---
title: "Jakość powietrza - powiat żagański | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 9 gminach powiatu żagańskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/zaganski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat żagański

> mScanner › Jakość powietrza › lubuskie › powiat żagański

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 9 gmin powiatu żagańskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **7,11 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Wymiarki** (6,86 µg/m³), najbardziej zapylona **Żagań** (8,13 µg/m³).
- Poziomu docelowego benzo(a)pirenu nie przekracza **żadna gmina** powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Wymiarki | 6,86 µg/m³ | 0,56 ng/m³ |
| Małomice | 7,04 µg/m³ | 0,67 ng/m³ |
| Szprotawa | 7,04 µg/m³ | 0,65 ng/m³ |
| Żagań | 7,08 µg/m³ | 0,59 ng/m³ |
| Niegosławice | 7,11 µg/m³ | 0,63 ng/m³ |
| Iłowa | 7,14 µg/m³ | 0,61 ng/m³ |
| Brzeźnica | 7,22 µg/m³ | 0,62 ng/m³ |
| Gozdnica | 7,25 µg/m³ | 0,81 ng/m³ |
| Żagań | 8,13 µg/m³ | 0,87 ng/m³ |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Żadna gmina powiatu żagańskiego nie przekracza poziomu docelowego benzo(a)pirenu, co w skali kraju zdarza się rzadziej niż w połowie powiatów.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie żagańskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Wymiarki, 6,86 µg/m³, a najwyższą Żagań, 8,13 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Wymiarki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wymiarki) — PM2,5 6,86 µg/m³, benzo(a)piren 0,56 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Małomice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/malomice) — PM2,5 7,04 µg/m³, benzo(a)piren 0,67 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Szprotawa](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/szprotawa) — PM2,5 7,04 µg/m³, benzo(a)piren 0,65 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Żagań](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zagan-081009) — PM2,5 7,08 µg/m³, benzo(a)piren 0,59 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Niegosławice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/niegoslawice) — PM2,5 7,11 µg/m³, benzo(a)piren 0,63 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Iłowa](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/ilowa) — PM2,5 7,14 µg/m³, benzo(a)piren 0,61 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Brzeźnica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/brzeznica-081003) — PM2,5 7,22 µg/m³, benzo(a)piren 0,62 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Gozdnica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/gozdnica) — PM2,5 7,25 µg/m³, benzo(a)piren 0,81 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Żagań](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zagan) — PM2,5 8,13 µg/m³, benzo(a)piren 0,87 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo lubuskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/lubuskie) — Pozostałe powiaty województwa lubuskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
