---
title: "Ceny mieszkań w Tarnowie: 7397 zł/m², taniej niż w trzykrotnie mniejszej Bochni [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Tarnowie z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na 16 osiedli, adresy, rynek pierwotny i wtórny, metraże, izby, historię cen oraz domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-tarnow"
published: "2026-10-15"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, Tarnów"
  from: "2024-07-01"
  to: "2026-05-20"
  deeds: 1453
---

# Ceny mieszkań w Tarnowie: 7397 zł za metr, czyli mniej niż w Bochni i Brzesku, miastach trzy razy mniejszych. Policzyliśmy 1453 akty notarialne [ANALIZA]

Mediana metra w Tarnowie to 7397 zł i 212 miejsce wśród 869 polskich gmin, czyli mniej niż w Bochni i Brzesku. Osiedla dzieli 3166 zł na metrze. Mediana miasta urosła w rok o 13,4 procent, ale mieszkania z istniejącego zasobu potaniały o 0,5 procent.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, Tarnów
- Zakres danych: od 2024-07-01 do 2026-05-20
- Liczba aktów notarialnych: 1453
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-tarnow — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Tarnów zajmuje **212 miejsce wśród 869 polskich gmin** (ranking według stanu z 16 października 2026) z medianą **7397 zł/m²**, o 23 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W mieście mieszka 101 177 osób, a stąd jest 83 km do Krakowa, 46 km do Bochni i 34 km do Brzeska.

Liczby pochodzą z **1453 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku. To trzeci rynek mieszkaniowy województwa pod względem liczby transakcji, po Krakowie i Wieliczce.

Najciekawsza liczba tego wpisu jest porównaniem z sąsiadami. **Tarnów, drugie miasto województwa, jest tańszy od Bochni o 503 zł na metrze i od Brzeska o 1162 zł**, choć oba są od niego trzy razy mniejsze. Wielkość miasta nie przekłada się tu na cenę metra.

![Mapa cen transakcyjnych mieszkań w Tarnowie, z niebieskim obrysem granic i kolorowanymi sześciokątami cen.](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-tarnow/tarnow-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez Tarnów, który jest miastem na prawach powiatu, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje od 1 lipca 2024 do 20 maja 2026. Tarnowski rejestr kończy się trzy do czterech miesięcy wcześniej niż rejestry Brzeska i Bochni, więc lato 2026 roku nie jest w nim jeszcze policzone.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. **Filtr usunął 25 aktów** o medianie 1760 zł/m² i typowej cenie 107 868 zł przy 54 m².
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje **1453 akty**. Mediana to **7397 zł/m²**, rozstęp kwartylowy od 5853 do 8589 zł/m², a typowe mieszkanie ma **47 m² i kosztuje 330 000 zł**.

## Rynek pierwotny jest droższy o 28 procent

| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Wtórny | 6488 | 852 | 304 392 zł | 48 m² |
| Pierwotny | 8299 | 601 | 369 691 zł | 45 m² |

**Różnica wynosi 1811 zł na metrze, czyli 28 procent.**

Rynek pierwotny to **41 procent obrotu**, czyli udział bardzo wysoki jak na miasto stutysięczne.

Dla kupującego oznacza to, że **przy mieszkaniu z istniejącego zasobu właściwą liczbą jest 6488 zł, a nie 7397 zł**, czyli o 909 zł mniej niż mediana miasta. To jedna z większych takich różnic w tym zestawieniu i mediana Tarnowa jest przez nią liczbą mylącą.

