---
title: "Jakość powietrza - powiat nowotarski | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 14 gminach powiatu nowotarskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/nowotarski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat nowotarski

> mScanner › Jakość powietrza › małopolskie › powiat nowotarski

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów, która nad zabudową schodzi do kilkuset metrów, a nad polami i lasami jest kilka razy rzadsza. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 14 gmin powiatu nowotarskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **9,75 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Szczawnica** (7,73 µg/m³), najbardziej zapylona **Szaflary** (14,06 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **każda z 14 gmin** powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Szczawnica | 7,73 µg/m³ | 1,30 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Ochotnica Dolna | 7,90 µg/m³ | 1,38 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Jabłonka | 9,07 µg/m³ | 1,27 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Czorsztyn | 9,18 µg/m³ | 1,35 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Lipnica Wielka | 9,22 µg/m³ | 1,27 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Łapsze Niżne | 9,73 µg/m³ | 1,38 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Nowy Targ | 9,75 µg/m³ | 2,07 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Rabka-Zdrój | 9,86 µg/m³ | 3,12 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Czarny Dunajec | 10,09 µg/m³ | 1,45 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Krościenko nad Dunajcem | 10,28 µg/m³ | 1,56 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Raba Wyżna | 10,29 µg/m³ | 2,05 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Spytkowice | 10,57 µg/m³ | 1,86 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Nowy Targ | 12,56 µg/m³ | 4,13 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Szaflary | 14,06 µg/m³ | 2,58 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza każda gmina powiatu nowotarskiego. To znacznik spalania węgla i drewna w domowych piecach, więc mówi raczej o tym, czym ludzie ogrzewają domy, niż o przemyśle.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

Siatka jest gęstsza nad zabudową niż nad otwartym terenem, więc ta średnia mocniej waży to, czym oddycha się między domami, niż to, co jest nad polami. Dla kupującego mieszkanie akurat tak jest sensowniej, ale nie jest to zwykła średnia z powierzchni gminy i nie warto jej tak czytać.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie nowotarskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Szczawnica, 7,73 µg/m³, a najwyższą Szaflary, 14,06 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Szczawnica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/szczawnica) — PM2,5 7,73 µg/m³, benzo(a)piren 1,30 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Ochotnica Dolna](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/ochotnica-dolna) — PM2,5 7,90 µg/m³, benzo(a)piren 1,38 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Jabłonka](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/jablonka) — PM2,5 9,07 µg/m³, benzo(a)piren 1,27 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Czorsztyn](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/czorsztyn) — PM2,5 9,18 µg/m³, benzo(a)piren 1,35 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Lipnica Wielka](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lipnica-wielka) — PM2,5 9,22 µg/m³, benzo(a)piren 1,27 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Łapsze Niżne](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lapsze-nizne) — PM2,5 9,73 µg/m³, benzo(a)piren 1,38 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Nowy Targ](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/nowy-targ-121109) — PM2,5 9,75 µg/m³, benzo(a)piren 2,07 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Rabka-Zdrój](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/rabka-zdroj) — PM2,5 9,86 µg/m³, benzo(a)piren 3,12 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Czarny Dunajec](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/czarny-dunajec) — PM2,5 10,09 µg/m³, benzo(a)piren 1,45 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Krościenko nad Dunajcem](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/kroscienko-nad-dunajcem) — PM2,5 10,28 µg/m³, benzo(a)piren 1,56 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Raba Wyżna](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/raba-wyzna) — PM2,5 10,29 µg/m³, benzo(a)piren 2,05 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Spytkowice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/spytkowice-121113) — PM2,5 10,57 µg/m³, benzo(a)piren 1,86 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Nowy Targ](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/nowy-targ) — PM2,5 12,56 µg/m³, benzo(a)piren 4,13 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Szaflary](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/szaflary) — PM2,5 14,06 µg/m³, benzo(a)piren 2,58 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo małopolskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/malopolskie) — Pozostałe powiaty województwa małopolskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 32 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
