---
title: "Ile trzeba zarabiać na mieszkanie - województwo świętokrzyskie | mScanner"
description: "Cena z aktów kontra pensja GUS w 59 gminach województwa świętokrzyskiego: mediana 4,2 roku, najkrócej Krasocin, najdłużej Strawczyn."
url: "https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/wojewodztwo/swietokrzyskie"
lang: "pl"
updated: "2026-09-03"
source: "mScanner"
---

# Ile trzeba zarabiać na mieszkanie - województwo świętokrzyskie

> mScanner › Ile trzeba zarabiać › świętokrzyskie

Ile lat tutejszej pensji na rękę kosztuje mieszkanie w każdej z 59 gmin regionu, dla których rejestr cen publikuje dość transakcji.

## W skrócie

- Mediana rachunku w regionie: **4,2 roku**, w kraju 4,9 roku.
- Najkrócej **Krasocin** (2 lata), najdłużej **Strawczyn** (11,1 roku).
- Mediana wynagrodzeń mieszkańców, gmina po gminie: od 5 850 zł do 7 288 zł brutto.

## Ile lat pensji kosztuje tu mieszkanie

Mediana wynagrodzeń mieszkańców mieści się w tym regionie między 5 850 zł a 7 288 zł brutto, przy 6 500 zł w typowej polskiej gminie (GUS, czerwiec 2025). Poniżej rachunek dla 59 gmin, którym rejestr cen wystarcza na medianę.

Mediana w regionie wynosi 4,2 roku, w kraju 4,9 roku. Najkrócej wychodzi Krasocin (2 lata), najdłużej Strawczyn (11,1 roku).

## Powiaty, licząc od najkrótszego rachunku

Mediana rachunku w każdym z 11 powiatów, w których co najmniej dwie gminy publikują dość transakcji.

- powiat pińczowski - mediana 3 lata, 3 gminy
- powiat opatowski - mediana 3,1 roku, 8 gmin
- powiat włoszczowski - mediana 3,5 roku, 5 gmin
- powiat sandomierski - mediana 3,5 roku, 6 gmin
- powiat konecki - mediana 3,6 roku, 5 gmin
- powiat skarżyski - mediana 4 lata, 4 gminy
- powiat jędrzejowski - mediana 4,2 roku, 3 gminy
- powiat ostrowiecki - mediana 4,2 roku, 5 gmin
- powiat buski - mediana 4,7 roku, 2 gminy
- powiat starachowicki - mediana 5,1 roku, 4 gminy
- powiat kielecki - mediana 10 lat, 11 gmin

## Mieszkanie 50 m², licząc od najkrótszego rachunku

Ile musi zarabiać gospodarstwo domowe, żeby kupić 50 m² w 19 gminach województwa świętokrzyskiego, dla których rejestr publikuje dość transakcji, i ile wynosi tam mediana wynagrodzeń na rękę.

Założenia: oprocentowanie 6,9%, okres 25 lat, rata do 40% dochodu netto gospodarstwa domowego, wkład 20%. Stan na 2 września 2026.

- **gmina Dwikozy (powiat sandomierski)** - 2 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 185 950 zł.
- **gmina Stąporków (powiat konecki)** - 2 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 400 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 189 400 zł.
- **Skarżysko-Kamienna (powiat skarżyski)** - 3 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 200 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 250 000 zł.
- **gmina Sędziszów (powiat jędrzejowski)** - 3 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 300 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 265 900 zł.
- **gmina Małogoszcz (powiat jędrzejowski)** - 3 300 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 235 800 zł.
- **Ostrowiec Świętokrzyski (powiat ostrowiecki)** - 3 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 248 400 zł.
- **gmina Pińczów (powiat pińczowski)** - 3 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 100 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 262 100 zł.
- **Starachowice (powiat starachowicki)** - 3 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 257 400 zł.
- **gmina Końskie (powiat konecki)** - 3 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 252 700 zł.
- **gmina Staszów (powiat staszowski)** - 3 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 274 550 zł.
- **gmina Włoszczowa (powiat włoszczowski)** - 4 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 200 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 330 350 zł.
- **Sandomierz (powiat sandomierski)** - 4 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 100 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 333 900 zł.
- **gmina Masłów (powiat kielecki)** - 4 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 331 550 zł.
- **gmina Opatów (powiat opatowski)** - 4 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 334 500 zł.
- **gmina Busko-Zdrój (powiat buski)** - 5 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 372 000 zł.
- **gmina Kazimierza Wielka (powiat kazimierski)** - 5 000 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 800 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 360 300 zł.
- **gmina Nowiny (powiat kielecki)** - 5 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 406 350 zł.
- **gmina Jędrzejów (powiat jędrzejowski)** - 5 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 407 900 zł.
- **Kielce** - 6 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 200 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 468 450 zł.