## Osiedla: 3166 zł różnicy na metrze

| Osiedle | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty | Bez rynku pierwotnego, zł/m² |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Rzędzin | 8660 | 173 | 162 | 10 094 |
| Strusina | 7970 | 299 | 107 | 6824 |
| Westerplatte | 7969 | 139 | 79 | 7631 |
| Mościce | 7794 | 142 | 78 | 6178 |
| Krakowska | 7641 | 73 | 58 | 7947 |
| Gumniska-Zabłocie | 7619 | 58 | 22 | 7914 |
| Zielone | 6720 | 22 | 0 | 6720 |
| Grabówka | 6485 | 144 | 17 | 6457 |
| Krzyż | 6433 | 35 | 29 | 6333 |
| Jasna | 6397 | 82 | 0 | 6397 |
| Chyszów | 6177 | 11 | 10 | 10 107 |
| Piaskówka | 6028 | 101 | 24 | 5919 |
| Starówka | 5968 | 153 | 7 | 6009 |
| Legionów Henryka Dąbrowskiego | 5494 | 11 | 1 | 5457 |

Tarnów ma **16 osiedli i wszystkie 1453 akty wpadają w któreś z nich**, więc ta tabela opisuje całe miasto. Czternaście osiedli z co najmniej dziesięcioma transakcjami obejmuje 1443 akty; pozostałych dziesięć przypada na dwa najmniejsze.

**Rozpiętość między osiedlami wynosi 3166 zł na metrze**, od 5494 zł na Legionów do 8660 zł na Rzędzinie, czyli 158 300 zł na mieszkaniu pięćdziesięciometrowym.

Ostatnia kolumna zmienia jednak obraz w trzech miejscach, i to mocno. **Strusina, największe osiedle miasta z 299 aktami, traci po odjęciu rynku pierwotnego 1146 zł i spada z 7970 do 6824 zł**; Mościce tracą 1616 zł. Odwrotnie działa to na **Rzędzinie, gdzie mediana bez rynku pierwotnego rośnie do 10 094 zł**, choć 162 ze 173 tamtejszych transakcji to pierwsza sprzedaż, oraz na Chyszowie.

**Jeśli szukasz mieszkania z istniejącego zasobu, najdroższymi osiedlami Tarnowa są Rzędzin, Chyszów i Krakowska**, a nie Strusina, mimo że pierwsza tabela sugeruje inaczej.

Najtańsza jest **Starówka z medianą 5968 zł**, czyli o 1429 zł poniżej mediany miasta. Zabytkowe centrum jest w Tarnowie jedną z najtańszych części miasta, podobnie jak w Wieliczce.

## Adresy

| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Bł. Karoliny 7 | 8748 | 140 | 137 |
| Generała Bora-Komorowskiego 11A | 8239 | 81 | 79 |
| Józefa Szujskiego 47 | 9645 | 58 | 56 |
| Henryka Wieniawskiego 12C | 8350 | 25 | 24 |
| Eugeniusza Niedojadły 9B | 8856 | 24 | 20 |
| Czarna Droga 50 | 9059 | 20 | 20 |
| Czarna Droga 50A | 8814 | 20 | 20 |
| Azotowa 1 | 10 092 | 18 | 18 |
| Świętej Katarzyny 42B | 7778 | 16 | 16 |
| Świętej Katarzyny 42 | 7959 | 15 | 15 |

Dwadzieścia pięć adresów z co najmniej sześcioma transakcjami daje **523 akty, czyli 36 procent rynku miasta**.

**Wszystkie dziesięć adresów z tabeli to nowe inwestycje**: 405 z 417 ich transakcji to pierwsza sprzedaż. Najdroższy z nich, Azotowa 1 z medianą 10 092 zł, jest jedynym adresem w Tarnowie powyżej dziesięciu tysięcy.

Największy pojedynczy adres, **Bł. Karoliny 7 ze 140 aktami**, to co dziesiąta transakcja w mieście i blisko jedna czwarta całego tarnowskiego rynku pierwotnego.

## Metraż i izby

| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| do 35 m² | 8264 | 280 | 141 |
| 35 do 50 m² | 7446 | 610 | 219 |
| 50 do 65 m² | 7280 | 378 | 174 |
| ponad 65 m² | 5725 | 185 | 67 |

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr" działa tu bez wyjątku: **od kawalerki do mieszkania powyżej 65 m² mediana spada o 2539 zł, czyli o 31 procent.**

| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| 1 | 8587 | 37 | 26 m² |
| 2 | 8221 | 454 | 38 m² |
| 3 | 7115 | 621 | 48 m² |
| 4 | 6351 | 221 | 60 m² |
| 5 | 5442 | 60 | 80 m² |

Rejestr liczy izby, a nie pokoje. Zależność jest monotoniczna: **między jedną a pięcioma izbami mediana spada o 3145 zł na metrze**, czyli o 37 procent.

