---
title: "Jakość powietrza - powiat suski | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 9 gminach powiatu suskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/suski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat suski

> mScanner › Jakość powietrza › małopolskie › powiat suski

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 9 gmin powiatu suskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **12,41 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Zawoja** (8,98 µg/m³), najbardziej zapylona **Jordanów** (13,98 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **każda z 9 gmin** powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Zawoja | 8,98 µg/m³ | 1,83 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Bystra-Sidzina | 9,54 µg/m³ | 1,62 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Stryszawa | 12,28 µg/m³ | 2,33 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Jordanów | 12,39 µg/m³ | 1,98 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Budzów | 12,41 µg/m³ | 2,11 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Zembrzyce | 13,31 µg/m³ | 2,90 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Maków Podhalański | 13,57 µg/m³ | 2,65 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Sucha Beskidzka | 13,77 µg/m³ | 4,03 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Jordanów | 13,98 µg/m³ | 2,25 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza każda gmina powiatu suskiego. To znacznik spalania węgla i drewna w domowych piecach, więc mówi raczej o tym, czym ludzie ogrzewają domy, niż o przemyśle.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie suskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Zawoja, 8,98 µg/m³, a najwyższą Jordanów, 13,98 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Zawoja](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zawoja) — PM2,5 8,98 µg/m³, benzo(a)piren 1,83 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Bystra-Sidzina](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/bystra-sidzina) — PM2,5 9,54 µg/m³, benzo(a)piren 1,62 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Stryszawa](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/stryszawa) — PM2,5 12,28 µg/m³, benzo(a)piren 2,33 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Jordanów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/jordanow-121505) — PM2,5 12,39 µg/m³, benzo(a)piren 1,98 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Budzów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/budzow) — PM2,5 12,41 µg/m³, benzo(a)piren 2,11 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Zembrzyce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zembrzyce) — PM2,5 13,31 µg/m³, benzo(a)piren 2,90 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Maków Podhalański](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/makow-podhalanski) — PM2,5 13,57 µg/m³, benzo(a)piren 2,65 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Sucha Beskidzka](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/sucha-beskidzka) — PM2,5 13,77 µg/m³, benzo(a)piren 4,03 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Jordanów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/jordanow) — PM2,5 13,98 µg/m³, benzo(a)piren 2,25 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo małopolskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/malopolskie) — Pozostałe powiaty województwa małopolskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
