---
title: "Jakość powietrza - powiat miński | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 13 gminach powiatu mińskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/minski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat miński

> mScanner › Jakość powietrza › mazowieckie › powiat miński

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 13 gmin powiatu mińskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **8,88 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Latowicz** (7,89 µg/m³), najbardziej zapylona **Sulejówek** (13,54 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **9 z 13** gmin powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Latowicz | 7,89 µg/m³ | 0,85 ng/m³ |
| Mrozy | 7,92 µg/m³ | 0,90 ng/m³ |
| Dobre | 8,30 µg/m³ | 0,97 ng/m³ |
| Cegłów | 8,59 µg/m³ | 1,01 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Kałuszyn | 8,61 µg/m³ | 1,03 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Siennica | 8,76 µg/m³ | 1,00 ng/m³ |
| Jakubów | 8,88 µg/m³ | 1,03 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Stanisławów | 9,16 µg/m³ | 1,01 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Mińsk Mazowiecki | 10,44 µg/m³ | 1,43 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Dębe Wielkie | 10,88 µg/m³ | 1,28 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Mińsk Mazowiecki | 11,75 µg/m³ | 2,08 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Halinów | 12,36 µg/m³ | 1,45 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Sulejówek | 13,54 µg/m³ | 1,43 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 9 z 13 gmin powiatu mińskiego. Ten wskaźnik idzie za spalaniem węgla i drewna w domowych piecach, więc różnice między sąsiadującymi gminami biorą się głównie z tego, czym się tu ogrzewa.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie mińskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Latowicz, 7,89 µg/m³, a najwyższą Sulejówek, 13,54 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Latowicz](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/latowicz) — PM2,5 7,89 µg/m³, benzo(a)piren 0,85 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Mrozy](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/mrozy) — PM2,5 7,92 µg/m³, benzo(a)piren 0,90 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Dobre](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/dobre) — PM2,5 8,30 µg/m³, benzo(a)piren 0,97 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Cegłów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/ceglow) — PM2,5 8,59 µg/m³, benzo(a)piren 1,01 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Kałuszyn](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/kaluszyn) — PM2,5 8,61 µg/m³, benzo(a)piren 1,03 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Siennica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/siennica) — PM2,5 8,76 µg/m³, benzo(a)piren 1,00 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Jakubów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/jakubow) — PM2,5 8,88 µg/m³, benzo(a)piren 1,03 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Stanisławów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/stanislawow) — PM2,5 9,16 µg/m³, benzo(a)piren 1,01 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Mińsk Mazowiecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/minsk-mazowiecki-141211) — PM2,5 10,44 µg/m³, benzo(a)piren 1,43 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Dębe Wielkie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/debe-wielkie) — PM2,5 10,88 µg/m³, benzo(a)piren 1,28 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Mińsk Mazowiecki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/minsk-mazowiecki) — PM2,5 11,75 µg/m³, benzo(a)piren 2,08 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Halinów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/halinow) — PM2,5 12,36 µg/m³, benzo(a)piren 1,45 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Sulejówek](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/sulejowek) — PM2,5 13,54 µg/m³, benzo(a)piren 1,43 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo mazowieckie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/mazowieckie) — Pozostałe powiaty województwa mazowieckiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
