---
title: "Ceny mieszkań w Zawierciu: 5280 zł/m², a mieszkania z drugiej ręki podrożały w rok o 7,7 procent [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Zawierciu z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na osiedla, ulice, rynek pierwotny i wtórny, metraże, domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-zawiercie"
published: "2026-08-23"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Zawierciu"
  from: "2024-07-01"
  to: "2026-07-01"
  deeds: 278
---

# Ceny mieszkań w Zawierciu: 5280 zł za metr, a rynek wtórny podrożał w rok o 7,7 procent, najmocniej w tej części województwa. Policzyliśmy 278 aktów notarialnych [ANALIZA]

Mediana metra w Zawierciu to 5280 zł, o 13 procent poniżej mediany polskiej gminy. Rynek pierwotny to 4 procent aktów i jest droższy tylko o 10 procent, najmniej ze wszystkich dwunastu miast tej serii. Mieszkania z drugiej ręki podrożały w rok o 7,7 procent.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Zawierciu
- Zakres danych: od 2024-07-01 do 2026-07-01
- Liczba aktów notarialnych: 278
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-zawiercie — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Zawiercie zajmuje **589 miejsce wśród 889 polskich gmin** z medianą **5280 zł/m²**, czyli o 13 procent poniżej mediany typowej polskiej gminy. Miasto leży w miejscu nietypowym: **do Katowic jest stąd 56 kilometrów, do Częstochowy 53, a do Krakowa 70**, więc żadna z trzech metropolii nie jest tu wyraźnie bliżej niż pozostałe.

Liczby pochodzą z **278 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku. Zawiercie ma 46 tysięcy mieszkańców i rynek, który różni się od wszystkich sąsiadów jedną cechą: **rynek pierwotny jest tu droższy od wtórnego zaledwie o 10 procent, najmniej ze wszystkich dwunastu miast tej serii**. A mieszkania z drugiej ręki podrożały w ostatnim roku o 7,7 procent.

![Mapa Zawiercia z niebieską granicą administracyjną miasta i siatką sześciokątów pokolorowanych według mediany ceny transakcyjnej](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-zawiercie/zawiercie-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Zawierciu, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje **od 1 lipca 2024 do 1 lipca 2026**. Ta druga data to ostatni akt, jaki rejestr niesie, a nie dzień publikacji wpisu. Każde starostwo aktualizuje swój rejestr we własnym rytmie, więc daty końcowe poszczególnych miast się różnią.
- Podajemy **medianę, nigdy średnią**, i liczymy tylko mieszkania o powierzchni **15 do 250 m²**.
- Transakcje nierynkowe odsiewamy progiem 30 procent mediany danego roku. W Zawierciu filtr usunął **7 aktów z medianą 1305 zł/m²** i medianą ceny całkowitej 50 000 zł, czyli 2,5 procenta transakcji.
- **Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno.**
- Osiedla i ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.
- Zawierciański rejestr sięga wstecz płycej niż rejestry sąsiadów: pierwszy pełny rok to 2023, więc szeregu od 2021 roku dla tego miasta nie ma.

Po tych filtrach zostaje **278 aktów, mediana 5280 zł/m², a połowa transakcji mieści się między 4522 a 6228 zł/m²**. Typowe zawierciańskie mieszkanie z rejestru ma 48 m² i kosztowało 241 500 zł.

## Najmniejsza różnica między rynkami w całej serii

| Rodzaj rynku | Mediana zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Wtórny | 5245 | 266 | 240 000 zł | 47 m² |
| Pierwotny | 5776 | 12 | 349 500 zł | 63 m² |

**Rynek pierwotny to 4 procent zawierciańskich aktów**, czyli dwanaście transakcji w dwa lata, i przy tej liczbie mediana 5776 zł/m² jest sygnałem, a nie ceną rynku.

Sygnał jest jednak wyraźny i wart odnotowania: **531 zł różnicy na metrze, czyli 10 procent, to najmniejszy dystans między rynkiem pierwotnym a wtórnym ze wszystkich dwunastu miast, jakie w tej serii policzyliśmy.** Dla porównania w Żorach ta różnica wynosi 44 procent, a w sąsiedniej Częstochowie 33.

Praktyczny wniosek jest wygodny: **mediana miasta, 5280 zł/m², i mediana rynku wtórnego, 5245 zł/m², różnią się o 35 zł**. W Zawierciu jedna liczba wystarczy i nie trzeba pytać, o który rynek chodzi.

Nowe mieszkania są tu za to znacznie większe: 63 wobec 47 m², więc mediana ceny całkowitej wynosi 349 500 zł wobec 240 000 zł.

