---
title: "Jakość powietrza - powiat bocheński | mScanner"
description: "Pył PM2,5 i benzo(a)piren w 9 gminach powiatu bocheńskiego, z siatki modelowania GIOŚ za rok 2025. Gdzie w powiecie oddycha się najlepiej, a gdzie sezon grzewczy widać w liczbach."
url: "https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/powiat/bochenski"
lang: "pl"
updated: "2026-09-04"
source: "mScanner"
---

# Jakość powietrza - powiat bocheński

> mScanner › Jakość powietrza › małopolskie › powiat bocheński

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co roku liczy stężenia pyłów i benzo(a)pirenu dla całej Polski w siatce kwadratów o boku kilometra. Model bierze pomiary ze stacji, dane o emisji z kominów, ruchu i przemysłu oraz pogodę, i dopowiada wynik tam, gdzie stacji nie ma. Nie ma ich w większości gmin, więc dla przeważającej części kraju to jedyna liczba, jaka w ogóle istnieje. Zebraliśmy z niej wyniki dla 9 gmin powiatu bocheńskiego.

## W skrócie

- Mediana PM2,5 w powiecie: **11,59 µg/m³**, w kraju 8,32 µg/m³.
- Najczystsza gmina to **Drwinia** (10,41 µg/m³), najbardziej zapylona **Bochnia** (16,30 µg/m³).
- Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza **każda z 9 gmin** powiatu.

## Gmina po gminie

| Gmina | PM2,5 | Benzo(a)piren |
| --- | --- | --- |
| Drwinia | 10,41 µg/m³ | 1,08 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Lipnica Murowana | 10,58 µg/m³ | 1,32 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Żegocina | 10,99 µg/m³ | 1,55 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Trzciana | 11,29 µg/m³ | 1,37 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Łapanów | 11,59 µg/m³ | 1,30 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Rzezawa | 12,31 µg/m³ | 1,32 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Nowy Wiśnicz | 12,46 µg/m³ | 1,58 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Bochnia | 12,61 µg/m³ | 1,37 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |
| Bochnia | 16,30 µg/m³ | 2,10 ng/m³ (ponad poziom docelowy) |

Kolejność od najczystszej, według rocznej średniej PM2,5 za 2025 rok.

Poziom docelowy benzo(a)pirenu przekracza każda gmina powiatu bocheńskiego. To znacznik spalania węgla i drewna w domowych piecach, więc mówi raczej o tym, czym ludzie ogrzewają domy, niż o przemyśle.

To średnia z całego roku dla obszaru gminy. W mroźny wieczór przy ulicy ogrzewanej węglem bywa wielokrotnie gorzej, a kilkaset metrów dalej, poza zagłębieniem terenu, wyraźnie lepiej. Ta liczba mówi, jakie powietrze jest tu przeciętnie, i tylko tyle.

## Skąd pochodzą te dane

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wyniki modelowania jakości powietrza dla siatki kilometrowej, publikowane w serwisie mapowym GIOŚ. Rok 2025, a dla porównania 2021. Pobraliśmy je 4 września 2026 i uśredniliśmy kwadraty wpadające w granice gminy, wyznaczone rejestrem granic PRG prowadzonym przez GUGiK.

GIOŚ publikuje wyniki modelu, a nie pomiary z każdego z tych kwadratów. Pomiar ze stacji jest twardszy, bo pokazuje, co faktycznie było w powietrzu, ale opisuje tylko punkt, w którym ta stacja stoi. Stacji jest w Polsce około dwustu i w większości gmin nie stoi żadna, więc model jest tu jedynym źródłem, jakie w ogóle istnieje. Ma swoją niepewność, którą GIOŚ opisuje w rocznej ocenie jakości powietrza.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w powiecie bocheńskim jest najczystsze powietrze?

Według modelu GIOŚ za rok 2025 najniższą roczną średnią PM2,5 ma Drwinia, 10,41 µg/m³, a najwyższą Bochnia, 16,30 µg/m³. Przy konkretnym adresie decyduje jednak to, czym ogrzewa się najbliższe sąsiedztwo: roczna średnia całej gminy nie widzi pojedynczej ulicy.

### Dlaczego sąsiednie gminy różnią się wynikiem?

Najczęściej za sprawą ogrzewania i ukształtowania terenu. Gmina z siecią gazową i ciepłowniczą wypada lepiej od sąsiedniej, gdzie zostały kotły na węgiel, a dolina zbiera dym, którego wysoczyzna obok nie zatrzymuje. Do tego dochodzą drogi tranzytowe i większe zakłady.

## Powiązane strony

- [Jakość powietrza w gminie Drwinia](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/drwinia) — PM2,5 10,41 µg/m³, benzo(a)piren 1,08 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Lipnica Murowana](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lipnica-murowana) — PM2,5 10,58 µg/m³, benzo(a)piren 1,32 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Żegocina](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/zegocina) — PM2,5 10,99 µg/m³, benzo(a)piren 1,55 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Trzciana](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/trzciana) — PM2,5 11,29 µg/m³, benzo(a)piren 1,37 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Łapanów](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/lapanow) — PM2,5 11,59 µg/m³, benzo(a)piren 1,30 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Rzezawa](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/rzezawa) — PM2,5 12,31 µg/m³, benzo(a)piren 1,32 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Nowy Wiśnicz](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/nowy-wisnicz) — PM2,5 12,46 µg/m³, benzo(a)piren 1,58 ng/m³.
- [Jakość powietrza w gminie Bochnia](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/bochnia-120102) — PM2,5 12,61 µg/m³, benzo(a)piren 1,37 ng/m³.
- [Jakość powietrza w mieście Bochnia](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/bochnia) — PM2,5 16,30 µg/m³, benzo(a)piren 2,10 ng/m³.
- [Jakość powietrza - województwo małopolskie](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza/wojewodztwo/malopolskie) — Pozostałe powiaty województwa małopolskiego.
- [Jakość powietrza w Polsce](https://mscanner.pl/jakosc-powietrza) — Przegląd wszystkich województw.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Jakość powietrza i 31 innych warstw danych dla konkretnego adresu - hałas, pozwolenia na budowę, ryzyko powodziowe, dojazdy, uciążliwości. Darmowy podgląd pokazuje, które informacje mamy o Twoim adresie.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
