---
title: "Jakość powietrza - powiat puławski | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 11 gminach powiatu puławskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/pulawski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat puławski

> mScanner › Jakość powietrza › lubelskie › powiat puławski

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 11 gmin powiatu puławskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **8,35 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Janowiec** (7,69 µg/m³), najbardziej zapylona **Puławy** (9,86 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **4 z 11** gmin powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Janowiec | 7,69 µg/m³ | 0,83 ng/m³ |
| Baranów | 7,78 µg/m³ | 0,89 ng/m³ |
| Żyrzyn | 8,09 µg/m³ | 0,83 ng/m³ |
| Puławy | 8,32 µg/m³ | 0,98 ng/m³ |
| Wąwolnica | 8,33 µg/m³ | 1,01 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Kazimierz Dolny | 8,35 µg/m³ | 1,08 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Kurów | 8,54 µg/m³ | 0,98 ng/m³ |
| Markuszów | 8,79 µg/m³ | 0,97 ng/m³ |
| Końskowola | 8,86 µg/m³ | 1,04 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Nałęczów | 8,92 µg/m³ | 1,10 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Puławy | 9,86 µg/m³ | 1,00 ng/m³ |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 4 z 11 gmin powiatu puławskiego. Ten wskaźnik idzie za spalaniem węgla i drewna w domowych piecach, więc różnice między sąsiadującymi gminami biorą się głównie z tego, czym się tu ogrzewa.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie puławskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Janowiec, 7,69 µg/m³, a najwyższą Puławy, 9,86 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Janowiec](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/janowiec) — PM2,5 7,69 µg/m³, benzo(a)piren 0,83 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Baranów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/baranow-061402) — PM2,5 7,78 µg/m³, benzo(a)piren 0,89 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Żyrzyn](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zyrzyn) — PM2,5 8,09 µg/m³, benzo(a)piren 0,83 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Puławy](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/pulawy-061409) — PM2,5 8,32 µg/m³, benzo(a)piren 0,98 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Wąwolnica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wawolnica) — PM2,5 8,33 µg/m³, benzo(a)piren 1,01 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Kazimierz Dolny](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/kazimierz-dolny) — PM2,5 8,35 µg/m³, benzo(a)piren 1,08 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Kurów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/kurow) — PM2,5 8,54 µg/m³, benzo(a)piren 0,98 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Markuszów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/markuszow) — PM2,5 8,79 µg/m³, benzo(a)piren 0,97 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Końskowola](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/konskowola) — PM2,5 8,86 µg/m³, benzo(a)piren 1,04 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Nałęczów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/naleczow) — PM2,5 8,92 µg/m³, benzo(a)piren 1,10 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Puławy](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/pulawy) — PM2,5 9,86 µg/m³, benzo(a)piren 1,00 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo lubelskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/lubelskie) — Pozostałe powiaty województwa lubelskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
