---
title: "Jakość powietrza - powiat myślenicki | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 9 gminach powiatu myślenickiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/myslenicki"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat myślenicki

> mScanner › Jakość powietrza › małopolskie › powiat myślenicki

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 9 gmin powiatu myślenickiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **12,28 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Lubień** (10,99 µg/m³), najbardziej zapylona **Siepraw** (15,18 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **każda z 9 gmin** powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Lubień | 10,99 µg/m³ | 2,01 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Wiśniowa | 11,55 µg/m³ | 1,72 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Tokarnia | 11,73 µg/m³ | 1,89 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Pcim | 11,82 µg/m³ | 1,73 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Raciechowice | 12,28 µg/m³ | 1,50 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Myślenice | 13,56 µg/m³ | 1,82 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Dobczyce | 13,90 µg/m³ | 1,69 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Sułkowice | 14,28 µg/m³ | 2,12 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Siepraw | 15,18 µg/m³ | 1,93 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza każda gmina powiatu myślenickiego. To znacznik spalania węgla i drewna w domowych piecach, więc mówi raczej o tym, czym ludzie ogrzewają domy, niż o przemyśle.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie myślenickim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Lubień, 10,99 µg/m³, a najwyższą Siepraw, 15,18 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Lubień](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lubien) — PM2,5 10,99 µg/m³, benzo(a)piren 2,01 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Wiśniowa](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wisniowa) — PM2,5 11,55 µg/m³, benzo(a)piren 1,72 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Tokarnia](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/tokarnia) — PM2,5 11,73 µg/m³, benzo(a)piren 1,89 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Pcim](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/pcim) — PM2,5 11,82 µg/m³, benzo(a)piren 1,73 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Raciechowice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/raciechowice) — PM2,5 12,28 µg/m³, benzo(a)piren 1,50 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Myślenice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/myslenice) — PM2,5 13,56 µg/m³, benzo(a)piren 1,82 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Dobczyce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/dobczyce) — PM2,5 13,90 µg/m³, benzo(a)piren 1,69 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Sułkowice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/sulkowice) — PM2,5 14,28 µg/m³, benzo(a)piren 2,12 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Siepraw](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/siepraw) — PM2,5 15,18 µg/m³, benzo(a)piren 1,93 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo małopolskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/malopolskie) — Pozostałe powiaty województwa małopolskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