## Gminy, w których rejestr wycenia domy, a nie mieszkania

Tu 50 m² mieszkania nie da się uczciwie wycenić, bo w ostatnich dwunastu miesiącach zabrakło aktów. Rachunek liczymy więc od mediany ceny domu i podajemy go osobno, żeby nie stawiać go w jednym szeregu z mieszkaniami.

- **gmina Krasocin (powiat włoszczowski)** - 1 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Dom: 110 000 zł.
- **gmina Zawichost (powiat sandomierski)** - 1 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Dom: 117 500 zł.
- **gmina Tarłów (powiat opatowski)** - 1 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 800 zł netto. Dom: 125 000 zł.
- **gmina Iwaniska (powiat opatowski)** - 1 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Dom: 130 000 zł.
- **gmina Moskorzew (powiat włoszczowski)** - 1 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 500 zł netto. Dom: 130 000 zł.
- **gmina Kije (powiat pińczowski)** - 2 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Dom: 147 500 zł.
- **gmina Baćkowice (powiat opatowski)** - 2 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Dom: 147 500 zł.
- **gmina Bałtów (powiat ostrowiecki)** - 2 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 800 zł netto. Dom: 152 500 zł.
- **gmina Klimontów (powiat sandomierski)** - 2 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Dom: 160 000 zł.
- **gmina Suchedniów (powiat skarżyski)** - 2 400 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Dom: 172 500 zł.
- **gmina Ożarów (powiat opatowski)** - 2 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Dom: 175 000 zł.
- **gmina Działoszyce (powiat pińczowski)** - 2 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 300 zł netto. Dom: 155 000 zł.
- **gmina Nowy Korczyn (powiat buski)** - 2 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 300 zł netto. Dom: 160 000 zł.
- **gmina Wojciechowice (powiat opatowski)** - 2 400 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 500 zł netto. Dom: 173 000 zł.
- **gmina Ćmielów (powiat ostrowiecki)** - 2 400 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 400 zł netto. Dom: 172 500 zł.
- **gmina Radoszyce (powiat konecki)** - 2 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 300 zł netto. Dom: 175 000 zł.
- **gmina Ruda Maleniecka (powiat konecki)** - 2 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 400 zł netto. Dom: 180 000 zł.
- **gmina Radków (powiat włoszczowski)** - 2 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 500 zł netto. Dom: 189 000 zł.
- **gmina Wąchock (powiat starachowicki)** - 3 000 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Dom: 213 000 zł.
- **gmina Lipnik (powiat opatowski)** - 2 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Dom: 200 000 zł.
- **gmina Secemin (powiat włoszczowski)** - 2 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 800 zł netto. Dom: 210 000 zł.
- **gmina Samborzec (powiat sandomierski)** - 3 000 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Dom: 215 000 zł.
- **gmina Sadowie (powiat opatowski)** - 3 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 800 zł netto. Dom: 220 000 zł.
- **gmina Skarżysko Kościelne (powiat skarżyski)** - 3 400 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 200 zł netto. Dom: 245 000 zł.
- **gmina Bliżyn (powiat skarżyski)** - 4 000 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Dom: 289 000 zł.
- **gmina Obrazów (powiat sandomierski)** - 4 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Dom: 292 500 zł.
- **gmina Bodzechów (powiat ostrowiecki)** - 4 300 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 800 zł netto. Dom: 310 000 zł.
- **gmina Kunów (powiat ostrowiecki)** - 4 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 500 zł netto. Dom: 290 000 zł.
- **gmina Pierzchnica (powiat kielecki)** - 4 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Dom: 300 000 zł.
- **gmina Bodzentyn (powiat kielecki)** - 4 300 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Dom: 310 000 zł.
- **gmina Pawłów (powiat starachowicki)** - 4 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Dom: 330 000 zł.
- **gmina Brody (powiat starachowicki)** - 5 000 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Dom: 355 000 zł.
- **gmina Smyków (powiat konecki)** - 4 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 400 zł netto. Dom: 350 000 zł.
- **gmina Chęciny (powiat kielecki)** - 7 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Dom: 507 500 zł.
- **gmina Górno (powiat kielecki)** - 7 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Dom: 550 000 zł.
- **gmina Morawica (powiat kielecki)** - 8 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 100 zł netto. Dom: 625 000 zł.
- **gmina Daleszyce (powiat kielecki)** - 7 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Dom: 554 950 zł.
- **gmina Miedziana Góra (powiat kielecki)** - 8 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Dom: 634 500 zł.
- **gmina Piekoszów (powiat kielecki)** - 8 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 800 zł netto. Dom: 634 500 zł.
- **gmina Strawczyn (powiat kielecki)** - 8 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Dom: 629 500 zł.

