---
title: "Ile trzeba zarabiać na mieszkanie - województwo małopolskie | mScanner"
description: "Cena z aktów kontra pensja GUS w 110 gminach województwa małopolskiego: mediana 6,9 roku, najkrócej Czchów, najdłużej Bukowina Tatrzańska."
url: "https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/wojewodztwo/malopolskie"
lang: "pl"
updated: "2026-09-03"
source: "mScanner"
---

# Ile trzeba zarabiać na mieszkanie - województwo małopolskie

> mScanner › Ile trzeba zarabiać › małopolskie

Ile lat tutejszej pensji na rękę kosztuje mieszkanie w każdej z 110 gmin regionu, dla których rejestr cen publikuje dość transakcji.

## W skrócie

- Mediana rachunku w regionie: **6,9 roku**, w kraju 4,9 roku.
- Najkrócej **Czchów** (2,7 roku), najdłużej **Bukowina Tatrzańska** (22,8 roku).
- Mediana wynagrodzeń mieszkańców, gmina po gminie: od 5 600 zł do 8 852 zł brutto.

## Ile lat pensji kosztuje tu mieszkanie

Mediana wynagrodzeń mieszkańców mieści się w tym regionie między 5 600 zł a 8 852 zł brutto, przy 6 500 zł w typowej polskiej gminie (GUS, czerwiec 2025). Poniżej rachunek dla 110 gmin, którym rejestr cen wystarcza na medianę.

Mediana w regionie wynosi 6,9 roku, w kraju 4,9 roku. Najkrócej wychodzi Czchów (2,7 roku), najdłużej Bukowina Tatrzańska (22,8 roku).

## Powiaty, licząc od najkrótszego rachunku

Mediana rachunku w każdym z 18 powiatów, w których co najmniej dwie gminy publikują dość transakcji.

- powiat miechowski - mediana 3,4 roku, 3 gminy
- powiat olkuski - mediana 4,8 roku, 5 gmin
- powiat dąbrowski - mediana 4,9 roku, 4 gminy
- powiat brzeski - mediana 5,1 roku, 6 gmin
- powiat chrzanowski - mediana 5,2 roku, 5 gmin
- powiat gorlicki - mediana 5,4 roku, 6 gmin
- powiat oświęcimski - mediana 5,6 roku, 5 gmin
- powiat proszowicki - mediana 5,7 roku, 2 gminy
- powiat bocheński - mediana 6,6 roku, 5 gmin
- powiat tarnowski - mediana 7 lat, 9 gmin
- powiat krakowski - mediana 7,1 roku, 15 gmin
- powiat myślenicki - mediana 7,5 roku, 6 gmin
- powiat wielicki - mediana 7,7 roku, 5 gmin
- powiat wadowicki - mediana 7,7 roku, 9 gmin
- powiat suski - mediana 7,8 roku, 8 gmin
- powiat limanowski - mediana 8,1 roku, 5 gmin
- powiat nowotarski - mediana 9,3 roku, 6 gmin
- powiat tatrzański - mediana 16,6 roku, 3 gminy

## Mieszkanie 50 m², licząc od najkrótszego rachunku

Ile musi zarabiać gospodarstwo domowe, żeby kupić 50 m² w 54 gminach województwa małopolskiego, dla których rejestr publikuje dość transakcji, i ile wynosi tam mediana wynagrodzeń na rękę.

Założenia: oprocentowanie 6,9%, okres 25 lat, rata do 40% dochodu netto gospodarstwa domowego, wkład 20%. Stan na 2 września 2026.

