---
title: "Jakość powietrza - powiat lubelski | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 16 gminach powiatu lubelskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/lubelski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat lubelski

> mScanner › Jakość powietrza › lubelskie › powiat lubelski

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 16 gmin powiatu lubelskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **8,70 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Wysokie** (7,42 µg/m³), najbardziej zapylona **Wólka** (12,24 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **7 z 16** gmin powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Wysokie | 7,42 µg/m³ | 0,80 ng/m³ |
| Zakrzew | 7,60 µg/m³ | 0,89 ng/m³ |
| Krzczonów | 7,70 µg/m³ | 0,88 ng/m³ |
| Borzechów | 8,11 µg/m³ | 0,92 ng/m³ |
| Bychawa | 8,31 µg/m³ | 0,99 ng/m³ |
| Bełżyce | 8,32 µg/m³ | 0,93 ng/m³ |
| Wojciechów | 8,44 µg/m³ | 0,92 ng/m³ |
| Jabłonna | 8,70 µg/m³ | 0,96 ng/m³ |
| Garbów | 8,95 µg/m³ | 1,02 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Strzyżewice | 8,97 µg/m³ | 1,00 ng/m³ |
| Niedrzwica Duża | 9,11 µg/m³ | 1,02 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Konopnica | 10,50 µg/m³ | 1,15 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Głusk | 10,71 µg/m³ | 1,16 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Jastków | 10,90 µg/m³ | 1,16 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Niemce | 11,92 µg/m³ | 1,08 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Wólka | 12,24 µg/m³ | 1,20 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 7 z 16 gmin powiatu lubelskiego. Ten wskaźnik idzie za spalaniem węgla i drewna w domowych piecach, więc różnice między sąsiadującymi gminami biorą się głównie z tego, czym się tu ogrzewa.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie lubelskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Wysokie, 7,42 µg/m³, a najwyższą Wólka, 12,24 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Wysokie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wysokie) — PM2,5 7,42 µg/m³, benzo(a)piren 0,80 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Zakrzew](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zakrzew-060916) — PM2,5 7,60 µg/m³, benzo(a)piren 0,89 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Krzczonów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/krzczonow) — PM2,5 7,70 µg/m³, benzo(a)piren 0,88 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Borzechów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/borzechow) — PM2,5 8,11 µg/m³, benzo(a)piren 0,92 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Bychawa](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/bychawa) — PM2,5 8,31 µg/m³, benzo(a)piren 0,99 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Bełżyce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/belzyce) — PM2,5 8,32 µg/m³, benzo(a)piren 0,93 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Wojciechów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojciechow) — PM2,5 8,44 µg/m³, benzo(a)piren 0,92 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Jabłonna](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/jablonna-060906) — PM2,5 8,70 µg/m³, benzo(a)piren 0,96 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Garbów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/garbow) — PM2,5 8,95 µg/m³, benzo(a)piren 1,02 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Strzyżewice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/strzyzewice) — PM2,5 8,97 µg/m³, benzo(a)piren 1,00 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Niedrzwica Duża](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/niedrzwica-duza) — PM2,5 9,11 µg/m³, benzo(a)piren 1,02 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Konopnica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/konopnica) — PM2,5 10,50 µg/m³, benzo(a)piren 1,15 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Głusk](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/glusk) — PM2,5 10,71 µg/m³, benzo(a)piren 1,16 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Jastków](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/jastkow) — PM2,5 10,90 µg/m³, benzo(a)piren 1,16 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Niemce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/niemce) — PM2,5 11,92 µg/m³, benzo(a)piren 1,08 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Wólka](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wolka) — PM2,5 12,24 µg/m³, benzo(a)piren 1,20 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo lubelskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/lubelskie) — Pozostałe powiaty województwa lubelskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