Jedno zastrzeżenie do tej tabeli. **Podział na rynek pierwotny i wtórny mówi o tym, kto sprzedaje, a nie o wieku budynku.** Rejestr nie zapisuje roku budowy, więc rynku wtórnego nie nazywamy starym budownictwem.

## Osiedla i ulice

| Osiedle | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Blanowice | 5582 | 10 | 10 | 67 m² |
| Zawiercie Nowe | 5382 | 27 | 0 | 48 m² |
| Argentyna | 5362 | 95 | 0 | 47 m² |

Zawiercie ma w rejestrze mniej wyraźny podział na osiedla niż sąsiedzi, więc trzy powyższe wiersze zbierają tylko 132 z 278 aktów i pokazujemy je jako uzupełnienie tabeli ulic, a nie jako mapę miasta. Blanowice stoją na dziesięciu aktach, wszystkich z rynku pierwotnego, więc to jedna inwestycja, a nie cena osiedla.

**Argentyna, największe zawierciańskie osiedle, z 95 aktami i medianą 5362 zł/m², jest w praktyce ceną mieszkania w tym mieście.**

| Ulica | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego | 6187 | 11 | 0 | 29 m² |
| Łączna | 5582 | 10 | 10 | 67 m² |
| Wierzbowa | 5323 | 12 | 0 | 48 m² |
| Marszałka Józefa Piłsudskiego | 5261 | 28 | 0 | 50 m² |
| Nowowierzbowa | 5222 | 15 | 0 | 37 m² |
| Franciszka Szymańskiego | 5209 | 18 | 0 | 47 m² |
| Pomorska | 5155 | 12 | 0 | 51 m² |
| Ignacego Jana Paderewskiego | 5020 | 28 | 0 | 48 m² |

Osiem ulic zbiera 134 akty. **Cała tabela mieści się w przedziale od 5020 do 6187 zł/m², czyli 1167 zł**, a jeśli odjąć dwa skrajne wiersze, oba stojące na dziesięciu i jedenastu aktach, to zostaje przedział 5020 do 5323 zł, czyli 303 zł na metrze.

To jest jedno z najbardziej wyrównanych miast w tej serii. **Adres w Zawierciu praktycznie nie zmienia ceny metra**, a różnice w cenie transakcji biorą się z metrażu: przy Nowowierzbowej typowe mieszkanie ma 37 m², a przy Łącznej 67 m².

Wiersz Wyszyńskiego z medianą 6187 zł/m² i typowym metrażem 29 m² to nie cena drogiej ulicy, tylko cena małych lokali, i tak go traktujemy.

## Metraż i izby

| Przedział | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty |
| --- | --- | --- | --- |
| do 35 m² | 5668 | 35 | 0 |
| 35 do 50 m² | 5041 | 141 | 2 |
| 50 do 65 m² | 5569 | 77 | 5 |
| ponad 65 m² | 4702 | 25 | 5 |

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr” **w Zawierciu sprawdza się tylko na krańcach**: najdroższy jest przedział do 35 m², najtańszy przedział powyżej 65 m², ale środek tabeli jest odwrócony i najliczniejszy przedział, 35 do 50 m² ze 141 aktami, jest drugim najtańszym.

Rozpiętość wynosi 966 zł na metrze, czyli 21 procent, i jest większa niż różnica między jakimikolwiek dwiema zawierciańskimi ulicami. **W tym mieście metraż mówi o cenie metra więcej niż adres.**

| Izby | Mediana zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- |
| 1 | 7212 | 6 | 24 m² |
| 2 | 5469 | 56 | 35 m² |
| 3 | 5221 | 147 | 47 m² |
| 4 | 5582 | 61 | 62 m² |
| 5 | 5117 | 8 | 74 m² |

Rejestr zapisuje **liczbę izb, a nie liczbę pokoi**, i widać to po metrażach: typowa „trzyizbowa” transakcja ma 47 m². Wiersze jedno- i pięcioizbowy stoją na sześciu i ośmiu aktach, więc traktujemy je jako sygnał.

Najliczniejszy typ mieszkania, trzyizbowy ze 147 aktami, jest tu zarazem najtańszy za metr spośród wierszy o sensownej liczbie aktów.