- **Bukowno (powiat olkuski)** - 3 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 300 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 221 500 zł.
- **gmina Trzebinia (powiat chrzanowski)** - 3 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 300 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 256 900 zł.
- **gmina Brzeszcze (powiat oświęcimski)** - 3 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 300 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 276 200 zł.
- **gmina Klucze (powiat olkuski)** - 3 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 200 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 270 200 zł.
- **gmina Chełmek (powiat oświęcimski)** - 3 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 200 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 275 850 zł.
- **gmina Libiąż (powiat chrzanowski)** - 4 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 300 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 289 900 zł.
- **Jordanów (powiat suski)** - 3 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 254 350 zł.
- **gmina Olkusz (powiat olkuski)** - 4 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 200 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 300 300 zł.
- **gmina Biskupice (powiat wielicki)** - 4 400 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 200 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 310 750 zł.
- **gmina Chrzanów (powiat chrzanowski)** - 4 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 300 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 328 400 zł.
- **Gorlice (powiat gorlicki)** - 4 400 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 312 950 zł.
- **gmina Tarnów (powiat tarnowski)** - 4 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 325 000 zł.
- **Oświęcim (powiat oświęcimski)** - 4 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 200 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 351 650 zł.
- **gmina Dąbrowa Tarnowska (powiat dąbrowski)** - 4 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 318 050 zł.
- **gmina Miechów (powiat miechowski)** - 4 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 342 750 zł.
- **Nowy Sącz** - 4 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 339 650 zł.
- **gmina Proszowice (powiat proszowicki)** - 5 000 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 356 850 zł.
- **gmina Lisia Góra (powiat tarnowski)** - 4 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 341 850 zł.
- **gmina Dobczyce (powiat myślenicki)** - 5 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 368 400 zł.
- **Bochnia (powiat bocheński)** - 5 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 300 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 405 300 zł.
- **Tarnów** - 5 400 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 383 850 zł.
- **gmina Zabierzów (powiat krakowski)** - 6 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 800 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 445 350 zł.
- **Limanowa (powiat limanowski)** - 5 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 100 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 393 950 zł.
- **gmina Andrychów (powiat wadowicki)** - 5 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 371 600 zł.
- **gmina Bochnia (powiat bocheński)** - 5 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 100 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 400 750 zł.
- **gmina Skała (powiat krakowski)** - 5 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 300 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 417 650 zł.
- **Sucha Beskidzka (powiat suski)** - 5 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 100 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 405 400 zł.
- **gmina Michałowice (powiat krakowski)** - 6 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 6 000 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 494 200 zł.
- **gmina Iwanowice (powiat krakowski)** - 6 000 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 200 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 429 050 zł.
- **gmina Zator (powiat oświęcimski)** - 5 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 100 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 419 600 zł.
- **gmina Sułkowice (powiat myślenicki)** - 5 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 393 900 zł.
- **gmina Siepraw (powiat myślenicki)** - 5 400 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 384 600 zł.
- **gmina Kłaj (powiat wielicki)** - 6 300 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 300 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 450 600 zł.
- **gmina Liszki (powiat krakowski)** - 6 300 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 200 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 446 950 zł.
- **gmina Mogilany (powiat krakowski)** - 6 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 600 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 480 650 zł.
- **gmina Wielka Wieś (powiat krakowski)** - 7 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 6 100 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 533 200 zł.
- **gmina Tomice (powiat wadowicki)** - 5 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 413 250 zł.
- **gmina Skawina (powiat krakowski)** - 6 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 300 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 473 700 zł.
- **gmina Krzeszowice (powiat krakowski)** - 6 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 200 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 474 900 zł.
- **gmina Rabka-Zdrój (powiat nowotarski)** - 6 300 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 900 zł netto. Mieszkanie 50 m²: 452 000 zł.

## Gminy, w których rejestr wycenia domy, a nie mieszkania

Tu 50 m² mieszkania nie da się uczciwie wycenić, bo w ostatnich dwunastu miesiącach zabrakło aktów. Rachunek liczymy więc od mediany ceny domu i podajemy go osobno, żeby nie stawiać go w jednym szeregu z mieszkaniami.

