---
title: "Ile trzeba zarabiać na dom w gminie Zarszyn - 2 700 zł netto"
description: "Gmina Zarszyn: dom przy medianie z aktów kosztuje 190 000 zł, rata wymaga 2 700 zł netto miesięcznie, a przeciętna pensja w powiecie to 6 232 zł brutto. Ile to lat pensji i jak wypada na tle sąsiadów."
url: "https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/zarszyn"
lang: "pl"
updated: "2026-09-03"
source: "mScanner"
---

# Ile trzeba zarabiać, żeby kupić dom w gminie Zarszyn (rata 1 100 zł miesięcznie)

> mScanner › Ile trzeba zarabiać › podkarpackie › Zarszyn

Gmina Zarszyn - ile kosztuje tu dom według aktów notarialnych, ile wyniesie rata i jaką częścią jest ona mediany wynagrodzeń, którą GUS notuje dla mieszkających w gminie Zarszyn.

## W skrócie

- Rata za dom przy tutejszej medianie: **1 100 zł miesięcznie** przy 25 latach spłaty.
- Wkład własny 20%: **38 000 zł**, do zebrania przed zakupem.
- Mediana wynagrodzeń w gminie Zarszyn: **6 232 zł brutto**, około 4 600 zł na rękę.
- Rata to **23%** takiej pensji na rękę.
- Mediana domu: **190 000 zł**, z 24 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

## Ile trzeba zarabiać, żeby kupić tu dom

Cena pochodzi z aktów notarialnych zebranych w Rejestrze Cen Nieruchomości, pensja z badania GUS o rozkładzie wynagrodzeń - mediana dla osób MIESZKAJĄCYCH tutaj, a nie dla firm, które mają tu siedzibę.

Dom przy tutejszej medianie kosztuje 190 000 zł. Rata wychodzi 1 100 zł miesięcznie, czyli 23% tutejszej mediany wynagrodzeń na rękę, a cała cena to 3,5 roku takiej pensji.

Mediana wynagrodzeń w gminie Zarszyn to 6 232 zł brutto miesięcznie, czyli około 4 600 zł na rękę (GUS, czerwiec 2025). Połowa pracujących tutaj zarabia mniej, połowa więcej. Średnia dla powiatu jest wyższa, 7 605 zł brutto, bo podciągają ją najlepiej zarabiający. Do rachunku poniżej bierzemy medianę, bo opisuje osobę ze środka stawki.

## Co rejestr wycenia w gminie Zarszyn

Każda z tych median pochodzi z aktów notarialnych z ostatnich dwunastu miesięcy. Obok każdej podajemy, ile transakcji za nią stoi.

Założenia: oprocentowanie 6,9%, okres 25 lat, rata do 40% dochodu netto gospodarstwa domowego, wkład 20%. Stan na 2 września 2026.

- **dom: 190 000 zł** - rata 1 100 zł miesięcznie, czyli 23% tutejszej mediany wynagrodzeń na rękę. Z 24 aktów notarialnych.

## Jak to wygląda na tle innych gmin

Na 714 gmin, dla których liczymy ten sam rachunek na dom, mediana wynosi 5,2 roku pensji. W gminie Zarszyn wychodzi 3,5 roku, więc rachunek jest krótszy od połowy kraju.

W samym powiecie porównanie obejmuje 2 gminy z medianą 4,2 roku; ta gmina zajmuje w nim 1. miejsce, licząc od najkrótszego rachunku.

Rachunek zmienia się z obu stron naraz. Mediana wynagrodzeń rozciąga się między gminami od 5 444 zł do 9 567 zł brutto, a mediany cen różnią się wielokrotnie.

## Dlaczego ta liczba mówi mniej niż cena za metr

Mieszkań sprzedano tu w ostatnich dwunastu miesiącach mniej niż dziesięć, więc mediana ich ceny byłaby środkiem garstki liczb. Rachunek liczymy od mediany ceny domu, a ta ma wadę, o której trzeba wiedzieć: jest ceną CAŁEGO domu, bez przeliczenia na metr.

Rejestr nie podaje powierzchni użytkowej przy większości aktów sprzedaży domów, więc nie da się tego znormalizować. W praktyce znaczy to tyle, że różnica między dwiema gminami bywa różnicą w tym, CO się w nich sprzedało - większe czy mniejsze domy, z działką czy bez, wykończone czy w stanie surowym - a nie różnicą w poziomie cen. Do porównań między gminami ta liczba nadaje się znacznie gorzej niż cena za metr mieszkania.