## Historia cen: realny wzrost o 7,7 procent

![Wykres liniowy mediany ceny metra na rynku wtórnym w Zawierciu od 2023 do 2026 roku: linia rośnie do 5188 zł/m², przystaje w 2025 i mocno idzie w górę w 2026, do 5734](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-zawiercie/zawiercie-ceny-rok-v1.png)

| Rok | Mediana zł/m², cały rynek | Akty | Mediana zł/m², rynek wtórny | Akty |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| 2023 | 4902 | 136 | 4983 | 130 |
| 2024 | 5314 | 156 | 5188 | 146 |
| 2025 | 5132 | 134 | 5136 | 129 |
| 2026 (do lipca) | 5755 | 71 | 5734 | 70 |

Porównanie **ostatnich dwunastu miesięcy rejestru z dwunastoma poprzednimi**, liczone do własnej daty końcowej Zawiercia, daje takie liczby.

| Ujęcie | Ostatnie 12 miesięcy | Poprzednie 12 | Zmiana |
| --- | --- | --- | --- |
| Cały rynek | 5460 zł/m² (138 aktów) | 5152 zł/m² (140 aktów) | plus 6,0 procent |
| Sam rynek wtórny | 5496 zł/m² (132 akty) | 5102 zł/m² (134 akty) | plus 7,7 procent |

**Zawiercie jest jednym z trzech miast tej serii, w których obie kolumny rosną, a ta ostrożniejsza rośnie mocniej.** Pozostałe dwa to Rybnik i Cieszyn. We wszystkich trzech oznacza to wzrost, którego nie da się zbyć zmianą struktury transakcji: **zawierciańskie mieszkanie z drugiej ręki podrożało w rok o 394 zł na metrze, czyli o 18 518 zł na typowej 47-metrowej transakcji.**

Przy 132 aktach w ostatnich dwunastu miesiącach ta liczba jest mniej pewna niż w mieście obracającym tysiącem transakcji rocznie, i tak ją traktujemy. Kierunek potwierdza jednak szereg roczny: 2026 jest w obu kolumnach najwyższym rokiem rejestru, choć jest rokiem niepełnym.

## Cenniki deweloperów

**W Zawierciu żaden deweloper nie publikuje ustawowego cennika.** Przy dwunastu transakcjach z rynku pierwotnego w dwa lata to spójne z tym, co pokazuje rejestr: sprzedaży mieszkań deweloperskich praktycznie się tu dziś nie prowadzi.

## Domy i działki

Przy domach i działkach podajemy **cenę całkowitą, nie cenę metra**, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku i przeliczanie byłoby zgadywaniem.

| Rodzaj | Akty | Mediana ceny | Dolny kwartyl | Górny kwartyl | Typowa działka |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Domy | 98 | 414 500 zł | 256 250 zł | 580 000 zł | 722 m² |
| Działki | 14 | 92 000 zł | 28 725 zł | 168 260 zł | 456 m² |

Rynek domów jest w Zawierciu gruby jak na miasto tej wielkości: **98 aktów wobec 278 na mieszkania**, czyli jeden dom na niecałe trzy mieszkania. **60 z 98 aktów, czyli 61 procent, dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli siedlisk, i jest to jeden z trzech najwyższych takich udziałów w całej serii, obok Raciborza i Myszkowa. Mediana 414 500 zł opisuje więc w dużej mierze rynek starych zabudowań na działce, a nie domów jednorodzinnych.

Działek jest w oknie tylko czternaście, więc mediana 92 000 zł nie opisuje żadnego rynku i tak ją traktujemy. Ostatni akt na dom pochodzi z 25 czerwca 2026, a na działkę z 14 maja 2026.

## Co z tego ma kupujący

Zawiercie jest najprostszym rynkiem w tej serii do czytania. **Adres prawie nic tu nie zmienia, rynku pierwotnego praktycznie nie ma, a mediana miasta jest zarazem medianą rynku wtórnego.** Jedna liczba, 5280 zł za metr, opisuje ten rynek uczciwie.

Przy oglądaniu ofert sprawdź trzy rzeczy. **Porównuj ceny całkowite, nie ceny metra**, bo zawierciańskie ulice dzieli 303 zł na metrze, a metraże różnią się prawie dwukrotnie. **Nie płać premii za nowy budynek większej niż dziesięć procent**, bo tyle wynosi tu cała różnica między rynkami. I **licz się z tym, że ceny rosną**, o 7,7 procent w rok na rynku wtórnym, czyli realnie, a nie za sprawą zakończonej inwestycji.

Sąsiednie miasta opisujemy osobno: [Myszków](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-myszkow) leży 17 kilometrów stąd i jest tańszy o 280 zł/m², a [Częstochowa](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-czestochowa) 53 kilometry i jest droższa o 1790 zł/m². Wszystkie trzy miasta zestawiamy w [porównaniu cen w Częstochowie, Zawierciu i Myszkowie](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-czestochowa-zawiercie-myszkow). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
