysokomazowiecki) | 12,83 µg/m³ | 1,17 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Białystok | 11,75 µg/m³ | 1,10 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Wasilków (powiat białostocki) | 10,59 µg/m³ | 0,77 ng/m³ |
| Augustów (powiat augustowski) | 10,34 µg/m³ | 0,84 ng/m³ |
| Choroszcz (powiat białostocki) | 10,21 µg/m³ | 1,20 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Bielsk Podlaski (powiat bielski) | 9,94 µg/m³ | 1,91 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Hajnówka (powiat hajnowski) | 9,75 µg/m³ | 2,15 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Juchnowiec Kościelny (powiat białostocki) | 9,49 µg/m³ | 1,09 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Wysokie Mazowieckie (powiat wysokomazowiecki) | 9,41 µg/m³ | 0,67 ng/m³ |

Benzo(a)piren przekracza poziom docelowy w 10% gmin województwa podlaskiego przy 39% w kraju, więc nawet najwyżej notowane gminy tego regionu wypadają pod tym względem lepiej od krajowej reguły.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w województwie podlaskim jest najczystsze powietrze?

Najniższą roczną średnią PM2,5 ma Giby: 4,92 µg/m³ za rok 2025. Ranking dziesięciu najczystszych gmin znajdziesz wyżej, a wynik każdej z 118 gmin na jej własnej stronie.

### Ile gmin województwa podlaskiego przekracza normy?

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 12 z 118 gmin. Roczną normę dla PM2,5, która wynosi 20 µg/m³, przekracza w całej Polsce zaledwie kilka gmin, więc to nie ona odróżnia jedno miejsce od drugiego.

### Czy to pomiary, czy szacunki?

To wynik modelu GIOŚ, który łączy pomiary ze stacji z danymi o emisji i pogodzie i wylicza stężenia dla każdego kwadratu kilometrowego w kraju. Stacji pomiarowych jest w Polsce około dwustu, więc w większości gmin nie stoi żadna i model jest jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza - powiat augustowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/augustowski) — 7 gmin, mediana PM2,5 6,07 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat białostocki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/bialostocki) — 15 gmin, mediana PM2,5 7,13 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat bielski (podlaskie)](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/bielski) — 8 gmin, mediana PM2,5 6,39 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat grajewski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/grajewski) — 6 gmin, mediana PM2,5 5,68 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat hajnowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/hajnowski) — 9 gmin, mediana PM2,5 5,97 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat kolneński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/kolnenski) — 6 gmin, mediana PM2,5 6,24 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat łomżyński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/lomzynski) — 9 gmin, mediana PM2,5 7,05 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat moniecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/moniecki) — 7 gmin, mediana PM2,5 6,21 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat sejneński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/sejnenski) — 5 gmin, mediana PM2,5 5,46 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat siemiatycki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/siemiatycki) — 9 gmin, mediana PM2,5 6,21 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat sokólski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/sokolski) — 10 gmin, mediana PM2,5 5,88 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat suwalski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/suwalski) — 9 gmin, mediana PM2,5 5,80 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat wysokomazowiecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/wysokomazowiecki) — 10 gmin, mediana PM2,5 7,35 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat zambrowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/zambrowski) — 5 gmin, mediana PM2,5 7,33 µg/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Suwałki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/suwalki) — PM2,5 9,38 µg/m³, benzo(a)piren 0,74 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Białystok](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/bialystok) — PM2,5 11,75 µg/m³, benzo(a)piren 1,10 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Łomża](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lomza) — PM2,5 14,36 µg/m³, benzo(a)piren 1,50 ng/m³.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