- **gmina Czchów (powiat brzeski)** - 2 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Dom: 150 000 zł.
- **gmina Charsznica (powiat miechowski)** - 2 300 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 800 zł netto. Dom: 165 000 zł.
- **gmina Książ Wielki (powiat miechowski)** - 2 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Dom: 201 000 zł.
- **gmina Szczucin (powiat dąbrowski)** - 2 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 400 zł netto. Dom: 195 000 zł.
- **gmina Dębno (powiat brzeski)** - 3 300 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 800 zł netto. Dom: 232 500 zł.
- **gmina Radgoszcz (powiat dąbrowski)** - 3 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 400 zł netto. Dom: 220 000 zł.
- **gmina Spytkowice (powiat wadowicki)** - 3 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Dom: 258 694 zł.
- **gmina Bolesław (powiat olkuski)** - 4 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Dom: 290 000 zł.
- **gmina Łużna (powiat gorlicki)** - 3 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 500 zł netto. Dom: 265 000 zł.
- **gmina Szczurowa (powiat brzeski)** - 3 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 400 zł netto. Dom: 259 500 zł.
- **gmina Trzyciąż (powiat olkuski)** - 4 400 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 100 zł netto. Dom: 312 500 zł.
- **gmina Lipinki (powiat gorlicki)** - 3 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Dom: 280 000 zł.
- **gmina Borzęcin (powiat brzeski)** - 4 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Dom: 290 000 zł.
- **gmina Drwinia (powiat bocheński)** - 4 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Dom: 325 000 zł.
- **gmina Koszyce (powiat proszowicki)** - 4 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Dom: 300 000 zł.
- **gmina Budzów (powiat suski)** - 3 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 200 zł netto. Dom: 280 000 zł.
- **gmina Biecz (powiat gorlicki)** - 4 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 500 zł netto. Dom: 300 000 zł.
- **gmina Olesno (powiat dąbrowski)** - 4 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 500 zł netto. Dom: 300 000 zł.
- **gmina Radłów (powiat tarnowski)** - 4 400 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Dom: 315 000 zł.
- **gmina Lanckorona (powiat wadowicki)** - 4 100 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 200 zł netto. Dom: 295 000 zł.
- **gmina Limanowa (powiat limanowski)** - 4 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 500 zł netto. Dom: 320 001 zł.
- **gmina Żabno (powiat tarnowski)** - 4 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Dom: 337 000 zł.
- **gmina Oświęcim (powiat oświęcimski)** - 5 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 500 zł netto. Dom: 420 000 zł.
- **gmina Jerzmanowice-Przeginia (powiat krakowski)** - 5 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Dom: 400 000 zł.
- **gmina Słomniki (powiat krakowski)** - 5 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 100 zł netto. Dom: 415 000 zł.
- **gmina Gorlice (powiat gorlicki)** - 5 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 800 zł netto. Dom: 395 000 zł.
- **gmina Tuchów (powiat tarnowski)** - 5 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Dom: 400 000 zł.
- **gmina Skrzyszów (powiat tarnowski)** - 5 800 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 700 zł netto. Dom: 417 500 zł.
- **gmina Ryglice (powiat tarnowski)** - 5 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 400 zł netto. Dom: 395 000 zł.
- **gmina Wieprz (powiat wadowicki)** - 6 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 800 zł netto. Dom: 445 000 zł.
- **gmina Brzeźnica (powiat wadowicki)** - 6 500 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 000 zł netto. Dom: 464 000 zł.
- **gmina Zembrzyce (powiat suski)** - 6 000 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 600 zł netto. Dom: 430 000 zł.
- **gmina Ciężkowice (powiat tarnowski)** - 5 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 300 zł netto. Dom: 404 270 zł.
- **gmina Stryszawa (powiat suski)** - 6 300 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 800 zł netto. Dom: 452 500 zł.
- **gmina Tokarnia (powiat myślenicki)** - 5 900 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 400 zł netto. Dom: 420 000 zł.
- **gmina Uście Gorlickie (powiat gorlicki)** - 5 700 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 200 zł netto. Dom: 405 000 zł.
- **gmina Dobra (powiat limanowski)** - 6 000 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 400 zł netto. Dom: 425 000 zł.
- **gmina Gnojnik (powiat brzeski)** - 6 200 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 500 zł netto. Dom: 440 000 zł.
- **gmina Pleśna (powiat tarnowski)** - 6 600 zł netto, przy przeciętnej pensji 4 800 zł netto. Dom: 470 000 zł.
- **gmina Babice (powiat chrzanowski)** - 7 300 zł netto, przy przeciętnej pensji 5 300 zł netto. Dom: 520 000 zł.

