---
title: "Jakość powietrza - województwo małopolskie | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 182 gminach województwa małopolskiego za rok 2025, z siatki modelowania GIOŚ. Ranking gmin i to, czego roczna średnia nie powie o pojedynczej ulicy."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/malopolskie"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - województwo małopolskie

> mScanner › Jakość powietrza › małopolskie

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 182 gmin województwa małopolskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w województwie małopolskim: **11,13 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Rozpiętość od **6,84** (Muszyna) do **18,07 µg/m³** (Kęty).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **173 z 182** gmin, czyli 95%; w kraju 39%.

## Gminy z najczystszym powietrzem

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Muszyna (powiat nowosądecki) | 6,84 µg/m³ | 0,96 ng/m³ |
| Łabowa (powiat nowosądecki) | 7,02 µg/m³ | 1,23 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Kościelisko (powiat tatrzański) | 7,17 µg/m³ | 1,20 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Niedźwiedź (powiat limanowski) | 7,42 µg/m³ | 1,90 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Uście Gorlickie (powiat gorlicki) | 7,49 µg/m³ | 0,83 ng/m³ |
| Piwniczna-Zdrój (powiat nowosądecki) | 7,52 µg/m³ | 1,25 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Szczawnica (powiat nowotarski) | 7,73 µg/m³ | 1,30 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Krynica-Zdrój (powiat nowosądecki) | 7,80 µg/m³ | 1,06 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Sękowa (powiat gorlicki) | 7,85 µg/m³ | 0,98 ng/m³ |
| Rytro (powiat nowosądecki) | 7,86 µg/m³ | 1,55 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Dziesięć gmin województwa małopolskiego z najniższą roczną średnią PM2,5 za 2025 rok. Pełną listę znajdziesz w odnośnikach na dole strony.

## Gminy z najwyższym pyłem

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Kęty (powiat oświęcimski) | 18,07 µg/m³ | 2,57 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Brzeszcze (powiat oświęcimski) | 17,12 µg/m³ | 2,29 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Zielonki (powiat krakowski) | 16,87 µg/m³ | 1,92 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Wieliczka (powiat wielicki) | 16,59 µg/m³ | 1,90 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Biały Dunajec (powiat tatrzański) | 16,47 µg/m³ | 2,60 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Świątniki Górne (powiat krakowski) | 16,37 µg/m³ | 2,18 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Bochnia (powiat bocheński) | 16,30 µg/m³ | 2,10 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Mogilany (powiat krakowski) | 16,28 µg/m³ | 2,05 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Nowy Sącz | 16,20 µg/m³ | 3,18 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Wielka Wieś (powiat krakowski) | 16,15 µg/m³ | 2,03 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Wysokie wyniki idą tu w parze z benzo(a)pirenem, który przekracza poziom docelowy w 95% gmin województwa małopolskiego przy 39% w kraju. To znacznik spalania węgla i drewna w domowych piecach, więc mówi o ogrzewaniu, a nie o przemyśle.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w województwie małopolskim jest najczystsze powietrze?

Najniższą roczną średnią PM2,5 ma Muszyna: 6,84 µg/m³ za rok 2025. Ranking dziesięciu najczystszych gmin znajdziesz wyżej, a wynik każdej z 182 gmin na jej własnej stronie.

### Ile gmin województwa małopolskiego przekracza normy?

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 173 z 182 gmin. Roczną normę dla PM2,5, która wynosi 20 µg/m³, przekracza w całej Polsce zaledwie kilka gmin, więc to nie ona odróżnia jedno miejsce od drugiego.

### Czy to pomiary, czy szacunki?

To wynik modelu GIOŚ, który łączy pomiary ze stacji z danymi o emisji i pogodzie i wylicza stężenia dla każdego kwadratu kilometrowego w kraju. Stacji pomiarowych jest w Polsce około dwustu, więc w większości gmin nie stoi żadna i model jest jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza - powiat bocheński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/bochenski) — 9 gmin, mediana PM2,5 11,59 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat brzeski (małopolskie)](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/brzeski) — 7 gmin, mediana PM2,5 11,19 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat chrzanowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/chrzanowski) — 5 gmin, mediana PM2,5 14,36 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat dąbrowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/dabrowski) — 7 gmin, mediana PM2,5 9,67 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat gorlicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/gorlicki) — 10 gmin, mediana PM2,5 9,34 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat krakowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/krakowski) — 17 gmin, mediana PM2,5 14,52 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat limanowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/limanowski) — 12 gmin, mediana PM2,5 9,67 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat miechowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/miechowski) — 7 gmin, mediana PM2,5 8,99 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat myślenicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/myslenicki) — 9 gmin, mediana PM2,5 12,28 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat nowosądecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/nowosadecki) — 16 gmin, mediana PM2,5 9,63 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat nowotarski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/nowotarski) — 14 gmin, mediana PM2,5 9,75 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat olkuski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/olkuski) — 6 gmin, mediana PM2,5 11,13 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat oświęcimski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/oswiecimski) — 9 gmin, mediana PM2,5 14,82 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat proszowicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/proszowicki) — 6 gmin, mediana PM2,5 10,02 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat suski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/suski) — 9 gmin, mediana PM2,5 12,41 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat tarnowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/tarnowski) — 16 gmin, mediana PM2,5 10,25 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat tatrzański](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/tatrzanski) — 5 gmin, mediana PM2,5 10,38 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat wadowicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/wadowicki) — 10 gmin, mediana PM2,5 13,96 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat wielicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/wielicki) — 5 gmin, mediana PM2,5 14,11 µg/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Tarnów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/tarnow) — PM2,5 14,91 µg/m³, benzo(a)piren 1,36 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Kraków](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/krakow) — PM2,5 15,18 µg/m³, benzo(a)piren 1,45 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Nowy Sącz](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/nowy-sacz) — PM2,5 16,20 µg/m³, benzo(a)piren 3,18 ng/m³.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
