---
title: "Jakość powietrza - powiat stalowowolski | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 6 gminach powiatu stalowowolskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/stalowowolski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat stalowowolski

> mScanner › Jakość powietrza › podkarpackie › powiat stalowowolski

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 6 gmin powiatu stalowowolskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **8,96 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Zaklików** (7,49 µg/m³), najbardziej zapylona **Stalowa Wola** (12,25 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **3 z 6** gmin powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Zaklików | 7,49 µg/m³ | 0,79 ng/m³ |
| Radomyśl nad Sanem | 7,93 µg/m³ | 0,85 ng/m³ |
| Bojanów | 8,96 µg/m³ | 0,92 ng/m³ |
| Zaleszany | 9,14 µg/m³ | 1,12 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Pysznica | 10,16 µg/m³ | 1,03 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Stalowa Wola | 12,25 µg/m³ | 1,19 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 3 z 6 gmin powiatu stalowowolskiego. Ten wskaźnik idzie za spalaniem węgla i drewna w domowych piecach, więc różnice między sąsiadującymi gminami biorą się głównie z tego, czym się tu ogrzewa.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie stalowowolskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Zaklików, 7,49 µg/m³, a najwyższą Stalowa Wola, 12,25 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Zaklików](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zaklikow) — PM2,5 7,49 µg/m³, benzo(a)piren 0,79 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Radomyśl nad Sanem](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/radomysl-nad-sanem) — PM2,5 7,93 µg/m³, benzo(a)piren 0,85 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Bojanów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/bojanow) — PM2,5 8,96 µg/m³, benzo(a)piren 0,92 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Zaleszany](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zaleszany) — PM2,5 9,14 µg/m³, benzo(a)piren 1,12 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Pysznica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/pysznica) — PM2,5 10,16 µg/m³, benzo(a)piren 1,03 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Stalowa Wola](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/stalowa-wola) — PM2,5 12,25 µg/m³, benzo(a)piren 1,19 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo podkarpackie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/podkarpackie) — Pozostałe powiaty województwa podkarpackiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