## Gdzie zobaczyć to dla konkretnego adresu

Ta strona opisuje cały obszar. Ceny transakcyjne dla pojedynczego adresu - razem z 31 innymi warstwami danych - pokazuje **raport o nieruchomości mScanner**: hałas, plan ogólny i miejscowy, pozwolenia na budowę w sąsiedztwie, ryzyko powodziowe, uciążliwości, dojazdy i realne ceny transakcyjne z aktów notarialnych.

**Podgląd raportu jest darmowy** dla każdego adresu w gminach województwa małopolskiego - zobaczysz, co dla niego mamy, zanim cokolwiek zapłacisz. Pełny raport kosztuje od 29,99 zł za adres, taniej w pakiecie 3 lub 5 raportów.

## Najczęściej zadawane pytania

### Gdzie w małopolskie mieszkanie kosztuje najmniej lat pensji?

Czchów - 2,7 roku, przy racie wymagającej 2 100 zł netto miesięcznie. Rachunek liczymy z mediany aktów notarialnych i z przeciętnego wynagrodzenia w powiecie, w którym gmina leży.

### Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin regionu?

Bo rachunek liczymy tylko tam, gdzie rejestr cen wycenia co najmniej dwa rodzaje nieruchomości: mieszkania, domy albo działki. Poniżej dziesięciu aktów w roku mediana przestaje być medianą, a rachunek zbudowany na garstce transakcji wyglądałby dokładnie tak samo jak ten oparty na tysiącu.

## Powiązane strony

- [Ile trzeba zarabiać - powiat miechowski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/miechowski) — Mediana 3,4 roku w 3 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat olkuski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/olkuski) — Mediana 4,8 roku w 5 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat dąbrowski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/dabrowski) — Mediana 4,9 roku w 4 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat brzeski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/brzeski) — Mediana 5,1 roku w 6 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat chrzanowski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/chrzanowski) — Mediana 5,2 roku w 5 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat gorlicki](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/gorlicki) — Mediana 5,4 roku w 6 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat oświęcimski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/oswiecimski) — Mediana 5,6 roku w 5 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat proszowicki](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/proszowicki) — Mediana 5,7 roku w 2 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat bocheński](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/bochenski) — Mediana 6,6 roku w 5 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat tarnowski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/tarnowski) — Mediana 7 lat w 9 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat krakowski](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/krakowski) — Mediana 7,1 roku w 15 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać - powiat myślenicki](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac/powiat/myslenicki) — Mediana 7,5 roku w 6 gminach.
- [Ile trzeba zarabiać na mieszkanie w Polsce](https://mscanner.pl/ile-trzeba-zarabiac) — Zestawienie krajowe i pozostałe województwa.

## Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner

Wpisz adres albo wklej link do ogłoszenia: ceny z aktów notarialnych dla tej okolicy i 31 innych warstw - hałas, pozwolenia w sąsiedztwie, ryzyko powodziowe, dojazdy. **Podgląd jest bezpłatny**, pełny raport od 29,99 zł. Zestawienie poniżej porównuje 110 gmin. Adres wpisz, kiedy zawęzisz wybór - raport liczy się dla jednego numeru domu.

[Sprawdź konkretny adres w raporcie mScanner](https://mscanner.pl/app/register?redirect=%2Fproperties%2Fnew)
