---
title: "Jakość powietrza - powiat rzeszowski | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 14 gminach powiatu rzeszowskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/rzeszowski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat rzeszowski

> mScanner › Jakość powietrza › podkarpackie › powiat rzeszowski

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 14 gmin powiatu rzeszowskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **10,60 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Dynów** (9,04 µg/m³), najbardziej zapylona **Boguchwała** (13,88 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **13 z 14** gmin powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Dynów | 9,04 µg/m³ | 0,99 ng/m³ |
| Kamień | 9,32 µg/m³ | 1,08 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Sokołów Małopolski | 9,86 µg/m³ | 1,19 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Hyżne | 10,15 µg/m³ | 1,27 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Błażowa | 10,27 µg/m³ | 1,26 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Dynów | 10,38 µg/m³ | 1,51 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Głogów Małopolski | 10,60 µg/m³ | 1,32 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Świlcza | 11,57 µg/m³ | 1,38 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Chmielnik | 11,86 µg/m³ | 1,32 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Trzebownisko | 12,41 µg/m³ | 1,43 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Lubenia | 12,75 µg/m³ | 1,30 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Krasne | 13,15 µg/m³ | 1,47 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Tyczyn | 13,44 µg/m³ | 1,46 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Boguchwała | 13,88 µg/m³ | 1,42 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 13 z 14 gmin powiatu rzeszowskiego. Ten wskaźnik idzie za spalaniem węgla i drewna w domowych piecach, więc różnice między sąsiadującymi gminami biorą się głównie z tego, czym się tu ogrzewa.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie rzeszowskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Dynów, 9,04 µg/m³, a najwyższą Boguchwała, 13,88 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Dynów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/dynow-181605) — PM2,5 9,04 µg/m³, benzo(a)piren 0,99 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Kamień](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/kamien-181608) — PM2,5 9,32 µg/m³, benzo(a)piren 1,08 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Sokołów Małopolski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/sokolow-malopolski) — PM2,5 9,86 µg/m³, benzo(a)piren 1,19 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Hyżne](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/hyzne) — PM2,5 10,15 µg/m³, benzo(a)piren 1,27 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Błażowa](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/blazowa) — PM2,5 10,27 µg/m³, benzo(a)piren 1,26 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Dynów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/dynow) — PM2,5 10,38 µg/m³, benzo(a)piren 1,51 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Głogów Małopolski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/glogow-malopolski) — PM2,5 10,60 µg/m³, benzo(a)piren 1,32 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Świlcza](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/swilcza) — PM2,5 11,57 µg/m³, benzo(a)piren 1,38 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Chmielnik](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/chmielnik-181604) — PM2,5 11,86 µg/m³, benzo(a)piren 1,32 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Trzebownisko](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/trzebownisko) — PM2,5 12,41 µg/m³, benzo(a)piren 1,43 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Lubenia](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lubenia) — PM2,5 12,75 µg/m³, benzo(a)piren 1,30 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Krasne](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/krasne) — PM2,5 13,15 µg/m³, benzo(a)piren 1,47 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Tyczyn](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/tyczyn) — PM2,5 13,44 µg/m³, benzo(a)piren 1,46 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Boguchwała](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/boguchwala) — PM2,5 13,88 µg/m³, benzo(a)piren 1,42 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo podkarpackie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/podkarpackie) — Pozostałe powiaty województwa podkarpackiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