Dla samej gminy pozostaje użyteczna: mówi, ile realnie płacono tutaj u notariusza za dom, i to jest kwota, od której zaczyna się rozmowa z bankiem.

## Czego ten rachunek nie obejmuje

Wkład własny 20% zakładamy jako odłożony. Dla domu przy tutejszej medianie jest to 38 000 zł, a do tego dochodzą koszty u notariusza. Rata 1 100 zł jest do udźwignięcia dla wielu gospodarstw, dla których ta kwota z góry nie jest, i to ona zwykle rozstrzyga o terminie zakupu.

Mediana wynagrodzeń opisuje całą gminę i zaciera różnice między branżami. Liczy przy tym ZATRUDNIENIA, a nie osoby: kto pracuje na dwóch etatach, liczy się dwa razy, za każdym razem niżej, więc mediana wychodzi z tego nieco niższa niż zarobek na osobę.

- Rata policzona przy oprocentowaniu 6,9% i 25 latach spłaty. Zmiana stopy o punkt procentowy przesuwa ratę o kilkaset złotych.
- Gdziekolwiek podajemy „wymagany dochód", jest to rata podzielona przez 40%. To nasza ostrożna konwencja, nie wymóg banku: Rekomendacja S zostawia limit bankowi, a banki stosują własny, zwykle od 40% do 50%. Przy niższym dochodzie kredyt bywa osiągalny.
- Dochód liczymy na całe gospodarstwo domowe, więc dwie osoby zarabiające po połowie tej kwoty spełniają warunek tak samo jak jedna.
- Rachunek pomija koszty utrzymania: czynsz, media, ubezpieczenie i remonty. Bank policzy je osobno i obniży o nie zdolność.

## Sąsiednie gminy powiatu sanockiego

Ten sam rachunek dla 3 gminy obok, licząc od najkrótszego:

Zagórz - 3,8 roku pensje · Sanok - 5 lat pensje · Sanok - 5,5 roku pensje

## Gdzie zobaczyć to dla konkretnego adresu

Ta strona opisuje cały obszar. Ceny transakcyjne dla pojedynczego adresu - razem z 31 innymi warstwami danych - pokazuje **raport o nieruchomości mScanner**: hałas, plan ogólny i miejscowy, pozwolenia na budowę w sąsiedztwie, ryzyko powodziowe, uciążliwości, dojazdy i realne ceny transakcyjne z aktów notarialnych.

**Podgląd raportu jest darmowy** dla każdego adresu w gminie Zarszyn - zobaczysz, co dla niego mamy, zanim cokolwiek zapłacisz. Pełny raport kosztuje od 29,99 zł za adres, taniej w pakiecie 3 lub 5 raportów.

## Skąd pochodzą te dane

Ceny: Rejestr Cen Nieruchomości, czyli akty notarialne zbierane przez starostwa. Mediana obejmuje ostatnie dwanaście miesięcy, do lutego 2026; rejestr publikuje z opóźnieniem, które w każdym powiecie jest inne.

Wynagrodzenia: GUS, Bank Danych Lokalnych, badanie „Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej" - mediana wynagrodzeń brutto za czerwiec 2025, w podziale na gminy i według miejsca ZAMIESZKANIA. Badanie obejmuje osoby ubezpieczone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z tytułu zatrudnienia we wszystkich podmiotach gospodarki narodowej. Jednostkami analizy statystycznej i jednostkami obserwacji są poszczególne zatrudnienia (tzn. w przypadku osób posiadających więcej niż jedno zatrudnienie, każde z nich rozpatrywane jest osobno). Wynagrodzenia obejmują wypłaty pieniężne (lub pieniężną wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty) z tytułu stosunku pracy lub stosunku służbowego dla zatrudnionych, stanowiące wydatki ponoszone przez pracodawców na opłacenie wykonywanej pracy niezależnie od źródeł ich finansowania, które są uwzględniane w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i/lub zdrowotne. Obejmują również wypłaty z tytułu umów zleceń, umów o dzieło oraz umów agencyjnych w przypadku, gdy umowy te zostały zawarte z tym samym pracodawcą bądź na rzecz tego samego pracodawcy, u którego dana osoba jest zatrudniona na podstawie stosunku pracy. Prezentowane dane dotyczą wynagrodzeń wypłaconych w danym miesiącu. Dane według miejsca zamieszkania dla Polski ogółem obejmują również osoby zamieszkałe poza granicami Polski, dla których miejsce siedziby pracy znajduje się w Polsce.

