---
title: "Jakość powietrza - województwo podkarpackie | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 160 gminach województwa podkarpackiego za rok 2025, z siatki modelowania GIOŚ. Ranking gmin i to, czego roczna średnia nie powie o pojedynczej ulicy."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/podkarpackie"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - województwo podkarpackie

> mScanner › Jakość powietrza › podkarpackie

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów, która nad zabudową schodzi do kilkuset metrów, a nad polami i lasami jest kilka razy rzadsza. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 160 gmin województwa podkarpackiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w województwie podkarpackim: **10,01 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Rozpiętość od **5,46** (Lutowiska) do **17,43 µg/m³** (Dębica).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **100 z 160** gmin, czyli 63%; w kraju 39%.

## Gminy z najczystszym powietrzem

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Lutowiska (powiat bieszczadzki) | 5,46 µg/m³ | 0,59 ng/m³ |
| Cisna (powiat leski) | 5,80 µg/m³ | 0,67 ng/m³ |
| Czarna (powiat bieszczadzki) | 5,83 µg/m³ | 0,62 ng/m³ |
| Baligród (powiat leski) | 6,42 µg/m³ | 0,75 ng/m³ |
| Solina (powiat leski) | 6,61 µg/m³ | 0,75 ng/m³ |
| Komańcza (powiat sanocki) | 6,64 µg/m³ | 0,77 ng/m³ |
| Horyniec-Zdrój (powiat lubaczowski) | 6,68 µg/m³ | 0,64 ng/m³ |
| Cieszanów (powiat lubaczowski) | 6,79 µg/m³ | 0,62 ng/m³ |
| Stary Dzików (powiat lubaczowski) | 6,86 µg/m³ | 0,67 ng/m³ |
| Ustrzyki Dolne (powiat bieszczadzki) | 6,88 µg/m³ | 0,73 ng/m³ |

Dziesięć gmin województwa podkarpackiego z najniższą roczną średnią PM2,5 za 2025 rok. Pełną listę znajdziesz w odnośnikach na dole strony.

## Gminy z najwyższym pyłem

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Dębica (powiat dębicki) | 17,43 µg/m³ | 2,61 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Jarosław (powiat jarosławski) | 15,50 µg/m³ | 1,64 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Rzeszów | 13,99 µg/m³ | 1,30 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Boguchwała (powiat rzeszowski) | 13,88 µg/m³ | 1,42 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Mielec (powiat mielecki) | 13,68 µg/m³ | 1,63 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Łańcut (powiat łańcucki) | 13,48 µg/m³ | 2,16 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Tyczyn (powiat rzeszowski) | 13,44 µg/m³ | 1,46 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Borowa (powiat mielecki) | 13,42 µg/m³ | 1,14 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Krasne (powiat rzeszowski) | 13,15 µg/m³ | 1,47 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Dębica (powiat dębicki) | 13,07 µg/m³ | 1,63 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 63% gmin województwa podkarpackiego przy 39% w kraju. Ten wskaźnik idzie za tym, czym się tu ogrzewa, więc różnice między sąsiadami bywają większe niż między województwami.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

Siatka jest gęstsza nad zabudową niż nad otwartym terenem, więc ta średnia mocniej waży to, czym oddycha się między domami, niż to, co jest nad polami. Dla kupującego mieszkanie akurat tak jest sensowniej, ale nie jest to zwykła średnia z powierzchni gminy i nie warto jej tak czytać.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w województwie podkarpackim jest najczystsze powietrze?

Najniższą roczną średnią PM2,5 ma Lutowiska: 5,46 µg/m³ za rok 2025. Ranking dziesięciu najczystszych gmin znajdziesz wyżej, a wynik każdej z 160 gmin na jej własnej stronie.

### Ile gmin województwa podkarpackiego przekracza normy?

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 100 z 160 gmin. Roczną normę dla PM2,5, która wynosi 20 µg/m³, przekracza w całej Polsce zaledwie kilka gmin, więc to nie ona odróżnia jedno miejsce od drugiego.

### Czy to pomiary, czy szacunki?

To wynik modelu GIOŚ, który łączy pomiary ze stacji z danymi o emisji i pogodzie i wylicza stężenia dla każdego kwadratu siatki pokrywającej kraj. Stacji pomiarowych jest w Polsce około dwustu, więc w większości gmin nie stoi żadna i model jest jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza - powiat bieszczadzki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/bieszczadzki) — 3 gminy, mediana PM2,5 5,83 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat brzozowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/brzozowski) — 6 gmin, mediana PM2,5 9,69 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat dębicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/debicki) — 7 gmin, mediana PM2,5 11,09 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat jarosławski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/jaroslawski) — 11 gmin, mediana PM2,5 10,05 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat jasielski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/jasielski) — 10 gmin, mediana PM2,5 10,15 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat kolbuszowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/kolbuszowski) — 6 gmin, mediana PM2,5 9,77 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat krośnieński (podkarpackie)](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/krosnienski-1807) — 10 gmin, mediana PM2,5 10,24 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat leżajski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/lezajski) — 5 gmin, mediana PM2,5 9,17 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat lubaczowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/lubaczowski) — 8 gmin, mediana PM2,5 7,13 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat łańcucki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/lancucki) — 7 gmin, mediana PM2,5 10,87 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat mielecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/mielecki) — 10 gmin, mediana PM2,5 10,92 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat niżański](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/nizanski) — 7 gmin, mediana PM2,5 9,09 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat przemyski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/przemyski) — 10 gmin, mediana PM2,5 8,38 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat przeworski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/przeworski) — 9 gmin, mediana PM2,5 10,09 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat ropczycko-sędziszowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/ropczycko-sedziszowski) — 5 gmin, mediana PM2,5 11,00 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat rzeszowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/rzeszowski) — 14 gmin, mediana PM2,5 10,60 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat sanocki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/sanocki) — 8 gmin, mediana PM2,5 7,78 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat stalowowolski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/stalowowolski) — 6 gmin, mediana PM2,5 8,96 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat strzyżowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/strzyzowski) — 5 gmin, mediana PM2,5 10,45 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat tarnobrzeski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/tarnobrzeski) — 4 gminy, mediana PM2,5 8,60 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat leski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/leski) — 5 gmin, mediana PM2,5 6,61 µg/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Tarnobrzeg](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/tarnobrzeg) — PM2,5 8,81 µg/m³, benzo(a)piren 1,38 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Krosno](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/krosno) — PM2,5 12,62 µg/m³, benzo(a)piren 1,61 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Przemyśl](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/przemysl) — PM2,5 12,89 µg/m³, benzo(a)piren 1,20 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Rzeszów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/rzeszow) — PM2,5 13,99 µg/m³, benzo(a)piren 1,30 ng/m³.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 32 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
