---
title: "Jakość powietrza - powiat żywiecki | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 15 gminach powiatu żywieckiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/zywiecki"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat żywiecki

> mScanner › Jakość powietrza › śląskie › powiat żywiecki

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 15 gmin powiatu żywieckiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **12,77 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Rajcza** (8,82 µg/m³), najbardziej zapylona **Żywiec** (25,95 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **każda z 15 gmin** powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Rajcza | 8,82 µg/m³ | 1,43 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Ujsoły | 8,84 µg/m³ | 1,36 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Koszarawa | 9,81 µg/m³ | 1,88 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Lipowa | 10,11 µg/m³ | 1,78 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Milówka | 10,91 µg/m³ | 1,80 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Jeleśnia | 11,34 µg/m³ | 1,99 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Ślemień | 11,78 µg/m³ | 2,09 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Czernichów | 12,77 µg/m³ | 1,83 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Węgierska Górka | 12,78 µg/m³ | 2,36 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Łękawica | 13,90 µg/m³ | 2,30 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Radziechowy-Wieprz | 14,80 µg/m³ | 2,71 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Świnna | 17,52 µg/m³ | 3,71 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Gilowice | 18,80 µg/m³ | 3,13 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Łodygowice | 22,21 µg/m³ | 3,13 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Żywiec | 25,95 µg/m³ | 4,44 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza każda gmina powiatu żywieckiego. To znacznik spalania węgla i drewna w domowych piecach, więc mówi raczej o tym, czym ludzie ogrzewają domy, niż o przemyśle.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie żywieckim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Rajcza, 8,82 µg/m³, a najwyższą Żywiec, 25,95 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Rajcza](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/rajcza) — PM2,5 8,82 µg/m³, benzo(a)piren 1,43 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Ujsoły](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/ujsoly) — PM2,5 8,84 µg/m³, benzo(a)piren 1,36 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Koszarawa](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/koszarawa) — PM2,5 9,81 µg/m³, benzo(a)piren 1,88 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Lipowa](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lipowa) — PM2,5 10,11 µg/m³, benzo(a)piren 1,78 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Milówka](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/milowka) — PM2,5 10,91 µg/m³, benzo(a)piren 1,80 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Jeleśnia](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/jelesnia) — PM2,5 11,34 µg/m³, benzo(a)piren 1,99 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Ślemień](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/slemien) — PM2,5 11,78 µg/m³, benzo(a)piren 2,09 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Czernichów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/czernichow-241702) — PM2,5 12,77 µg/m³, benzo(a)piren 1,83 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Węgierska Górka](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wegierska-gorka) — PM2,5 12,78 µg/m³, benzo(a)piren 2,36 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Łękawica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lekawica) — PM2,5 13,90 µg/m³, benzo(a)piren 2,30 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Radziechowy-Wieprz](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/radziechowy-wieprz) — PM2,5 14,80 µg/m³, benzo(a)piren 2,71 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Świnna](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/swinna) — PM2,5 17,52 µg/m³, benzo(a)piren 3,71 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Gilowice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/gilowice) — PM2,5 18,80 µg/m³, benzo(a)piren 3,13 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Łodygowice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lodygowice) — PM2,5 22,21 µg/m³, benzo(a)piren 3,13 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Żywiec](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zywiec) — PM2,5 25,95 µg/m³, benzo(a)piren 4,44 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo śląskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/slaskie) — Pozostałe powiaty województwa śląskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
