---
title: "Jakość powietrza - województwo lubuskie | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 82 gminach województwa lubuskiego za rok 2025, z siatki modelowania GIOŚ. Ranking gmin i to, czego roczna średnia nie powie o pojedynczej ulicy."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/lubuskie"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - województwo lubuskie

> mScanner › Jakość powietrza › lubuskie

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 82 gmin województwa lubuskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w województwie lubuskim: **6,93 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Rozpiętość od **5,39** (Górzyca) do **13,10 µg/m³** (Nowa Sól).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **1 z 82** gmin, czyli 1%; w kraju 39%.

## Gminy z najczystszym powietrzem

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Górzyca (powiat słubicki) | 5,39 µg/m³ | 0,50 ng/m³ |
| Cybinka (powiat słubicki) | 5,45 µg/m³ | 0,51 ng/m³ |
| Słubice (powiat słubicki) | 5,45 µg/m³ | 0,50 ng/m³ |
| Dobiegniew (powiat strzelecko-drezdenecki) | 5,46 µg/m³ | 0,53 ng/m³ |
| Bytnica (powiat krośnieński) | 5,52 µg/m³ | 0,52 ng/m³ |
| Maszewo (powiat krośnieński) | 5,55 µg/m³ | 0,51 ng/m³ |
| Torzym (powiat sulęciński) | 5,66 µg/m³ | 0,50 ng/m³ |
| Kostrzyn nad Odrą (powiat gorzowski) | 5,67 µg/m³ | 0,60 ng/m³ |
| Ośno Lubuskie (powiat słubicki) | 5,67 µg/m³ | 0,50 ng/m³ |
| Rzepin (powiat słubicki) | 5,69 µg/m³ | 0,53 ng/m³ |

Dziesięć gmin województwa lubuskiego z najniższą roczną średnią PM2,5 za 2025 rok. Pełną listę znajdziesz w odnośnikach na dole strony.

## Gminy z najwyższym pyłem

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Nowa Sól (powiat nowosolski) | 13,10 µg/m³ | 0,96 ng/m³ |
| Wschowa (powiat wschowski) | 11,30 µg/m³ | 0,86 ng/m³ |
| Gorzów Wielkopolski | 10,89 µg/m³ | 0,77 ng/m³ |
| Żary (powiat żarski) | 9,69 µg/m³ | 0,73 ng/m³ |
| Deszczno (powiat gorzowski) | 9,55 µg/m³ | 0,82 ng/m³ |
| Szlichtyngowa (powiat wschowski) | 9,23 µg/m³ | 0,77 ng/m³ |
| Bogdaniec (powiat gorzowski) | 9,07 µg/m³ | 0,66 ng/m³ |
| Otyń (powiat nowosolski) | 8,98 µg/m³ | 0,55 ng/m³ |
| Nowa Sól (powiat nowosolski) | 8,79 µg/m³ | 0,62 ng/m³ |
| Santok (powiat gorzowski) | 8,75 µg/m³ | 0,71 ng/m³ |

Benzo(a)piren przekracza poziom docelowy w 1% gmin województwa lubuskiego przy 39% w kraju, więc nawet najwyżej notowane gminy tego regionu wypadają pod tym względem lepiej od krajowej reguły.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w województwie lubuskim jest najczystsze powietrze?

Najniższą roczną średnią PM2,5 ma Górzyca: 5,39 µg/m³ za rok 2025. Ranking dziesięciu najczystszych gmin znajdziesz wyżej, a wynik każdej z 82 gmin na jej własnej stronie.

### Ile gmin województwa lubuskiego przekracza normy?

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 1 z 82 gmin. Roczną normę dla PM2,5, która wynosi 20 µg/m³, przekracza w całej Polsce zaledwie kilka gmin, więc to nie ona odróżnia jedno miejsce od drugiego.

### Czy to pomiary, czy szacunki?

To wynik modelu GIOŚ, który łączy pomiary ze stacji z danymi o emisji i pogodzie i wylicza stężenia dla każdego kwadratu kilometrowego w kraju. Stacji pomiarowych jest w Polsce około dwustu, więc w większości gmin nie stoi żadna i model jest jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza - powiat gorzowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/gorzowski) — 7 gmin, mediana PM2,5 8,64 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat krośnieński (lubuskie)](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/krosnienski) — 7 gmin, mediana PM2,5 5,94 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat międzyrzecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/miedzyrzecki) — 6 gmin, mediana PM2,5 6,03 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat nowosolski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/nowosolski) — 8 gmin, mediana PM2,5 7,97 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat słubicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/slubicki) — 5 gmin, mediana PM2,5 5,45 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat strzelecko-drezdenecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/strzelecko-drezdenecki) — 5 gmin, mediana PM2,5 5,86 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat sulęciński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/sulecinski) — 5 gmin, mediana PM2,5 6,04 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat świebodziński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/swiebodzinski) — 6 gmin, mediana PM2,5 6,22 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat zielonogórski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/zielonogorski) — 9 gmin, mediana PM2,5 7,74 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat żagański](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/zaganski) — 9 gmin, mediana PM2,5 7,11 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat żarski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/zarski) — 10 gmin, mediana PM2,5 6,80 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat wschowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/wschowski) — 3 gminy, mediana PM2,5 9,23 µg/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Zielona Góra](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zielona-gora) — PM2,5 8,67 µg/m³, benzo(a)piren 0,53 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Gorzów Wielkopolski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/gorzow-wielkopolski) — PM2,5 10,89 µg/m³, benzo(a)piren 0,77 ng/m³.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
