---
title: "Jakość powietrza - powiat tarnowski | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 16 gminach powiatu tarnowskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/tarnowski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat tarnowski

> mScanner › Jakość powietrza › małopolskie › powiat tarnowski

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów, która nad zabudową schodzi do kilkuset metrów, a nad polami i lasami jest kilka razy rzadsza. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 16 gmin powiatu tarnowskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **10,25 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Wietrzychowice** (9,41 µg/m³), najbardziej zapylona **Wierzchosławice** (14,85 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **każda z 16 gmin** powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Wietrzychowice | 9,41 µg/m³ | 1,02 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Rzepiennik Strzyżewski | 9,64 µg/m³ | 1,36 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Szerzyny | 9,72 µg/m³ | 1,20 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Ciężkowice | 9,82 µg/m³ | 1,36 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Pleśna | 10,01 µg/m³ | 1,54 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Radłów | 10,10 µg/m³ | 1,03 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Ryglice | 10,18 µg/m³ | 1,61 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Zakliczyn | 10,25 µg/m³ | 1,31 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Gromnik | 10,32 µg/m³ | 1,62 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Tuchów | 10,42 µg/m³ | 2,69 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Wojnicz | 11,48 µg/m³ | 1,45 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Żabno | 11,88 µg/m³ | 1,28 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Lisia Góra | 12,16 µg/m³ | 1,33 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Skrzyszów | 12,21 µg/m³ | 1,42 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Tarnów | 13,72 µg/m³ | 1,64 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Wierzchosławice | 14,85 µg/m³ | 1,32 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza każda gmina powiatu tarnowskiego. To znacznik spalania węgla i drewna w domowych piecach, więc mówi raczej o tym, czym ludzie ogrzewają domy, niż o przemyśle.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

Siatka jest gęstsza nad zabudową niż nad otwartym terenem, więc ta średnia mocniej waży to, czym oddycha się między domami, niż to, co jest nad polami. Dla kupującego mieszkanie akurat tak jest sensowniej, ale nie jest to zwykła średnia z powierzchni gminy i nie warto jej tak czytać.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie tarnowskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Wietrzychowice, 9,41 µg/m³, a najwyższą Wierzchosławice, 14,85 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Wietrzychowice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wietrzychowice) — PM2,5 9,41 µg/m³, benzo(a)piren 1,02 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Rzepiennik Strzyżewski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/rzepiennik-strzyzewski) — PM2,5 9,64 µg/m³, benzo(a)piren 1,36 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Szerzyny](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/szerzyny) — PM2,5 9,72 µg/m³, benzo(a)piren 1,20 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Ciężkowice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/ciezkowice) — PM2,5 9,82 µg/m³, benzo(a)piren 1,36 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Pleśna](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/plesna) — PM2,5 10,01 µg/m³, benzo(a)piren 1,54 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Radłów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/radlow) — PM2,5 10,10 µg/m³, benzo(a)piren 1,03 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Ryglice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/ryglice) — PM2,5 10,18 µg/m³, benzo(a)piren 1,61 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Zakliczyn](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zakliczyn) — PM2,5 10,25 µg/m³, benzo(a)piren 1,31 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Gromnik](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/gromnik) — PM2,5 10,32 µg/m³, benzo(a)piren 1,62 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Tuchów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/tuchow) — PM2,5 10,42 µg/m³, benzo(a)piren 2,69 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Wojnicz](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojnicz) — PM2,5 11,48 µg/m³, benzo(a)piren 1,45 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Żabno](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zabno) — PM2,5 11,88 µg/m³, benzo(a)piren 1,28 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Lisia Góra](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lisia-gora) — PM2,5 12,16 µg/m³, benzo(a)piren 1,33 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Skrzyszów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/skrzyszow) — PM2,5 12,21 µg/m³, benzo(a)piren 1,42 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Tarnów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/tarnow-121609) — PM2,5 13,72 µg/m³, benzo(a)piren 1,64 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Wierzchosławice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wierzchoslawice) — PM2,5 14,85 µg/m³, benzo(a)piren 1,32 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo małopolskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/malopolskie) — Pozostałe powiaty województwa małopolskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 32 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
