---
title: "Jakość powietrza - powiat zamojski | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 15 gminach powiatu zamojskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/zamojski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat zamojski

> mScanner › Jakość powietrza › lubelskie › powiat zamojski

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 15 gmin powiatu zamojskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **7,93 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Grabowiec** (6,97 µg/m³), najbardziej zapylona **Zamość** (10,30 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **2 z 15** gmin powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Grabowiec | 6,97 µg/m³ | 0,70 ng/m³ |
| Miączyn | 7,17 µg/m³ | 0,70 ng/m³ |
| Zwierzyniec | 7,45 µg/m³ | 0,87 ng/m³ |
| Radecznica | 7,64 µg/m³ | 0,88 ng/m³ |
| Komarów-Osada | 7,74 µg/m³ | 0,76 ng/m³ |
| Sułów | 7,83 µg/m³ | 0,83 ng/m³ |
| Nielisz | 7,87 µg/m³ | 0,84 ng/m³ |
| Skierbieszów | 7,93 µg/m³ | 0,74 ng/m³ |
| Krasnobród | 8,08 µg/m³ | 1,10 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Adamów | 8,32 µg/m³ | 0,97 ng/m³ |
| Szczebrzeszyn | 8,32 µg/m³ | 1,00 ng/m³ |
| Stary Zamość | 8,70 µg/m³ | 0,82 ng/m³ |
| Sitno | 9,52 µg/m³ | 0,84 ng/m³ |
| Łabunie | 9,98 µg/m³ | 0,95 ng/m³ |
| Zamość | 10,30 µg/m³ | 1,02 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 2 z 15 gmin powiatu zamojskiego. Ten wskaźnik idzie za spalaniem węgla i drewna w domowych piecach, więc różnice między sąsiadującymi gminami biorą się głównie z tego, czym się tu ogrzewa.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie zamojskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Grabowiec, 6,97 µg/m³, a najwyższą Zamość, 10,30 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Grabowiec](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/grabowiec) — PM2,5 6,97 µg/m³, benzo(a)piren 0,70 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Miączyn](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/miaczyn) — PM2,5 7,17 µg/m³, benzo(a)piren 0,70 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Zwierzyniec](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zwierzyniec) — PM2,5 7,45 µg/m³, benzo(a)piren 0,87 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Radecznica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/radecznica) — PM2,5 7,64 µg/m³, benzo(a)piren 0,88 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Komarów-Osada](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/komarow-osada) — PM2,5 7,74 µg/m³, benzo(a)piren 0,76 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Sułów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/sulow) — PM2,5 7,83 µg/m³, benzo(a)piren 0,83 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Nielisz](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/nielisz) — PM2,5 7,87 µg/m³, benzo(a)piren 0,84 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Skierbieszów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/skierbieszow) — PM2,5 7,93 µg/m³, benzo(a)piren 0,74 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Krasnobród](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/krasnobrod) — PM2,5 8,08 µg/m³, benzo(a)piren 1,10 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Adamów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/adamow) — PM2,5 8,32 µg/m³, benzo(a)piren 0,97 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Szczebrzeszyn](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/szczebrzeszyn) — PM2,5 8,32 µg/m³, benzo(a)piren 1,00 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Stary Zamość](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/stary-zamosc) — PM2,5 8,70 µg/m³, benzo(a)piren 0,82 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Sitno](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/sitno) — PM2,5 9,52 µg/m³, benzo(a)piren 0,84 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Łabunie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/labunie) — PM2,5 9,98 µg/m³, benzo(a)piren 0,95 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Zamość](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zamosc-062014) — PM2,5 10,30 µg/m³, benzo(a)piren 1,02 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo lubelskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/lubelskie) — Pozostałe powiaty województwa lubelskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
