---
title: "Jakość powietrza - województwo dolnośląskie | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 167 gminach województwa dolnośląskiego za rok 2025, z siatki modelowania GIOŚ. Ranking gmin i to, czego roczna średnia nie powie o pojedynczej ulicy."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/dolnoslaskie"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - województwo dolnośląskie

> mScanner › Jakość powietrza › dolnośląskie

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów, która nad zabudową schodzi do kilkuset metrów, a nad polami i lasami jest kilka razy rzadsza. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 167 gmin województwa dolnośląskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w województwie dolnośląskim: **8,92 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Rozpiętość od **5,76** (Karpacz) do **15,96 µg/m³** (Nowa Ruda).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **95 z 167** gmin, czyli 57%; w kraju 39%.

## Gminy z najczystszym powietrzem

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Karpacz (powiat karkonoski) | 5,76 µg/m³ | 1,03 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Szklarska Poręba (powiat karkonoski) | 6,74 µg/m³ | 1,11 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Stronie Śląskie (powiat kłodzki) | 6,83 µg/m³ | 1,03 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Gromadka (powiat bolesławiecki) | 6,88 µg/m³ | 0,66 ng/m³ |
| Rudna (powiat lubiński) | 6,97 µg/m³ | 0,67 ng/m³ |
| Jemielno (powiat górowski) | 7,00 µg/m³ | 0,67 ng/m³ |
| Chocianów (powiat polkowicki) | 7,00 µg/m³ | 0,71 ng/m³ |
| Przemków (powiat polkowicki) | 7,07 µg/m³ | 0,71 ng/m³ |
| Świeradów-Zdrój (powiat lubański) | 7,25 µg/m³ | 1,29 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Polkowice (powiat polkowicki) | 7,33 µg/m³ | 0,80 ng/m³ |

Dziesięć gmin województwa dolnośląskiego z najniższą roczną średnią PM2,5 za 2025 rok. Pełną listę znajdziesz w odnośnikach na dole strony.

## Gminy z najwyższym pyłem

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Nowa Ruda (powiat kłodzki) | 15,96 µg/m³ | 5,36 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Kłodzko (powiat kłodzki) | 15,90 µg/m³ | 2,40 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Lubań (powiat lubański) | 15,90 µg/m³ | 3,42 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Zgorzelec (powiat zgorzelecki) | 14,75 µg/m³ | 1,38 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Legnica | 13,93 µg/m³ | 1,63 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Kobierzyce (powiat wrocławski) | 13,39 µg/m³ | 1,28 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Wrocław | 13,29 µg/m³ | 1,22 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Siechnice (powiat wrocławski) | 12,67 µg/m³ | 1,27 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Jelenia Góra | 12,42 µg/m³ | 1,64 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Legnickie Pole (powiat legnicki) | 12,41 µg/m³ | 1,23 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 57% gmin województwa dolnośląskiego przy 39% w kraju. Ten wskaźnik idzie za tym, czym się tu ogrzewa, więc różnice między sąsiadami bywają większe niż między województwami.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

Siatka jest gęstsza nad zabudową niż nad otwartym terenem, więc ta średnia mocniej waży to, czym oddycha się między domami, niż to, co jest nad polami. Dla kupującego mieszkanie akurat tak jest sensowniej, ale nie jest to zwykła średnia z powierzchni gminy i nie warto jej tak czytać.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w województwie dolnośląskim jest najczystsze powietrze?

Najniższą roczną średnią PM2,5 ma Karpacz: 5,76 µg/m³ za rok 2025. Ranking dziesięciu najczystszych gmin znajdziesz wyżej, a wynik każdej z 167 gmin na jej własnej stronie.

### Ile gmin województwa dolnośląskiego przekracza normy?

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 95 z 167 gmin. Roczną normę dla PM2,5, która wynosi 20 µg/m³, przekracza w całej Polsce zaledwie kilka gmin, więc to nie ona odróżnia jedno miejsce od drugiego.

### Czy to pomiary, czy szacunki?

To wynik modelu GIOŚ, który łączy pomiary ze stacji z danymi o emisji i pogodzie i wylicza stężenia dla każdego kwadratu siatki pokrywającej kraj. Stacji pomiarowych jest w Polsce około dwustu, więc w większości gmin nie stoi żadna i model jest jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza - powiat bolesławiecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/boleslawiecki) — 6 gmin, mediana PM2,5 8,32 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat dzierżoniowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/dzierzoniowski) — 7 gmin, mediana PM2,5 9,04 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat głogowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/glogowski) — 6 gmin, mediana PM2,5 7,79 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat górowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/gorowski) — 4 gminy, mediana PM2,5 7,39 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat jaworski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/jaworski) — 6 gmin, mediana PM2,5 8,68 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat karkonoski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/karkonoski) — 9 gmin, mediana PM2,5 8,36 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat kamiennogórski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/kamiennogorski) — 4 gminy, mediana PM2,5 9,20 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat kłodzki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/klodzki) — 14 gmin, mediana PM2,5 8,77 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat legnicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/legnicki) — 7 gmin, mediana PM2,5 10,85 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat lubański](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/lubanski) — 7 gmin, mediana PM2,5 11,43 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat lubiński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/lubinski) — 4 gminy, mediana PM2,5 7,43 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat lwówecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/lwowecki) — 5 gmin, mediana PM2,5 8,94 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat milicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/milicki) — 3 gminy, mediana PM2,5 8,30 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat oleśnicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/olesnicki) — 8 gmin, mediana PM2,5 7,83 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat oławski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/olawski) — 4 gminy, mediana PM2,5 9,28 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat polkowicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/polkowicki) — 6 gmin, mediana PM2,5 7,33 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat strzeliński](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/strzelinski) — 5 gmin, mediana PM2,5 8,57 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat średzki (dolnośląskie)](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/sredzki) — 5 gmin, mediana PM2,5 8,12 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat świdnicki (dolnośląskie)](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/swidnicki) — 8 gmin, mediana PM2,5 9,67 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat trzebnicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/trzebnicki) — 6 gmin, mediana PM2,5 8,44 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat wałbrzyski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/walbrzyski) — 8 gmin, mediana PM2,5 9,56 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat wołowski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/wolowski) — 3 gminy, mediana PM2,5 7,70 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat wrocławski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/wroclawski) — 9 gmin, mediana PM2,5 11,00 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat ząbkowicki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/zabkowicki) — 7 gmin, mediana PM2,5 9,58 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat zgorzelecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/zgorzelecki) — 6 gmin, mediana PM2,5 9,25 µg/m³.
- [Jakość powietrza - powiat złotoryjski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/zlotoryjski) — 6 gmin, mediana PM2,5 8,43 µg/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Wałbrzych](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/walbrzych) — PM2,5 12,00 µg/m³, benzo(a)piren 2,19 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Jelenia Góra](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/jelenia-gora) — PM2,5 12,42 µg/m³, benzo(a)piren 1,64 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Wrocław](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wroclaw) — PM2,5 13,29 µg/m³, benzo(a)piren 1,22 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Legnica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/legnica) — PM2,5 13,93 µg/m³, benzo(a)piren 1,63 ng/m³.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 32 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