Bierzemy czerwiec, bo szereg jest miesięczny, a miesiąc nie jest wyborem obojętnym: styczeń i luty niosą premie roczne, grudzień trzynastki, i jedno i drugie skupia się w konkretnych branżach, czyli w konkretnych regionach.

Kwotę na rękę wyliczamy dla umowy o pracę, ze standardowymi kosztami uzyskania i ulgą z PIT-2, bez PPK i bez wspólnego rozliczenia. Każde z tych założeń działa na korzyść czytelnika, więc realna wypłata jest zwykle taka albo wyższa. Stawki sprawdzone 3 września 2026.

Założenia: oprocentowanie 6,9%, okres 25 lat, rata do 40% dochodu netto gospodarstwa domowego, wkład 20%. Stan na 2 września 2026.

- Rejestr Cen Nieruchomości (RCN) - ceny z aktów notarialnych
- GUS Bank Danych Lokalnych - przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie

## Najczęściej zadawane pytania

### Ile trzeba zarabiać, żeby kupić dom w gminie Zarszyn?

Przy medianie 190 000 zł i wkładzie 20% rata na 25 lat wynosi około 1 100 zł, co przy progu 40% dochodu daje 2 700 zł netto miesięcznie na całe gospodarstwo domowe. Przeciętna pensja w gminie Zarszyn to około 4 600 zł na rękę, więc jedna taka pensja tę ratę pokrywa.

### Ile lat pensji kosztuje tu dom?

3,5 roku, licząc całą pensję na rękę i pomijając odsetki oraz wszystko, co trzeba wydać po drodze. Jest to miara porównawcza, nie plan oszczędzania: nikt nie odkłada stu procent wypłaty. Mediana krajowa dla gmin z tego zestawienia wynosi 4,9 roku.

### Skąd bierzecie pensję dla tej gminy?

Z Banku Danych Lokalnych GUS, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto publikowane jest dla powiatów. Niżej ta zmienna nie schodzi, więc na tej stronie widzisz przeciętną dla całego gminy i tak ją opisujemy. Dane dotyczą podmiotów gospodarki narodowej o liczbie pracujących 10 i więcej osób oraz jednostek sfery budżetowej niezależnie od liczby pracujących.

### Czy to znaczy, że bank da mi kredyt?

Nie wynika to stąd w żadną stronę. Bank patrzy na dochód, ale też na jego źródło, na inne raty, liczbę osób w gospodarstwie i historię w BIK, a próg 40% jest naszą ostrożną konwencją, nie regułą. Rekomendacja S zostawia ten limit bankowi.

### Czy w tej cenie mieszczą się koszty zakupu?

Mediana to sama cena z aktu. Ponad nią dochodzi podatek PCC, taksa notarialna i opłaty sądowe, a przy kredycie także wycena i prowizja banku. Dla kwoty 190 000 zł cały rachunek rozpisuje strona 200 tys. zł.

## Powiązane strony

- [Ceny domów w gminie Zarszyn](https://mscanner.pl/ceny-domow/zarszyn) — Ceny całych domów z aktów notarialnych dla tej samej gminy.
- [Mieszkanie za 200 tys. zł - cały rachunek](https://mscanner.pl/koszty-zakupu-mieszkania/200-tys) — Notariusz, wkład, rata i wymagany dochód dla tej kwoty.
- [Na jakie mieszkanie mnie stać](https://mscanner.pl/na-jakie-mieszkanie-mnie-stac) — Policz od swojego dochodu, ile metrów daje w piętnastu miastach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat sanocki](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/sanocki) — Ten sam rachunek w gminach powiatu sanockiego.
- [Ile trzeba zarabiać - województwo podkarpackie](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/wojewodztwo/podkarpackie) — Gdzie w podkarpackie rachunek jest najkrótszy.
- [Ile trzeba zarabiać na mieszkanie w Polsce](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac) — Cena z aktów kontra pensja z GUS, gmina po gminie.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Wpisz adres albo wklej link do ogłoszenia: ceny z aktów notarialnych dla tej okolicy i 31 innych warstw - hałas, pozwolenia w sąsiedztwie, ryzyko powodziowe, dojazdy. **Podgląd jest bezpłatny**, pełny raport od 29,99 zł. Szukasz domu w gminie Zarszyn? Mediana z aktów to 190 000 zł, ale o cenie jednego adresu rozstrzyga stan budynku, wielkość działki i to, co stoi obok.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
