---
title: "Jakość powietrza - powiat jarosławski | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 11 gminach powiatu jarosławskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/jaroslawski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat jarosławski

> mScanner › Jakość powietrza › podkarpackie › powiat jarosławski

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 11 gmin powiatu jarosławskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **10,05 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Wiązownica** (8,18 µg/m³), najbardziej zapylona **Jarosław** (15,50 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **4 z 11** gmin powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Wiązownica | 8,18 µg/m³ | 0,70 ng/m³ |
| Laszki | 8,21 µg/m³ | 0,73 ng/m³ |
| Radymno | 8,30 µg/m³ | 0,71 ng/m³ |
| Pruchnik | 9,51 µg/m³ | 1,08 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Rokietnica | 9,67 µg/m³ | 0,89 ng/m³ |
| Roźwienica | 10,05 µg/m³ | 0,93 ng/m³ |
| Radymno | 10,37 µg/m³ | 1,20 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Chłopice | 10,96 µg/m³ | 0,90 ng/m³ |
| Jarosław | 11,42 µg/m³ | 0,96 ng/m³ |
| Pawłosiów | 12,72 µg/m³ | 1,13 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Jarosław | 15,50 µg/m³ | 1,64 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza 4 z 11 gmin powiatu jarosławskiego. Ten wskaźnik idzie za spalaniem węgla i drewna w domowych piecach, więc różnice między sąsiadującymi gminami biorą się głównie z tego, czym się tu ogrzewa.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie jarosławskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Wiązownica, 8,18 µg/m³, a najwyższą Jarosław, 15,50 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Wiązownica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wiazownica) — PM2,5 8,18 µg/m³, benzo(a)piren 0,70 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Laszki](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/laszki) — PM2,5 8,21 µg/m³, benzo(a)piren 0,73 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Radymno](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/radymno-180408) — PM2,5 8,30 µg/m³, benzo(a)piren 0,71 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Pruchnik](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/pruchnik) — PM2,5 9,51 µg/m³, benzo(a)piren 1,08 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Rokietnica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/rokietnica-180409) — PM2,5 9,67 µg/m³, benzo(a)piren 0,89 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Roźwienica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/rozwienica) — PM2,5 10,05 µg/m³, benzo(a)piren 0,93 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Radymno](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/radymno) — PM2,5 10,37 µg/m³, benzo(a)piren 1,20 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Chłopice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/chlopice) — PM2,5 10,96 µg/m³, benzo(a)piren 0,90 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Jarosław](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/jaroslaw-180404) — PM2,5 11,42 µg/m³, benzo(a)piren 0,96 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Pawłosiów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/pawlosiow) — PM2,5 12,72 µg/m³, benzo(a)piren 1,13 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Jarosław](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/jaroslaw) — PM2,5 15,50 µg/m³, benzo(a)piren 1,64 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo podkarpackie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/podkarpackie) — Pozostałe powiaty województwa podkarpackiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
