---
title: "Jakość powietrza - powiat krakowski | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 17 gminach powiatu krakowskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/krakowski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat krakowski

> mScanner › Jakość powietrza › małopolskie › powiat krakowski

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 17 gmin powiatu krakowskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **14,52 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Igołomia-Wawrzeńczyce** (11,60 µg/m³), najbardziej zapylona **Zielonki** (16,87 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **każda z 17 gmin** powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Igołomia-Wawrzeńczyce | 11,60 µg/m³ | 1,37 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Sułoszowa | 11,70 µg/m³ | 1,80 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Słomniki | 11,87 µg/m³ | 1,45 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Skała | 12,03 µg/m³ | 1,62 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Jerzmanowice-Przeginia | 12,08 µg/m³ | 1,87 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Iwanowice | 12,42 µg/m³ | 1,51 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Kocmyrzów-Luborzyca | 14,17 µg/m³ | 1,52 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Krzeszowice | 14,32 µg/m³ | 1,95 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Czernichów | 14,52 µg/m³ | 1,89 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Liszki | 14,98 µg/m³ | 1,76 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Skawina | 15,04 µg/m³ | 1,62 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Michałowice | 15,62 µg/m³ | 1,72 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Zabierzów | 15,63 µg/m³ | 2,04 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Wielka Wieś | 16,15 µg/m³ | 2,03 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Mogilany | 16,28 µg/m³ | 2,05 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Świątniki Górne | 16,37 µg/m³ | 2,18 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Zielonki | 16,87 µg/m³ | 1,92 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza każda gmina powiatu krakowskiego. To znacznik spalania węgla i drewna w domowych piecach, więc mówi raczej o tym, czym ludzie ogrzewają domy, niż o przemyśle.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie krakowskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Igołomia-Wawrzeńczyce, 11,60 µg/m³, a najwyższą Zielonki, 16,87 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/igolomia-wawrzenczyce) — PM2,5 11,60 µg/m³, benzo(a)piren 1,37 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Sułoszowa](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/suloszowa) — PM2,5 11,70 µg/m³, benzo(a)piren 1,80 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Słomniki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/slomniki) — PM2,5 11,87 µg/m³, benzo(a)piren 1,45 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Skała](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/skala) — PM2,5 12,03 µg/m³, benzo(a)piren 1,62 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Jerzmanowice-Przeginia](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/jerzmanowice-przeginia) — PM2,5 12,08 µg/m³, benzo(a)piren 1,87 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Iwanowice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/iwanowice) — PM2,5 12,42 µg/m³, benzo(a)piren 1,51 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Kocmyrzów-Luborzyca](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/kocmyrzow-luborzyca) — PM2,5 14,17 µg/m³, benzo(a)piren 1,52 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Krzeszowice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/krzeszowice) — PM2,5 14,32 µg/m³, benzo(a)piren 1,95 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Czernichów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/czernichow) — PM2,5 14,52 µg/m³, benzo(a)piren 1,89 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Liszki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/liszki) — PM2,5 14,98 µg/m³, benzo(a)piren 1,76 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Skawina](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/skawina) — PM2,5 15,04 µg/m³, benzo(a)piren 1,62 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Michałowice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/michalowice) — PM2,5 15,62 µg/m³, benzo(a)piren 1,72 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Zabierzów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zabierzow) — PM2,5 15,63 µg/m³, benzo(a)piren 2,04 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Wielka Wieś](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wielka-wies) — PM2,5 16,15 µg/m³, benzo(a)piren 2,03 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Mogilany](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/mogilany) — PM2,5 16,28 µg/m³, benzo(a)piren 2,05 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Świątniki Górne](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/swiatniki-gorne) — PM2,5 16,37 µg/m³, benzo(a)piren 2,18 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Zielonki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zielonki) — PM2,5 16,87 µg/m³, benzo(a)piren 1,92 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo małopolskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/malopolskie) — Pozostałe powiaty województwa małopolskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
