---
title: "Jakość powietrza - powiat grójecki | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 10 gminach powiatu grójeckiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/grojecki"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat grójecki

> mScanner › Jakość powietrza › mazowieckie › powiat grójecki

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów, która nad zabudową schodzi do kilkuset metrów, a nad polami i lasami jest kilka razy rzadsza. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 10 gmin powiatu grójeckiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **7,79 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Nowe Miasto nad Pilicą** (7,50 µg/m³), najbardziej zapylona **Grójec** (8,49 µg/m³).
- Poziomu docelowego benzo(a)pirenu nie przekracza **żadna gmina** powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Nowe Miasto nad Pilicą | 7,50 µg/m³ | 0,80 ng/m³ |
| Mogielnica | 7,61 µg/m³ | 0,85 ng/m³ |
| Jasieniec | 7,63 µg/m³ | 0,79 ng/m³ |
| Goszczyn | 7,75 µg/m³ | 0,82 ng/m³ |
| Warka | 7,79 µg/m³ | 0,85 ng/m³ |
| Błędów | 7,83 µg/m³ | 0,87 ng/m³ |
| Chynów | 8,11 µg/m³ | 0,90 ng/m³ |
| Belsk Duży | 8,23 µg/m³ | 0,84 ng/m³ |
| Pniewy | 8,23 µg/m³ | 0,88 ng/m³ |
| Grójec | 8,49 µg/m³ | 0,91 ng/m³ |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Żadna gmina powiatu grójeckiego nie przekracza poziomu docelowego benzo(a)pirenu, co w skali kraju zdarza się rzadziej niż w połowie powiatów.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

Siatka jest gęstsza nad zabudową niż nad otwartym terenem, więc ta średnia mocniej waży to, czym oddycha się między domami, niż to, co jest nad polami. Dla kupującego mieszkanie akurat tak jest sensowniej, ale nie jest to zwykła średnia z powierzchni gminy i nie warto jej tak czytać.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie grójeckim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Nowe Miasto nad Pilicą, 7,50 µg/m³, a najwyższą Grójec, 8,49 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Nowe Miasto nad Pilicą](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/nowe-miasto-nad-pilica) — PM2,5 7,50 µg/m³, benzo(a)piren 0,80 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Mogielnica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/mogielnica) — PM2,5 7,61 µg/m³, benzo(a)piren 0,85 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Jasieniec](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/jasieniec) — PM2,5 7,63 µg/m³, benzo(a)piren 0,79 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Goszczyn](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/goszczyn) — PM2,5 7,75 µg/m³, benzo(a)piren 0,82 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Warka](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/warka) — PM2,5 7,79 µg/m³, benzo(a)piren 0,85 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Błędów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/bledow) — PM2,5 7,83 µg/m³, benzo(a)piren 0,87 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Chynów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/chynow) — PM2,5 8,11 µg/m³, benzo(a)piren 0,90 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Belsk Duży](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/belsk-duzy) — PM2,5 8,23 µg/m³, benzo(a)piren 0,84 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Pniewy](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/pniewy-140609) — PM2,5 8,23 µg/m³, benzo(a)piren 0,88 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Grójec](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/grojec) — PM2,5 8,49 µg/m³, benzo(a)piren 0,91 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo mazowieckie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/mazowieckie) — Pozostałe powiaty województwa mazowieckiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 32 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