## Gdzie zobaczyć to dla konkretnego adresu

Ta strona opisuje cały obszar. Ceny transakcyjne dla pojedynczego adresu - razem z 31 innymi warstwami danych - pokazuje **raport o nieruchomości mScanner**: hałas, plan ogólny i miejscowy, pozwolenia na budowę w sąsiedztwie, ryzyko powodziowe, uciążliwości, dojazdy i realne ceny transakcyjne z aktów notarialnych.

**Podgląd raportu jest darmowy** dla każdego adresu w gminach województwa świętokrzyskiego - zobaczysz, co dla niego mamy, zanim cokolwiek zapłacisz. Pełny raport kosztuje od 29,99 zł za adres, taniej w pakiecie 3 lub 5 raportów.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w świętokrzyskie mieszkanie kosztuje najmniej lat pensji?

Krasocin - 2 lata, przy racie wymagającej 1 500 zł netto miesięcznie. Rachunek liczymy z mediany aktów notarialnych i z przeciętnego wynagrodzenia w powiecie, w którym gmina leży.

### Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin regionu?

Bo rachunek liczymy tylko tam, gdzie rejestr cen wycenia co najmniej dwa rodzaje nieruchomości: mieszkania, domy albo działki. Poniżej dziesięciu aktów w roku mediana przestaje być medianą, a rachunek zbudowany na garstce transakcji wyglądałby dokładnie tak samo jak ten oparty na tysiącu.

## Powiązane strony

- [Ile trzeba zarabiać - powiat pińczowski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/pinczowski) — Mediana 3 lata w 3 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat opatowski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/opatowski) — Mediana 3,1 roku w 8 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat włoszczowski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/wloszczowski) — Mediana 3,5 roku w 5 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat sandomierski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/sandomierski) — Mediana 3,5 roku w 6 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat konecki](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/konecki) — Mediana 3,6 roku w 5 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat skarżyski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/skarzyski) — Mediana 4 lata w 4 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat jędrzejowski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/jedrzejowski) — Mediana 4,2 roku w 3 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat ostrowiecki](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/ostrowiecki) — Mediana 4,2 roku w 5 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat buski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/buski) — Mediana 4,7 roku w 2 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat starachowicki](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/starachowicki) — Mediana 5,1 roku w 4 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat kielecki](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/kielecki) — Mediana 10 lat w 11 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać na mieszkanie w Polsce](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac) — Zestawienie krajowe i pozostałe województwa.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Wpisz adres albo wklej link do ogłoszenia: ceny z aktów notarialnych dla tej okolicy i 31 innych warstw - hałas, pozwolenia w sąsiedztwie, ryzyko powodziowe, dojazdy. **Podgląd jest bezpłatny**, pełny raport od 29,99 zł. Zestawienie poniżej porównuje 59 gmin. Adres wpisz, kiedy zawęzisz wybór - raport liczy się dla jednego numeru domu.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
