---
title: "Jakość powietrza - powiat chełmski | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 15 gminach powiatu chełmskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/chelmski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat chełmski

> mScanner › Jakość powietrza › lubelskie › powiat chełmski

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 15 gmin powiatu chełmskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **7,00 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Dubienka** (5,97 µg/m³), najbardziej zapylona **Chełm** (9,39 µg/m³).
- Poziomu docelowego benzo(a)pirenu nie przekracza **żadna gmina** powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Dubienka | 5,97 µg/m³ | 0,60 ng/m³ |
| Białopole | 6,28 µg/m³ | 0,64 ng/m³ |
| Dorohusk | 6,50 µg/m³ | 0,63 ng/m³ |
| Żmudź | 6,66 µg/m³ | 0,59 ng/m³ |
| Ruda-Huta | 6,81 µg/m³ | 0,61 ng/m³ |
| Wierzbica | 6,88 µg/m³ | 0,65 ng/m³ |
| Wojsławice | 6,93 µg/m³ | 0,69 ng/m³ |
| Sawin | 7,00 µg/m³ | 0,61 ng/m³ |
| Siedliszcze | 7,16 µg/m³ | 0,72 ng/m³ |
| Rejowiec Fabryczny | 7,41 µg/m³ | 0,76 ng/m³ |
| Leśniowice | 7,43 µg/m³ | 0,62 ng/m³ |
| Rejowiec Fabryczny | 7,80 µg/m³ | 0,93 ng/m³ |
| Rejowiec | 7,94 µg/m³ | 0,75 ng/m³ |
| Kamień | 8,08 µg/m³ | 0,65 ng/m³ |
| Chełm | 9,39 µg/m³ | 0,73 ng/m³ |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Żadna gmina powiatu chełmskiego nie przekracza poziomu docelowego benzo(a)pirenu, co w skali kraju zdarza się rzadziej niż w połowie powiatów.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie chełmskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Dubienka, 5,97 µg/m³, a najwyższą Chełm, 9,39 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Dubienka](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/dubienka) — PM2,5 5,97 µg/m³, benzo(a)piren 0,60 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Białopole](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/bialopole) — PM2,5 6,28 µg/m³, benzo(a)piren 0,64 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Dorohusk](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/dorohusk) — PM2,5 6,50 µg/m³, benzo(a)piren 0,63 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Żmudź](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zmudz) — PM2,5 6,66 µg/m³, benzo(a)piren 0,59 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Ruda-Huta](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/ruda-huta) — PM2,5 6,81 µg/m³, benzo(a)piren 0,61 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Wierzbica](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wierzbica) — PM2,5 6,88 µg/m³, benzo(a)piren 0,65 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Wojsławice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojslawice) — PM2,5 6,93 µg/m³, benzo(a)piren 0,69 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Sawin](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/sawin) — PM2,5 7,00 µg/m³, benzo(a)piren 0,61 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Siedliszcze](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/siedliszcze) — PM2,5 7,16 µg/m³, benzo(a)piren 0,72 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Rejowiec Fabryczny](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/rejowiec-fabryczny-060308) — PM2,5 7,41 µg/m³, benzo(a)piren 0,76 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Leśniowice](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lesniowice) — PM2,5 7,43 µg/m³, benzo(a)piren 0,62 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Rejowiec Fabryczny](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/rejowiec-fabryczny) — PM2,5 7,80 µg/m³, benzo(a)piren 0,93 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Rejowiec](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/rejowiec) — PM2,5 7,94 µg/m³, benzo(a)piren 0,75 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Kamień](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/kamien) — PM2,5 8,08 µg/m³, benzo(a)piren 0,65 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Chełm](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/chelm-060303) — PM2,5 9,39 µg/m³, benzo(a)piren 0,73 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo lubelskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/lubelskie) — Pozostałe powiaty województwa lubelskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
