---
title: "Jakość powietrza - powiat oleski | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 7 gminach powiatu oleskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/oleski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat oleski

> mScanner › Jakość powietrza › opolskie › powiat oleski

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 7 gmin powiatu oleskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **8,76 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Gorzów Śląski** (8,49 µg/m³), najbardziej zapylona **Dobrodzień** (9,20 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **6 z 7** gmin powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Gorzów Śląski | 8,49 µg/m³ | 1,01 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Radłów | 8,49 µg/m³ | 0,98 ng/m³ |
| Praszka | 8,72 µg/m³ | 1,07 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Olesno | 8,76 µg/m³ | 1,08 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Zębowice | 8,76 µg/m³ | 1,02 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Rudniki | 9,14 µg/m³ | 1,22 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Dobrodzień | 9,20 µg/m³ | 1,07 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 6 z 7 gmin powiatu oleskiego. Ten wskaźnik idzie za spalaniem węgla i drewna w domowych piecach, więc różnice między sąsiadującymi gminami biorą się głównie z tego, czym się tu ogrzewa.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie oleskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Gorzów Śląski, 8,49 µg/m³, a najwyższą Dobrodzień, 9,20 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Gorzów Śląski](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/gorzow-slaski) — PM2,5 8,49 µg/m³, benzo(a)piren 1,01 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Radłów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/radlow-160805) — PM2,5 8,49 µg/m³, benzo(a)piren 0,98 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Praszka](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/praszka) — PM2,5 8,72 µg/m³, benzo(a)piren 1,07 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Olesno](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/olesno) — PM2,5 8,76 µg/m³, benzo(a)piren 1,08 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Zębowice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zebowice) — PM2,5 8,76 µg/m³, benzo(a)piren 1,02 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Rudniki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/rudniki) — PM2,5 9,14 µg/m³, benzo(a)piren 1,22 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Dobrodzień](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/dobrodzien) — PM2,5 9,20 µg/m³, benzo(a)piren 1,07 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo opolskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/opolskie) — Pozostałe powiaty województwa opolskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
