---
title: "Jakość powietrza - powiat kielecki | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 19 gminach powiatu kieleckiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/kielecki"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat kielecki

> mScanner › Jakość powietrza › świętokrzyskie › powiat kielecki

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 19 gmin powiatu kieleckiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **10,96 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Pierzchnica** (8,35 µg/m³), najbardziej zapylona **Górno** (12,78 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **17 z 19** gmin powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Pierzchnica | 8,35 µg/m³ | 0,97 ng/m³ |
| Chmielnik | 8,95 µg/m³ | 1,12 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Raków | 9,04 µg/m³ | 1,05 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Łopuszno | 9,41 µg/m³ | 0,96 ng/m³ |
| Mniów | 9,99 µg/m³ | 1,32 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Zagnańsk | 10,23 µg/m³ | 1,45 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Chęciny | 10,63 µg/m³ | 1,33 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Bodzentyn | 10,75 µg/m³ | 1,46 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Strawczyn | 10,93 µg/m³ | 1,50 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Bieliny | 10,96 µg/m³ | 1,62 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Morawica | 11,03 µg/m³ | 1,72 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Daleszyce | 11,23 µg/m³ | 1,67 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Nowa Słupia | 11,42 µg/m³ | 1,67 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Łagów | 12,10 µg/m³ | 1,95 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Piekoszów | 12,17 µg/m³ | 1,82 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Nowiny | 12,44 µg/m³ | 1,83 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Miedziana Góra | 12,61 µg/m³ | 1,91 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Masłów | 12,63 µg/m³ | 1,99 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Górno | 12,78 µg/m³ | 2,02 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 17 z 19 gmin powiatu kieleckiego. Ten wskaźnik idzie za spalaniem węgla i drewna w domowych piecach, więc różnice między sąsiadującymi gminami biorą się głównie z tego, czym się tu ogrzewa.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie kieleckim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Pierzchnica, 8,35 µg/m³, a najwyższą Górno, 12,78 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Pierzchnica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/pierzchnica) — PM2,5 8,35 µg/m³, benzo(a)piren 0,97 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Chmielnik](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/chmielnik) — PM2,5 8,95 µg/m³, benzo(a)piren 1,12 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Raków](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/rakow) — PM2,5 9,04 µg/m³, benzo(a)piren 1,05 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Łopuszno](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lopuszno) — PM2,5 9,41 µg/m³, benzo(a)piren 0,96 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Mniów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/mniow) — PM2,5 9,99 µg/m³, benzo(a)piren 1,32 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Zagnańsk](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zagnansk) — PM2,5 10,23 µg/m³, benzo(a)piren 1,45 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Chęciny](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/checiny) — PM2,5 10,63 µg/m³, benzo(a)piren 1,33 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Bodzentyn](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/bodzentyn) — PM2,5 10,75 µg/m³, benzo(a)piren 1,46 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Strawczyn](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/strawczyn) — PM2,5 10,93 µg/m³, benzo(a)piren 1,50 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Bieliny](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/bieliny) — PM2,5 10,96 µg/m³, benzo(a)piren 1,62 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Morawica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/morawica) — PM2,5 11,03 µg/m³, benzo(a)piren 1,72 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Daleszyce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/daleszyce) — PM2,5 11,23 µg/m³, benzo(a)piren 1,67 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Nowa Słupia](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/nowa-slupia) — PM2,5 11,42 µg/m³, benzo(a)piren 1,67 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Łagów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lagow) — PM2,5 12,10 µg/m³, benzo(a)piren 1,95 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Piekoszów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/piekoszow) — PM2,5 12,17 µg/m³, benzo(a)piren 1,82 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Nowiny](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/nowiny) — PM2,5 12,44 µg/m³, benzo(a)piren 1,83 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Miedziana Góra](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/miedziana-gora) — PM2,5 12,61 µg/m³, benzo(a)piren 1,91 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Masłów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/maslow) — PM2,5 12,63 µg/m³, benzo(a)piren 1,99 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Górno](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/gorno) — PM2,5 12,78 µg/m³, benzo(a)piren 2,02 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo świętokrzyskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/swietokrzyskie) — Pozostałe powiaty województwa świętokrzyskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