## Historia cen

| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
| --- | ---: | ---: |
| 2021 | 4761 | 678 |
| 2022 | 5464 | 609 |
| 2023 | 5958 | 571 |
| 2024 | 6470 | 716 |
| 2025 | 7763 | 899 |

Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 pomijamy w wierszach, bo rejestr kończy się 20 maja i notuje z niego 256 aktów przy medianie 6922 zł.

**Od 2021 do 2025 roku mediana Tarnowa urosła o 63 procent**, bez ani jednego roku spadku, a największy skok, o 20 procent, przypadł na 2025 rok.

Porównanie liczone względem końca rejestru daje jednak dwie liczby idące w przeciwne strony: **cały rynek 7659 zł/m² przy 885 aktach wobec 6756 zł przy 694 aktach, czyli wzrost o 13,4 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 6451 zł przy 474 aktach wobec 6482 zł przy 434 aktach, czyli spadek o 0,5 procent.**

**Obie stoją na setkach transakcji, więc obie są wiarygodne, i razem mówią jedno: mieszkania z istniejącego zasobu w Tarnowie nie podrożały.** Cały wzrost mediany miasta bierze się z rosnącego udziału nowych inwestycji w obrocie.

## Cenniki deweloperów

W ustawowej bazie cen mieszkań jest dziś w Tarnowie **655 lokali o medianie 9900 zł/m²**, przy rozstępie kwartylowym od 8803 do 11 600 zł. Trzy inwestycje dają 448 z nich: przy Bandrowskiego 205 lokali z medianą 10 600 zł, przy Ochronek 123 z medianą 11 900 zł i przy Skrzyszowskiej 120 z medianą 8990 zł.

Baza obejmuje wyłącznie rynek pierwotny i wyłącznie to, co jest jeszcze w sprzedaży.

**Mediana cennikowa leży o 1601 zł powyżej mediany aktów pierwszej sprzedaży**, czyli o 19 procent, a wobec mediany całego miasta o 34 procent. Część tej różnicy to czas, bo akty kończą się w maju, a cennik pokazuje ceny z połowy października.

## Domy i działki

| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Dom | 206 | 556 000 zł | 418 416 do 743 750 zł | 554 m² |
| Działka | 92 | 48 876 zł | 19 750 do 161 112 zł | 328 m² |

Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. **81 z 206 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli 39 procent, a typowa działka pod domem ma 554 m².

Rynek gruntu jest głęboki, ale drobny: **92 transakcje w dwa lata przy medianie 48 876 zł za 328 m²**, czyli w większości chodzi o dokupywanie fragmentów sąsiednich parcel, a nie o działki pod zabudowę.

## Co z tego ma kupujący

Tarnów jest miastem, w którym mediana miasta i cena mieszkania z drugiej ręki to dwie różne liczby. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.

**Pracuj na liczbie 6488 zł**, jeśli oglądasz mieszkanie z istniejącego zasobu. **Sprawdź osiedle w ostatniej kolumnie tabeli**, bo Strusina bez rynku pierwotnego spada z 7970 do 6824 zł, a Rzędzin rośnie do 10 094 zł. I **nie czytaj wzrostu o 13,4 procent jako drożejących mieszkań**, bo istniejący zasób w tym samym czasie nie podrożał wcale.

Sąsiednie miasta opisujemy osobno: [Bochnia](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-bochnia) leży 46 km stąd i jest droższa o 503 zł na metrze, [Brzesko](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-brzesko) 34 km i jest droższe o 1162 zł, a [Dąbrowa Tarnowska](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-dabrowa-tarnowska) 21 km i jest tańsza o 1117 zł. Całą czwórkę zestawiamy w [porównaniu cen w Tarnowie, Bochni i Brzesku](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-tarnow-bochnia-brzesko). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
