---
title: "Ceny mieszkań w gminie Środa Śląska: 7418 zł/m², a dwa osiedla dzieli 5907 zł [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Środa Śląska z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na adresy, rynek pierwotny i wtórny, metraże, izby, historię cen oraz domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-sroda-slaska"
published: "2026-10-06"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Środzie Śląskiej"
  from: "2024-07-05"
  to: "2026-01-30"
  deeds: 291
---

# Ceny mieszkań w gminie Środa Śląska: 7418 zł za metr, a dwie inwestycje w jednym mieście sprzedawały metr po 4270 i po 10 177 zł. Policzyliśmy 291 aktów notarialnych [ANALIZA]

Mediana metra w gminie Środa Śląska to 7418 zł i 206 miejsce wśród 860 polskich gmin. Dwie inwestycje deweloperskie w jednym mieście, sprzedawane w tym samym oknie, dzieli 5907 zł na metrze.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Środzie Śląskiej
- Zakres danych: od 2024-07-05 do 2026-01-30
- Liczba aktów notarialnych: 291
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-sroda-slaska — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Gmina Środa Śląska zajmuje **206 miejsce wśród 860 polskich gmin** z medianą **7418 zł/m²**, o 23 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W gminie mieszka 19 709 osób, a stąd jest 33 km do Wrocławia.

Liczby pochodzą z **291 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku. **To najtańsze z miast powiatowych wokół Wrocławia**, o 1483 zł na metrze poniżej Trzebnicy.

Najciekawsza liczba tego wpisu opisuje różnicę wewnątrz jednego miasta. **Dwie inwestycje deweloperskie, obie sprzedawane w tym samym oknie, zamknęły się na medianach 4270 i 10 177 zł za metr.** To 5907 zł różnicy przy tym samym mieście, tym samym roku i tym samym rynku pierwotnym.

![Mapa cen transakcyjnych mieszkań w gminie Środa Śląska, z niebieskim obrysem granic i kolorowanymi obszarami cen.](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-sroda-slaska/sroda-slaska-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Środzie Śląskiej, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje od 5 lipca 2024 do **30 stycznia 2026**. Rejestr średzki jest najstarszy w tym koszyku, o pięć miesięcy starszy od trzebnickiego.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. **Filtr usunął 5 aktów** o medianie 1580 zł/m².
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje **291 aktów**. Mediana to **7418 zł/m²**, rozstęp kwartylowy od 5993 do 9417 zł/m², a typowe mieszkanie ma **52 m² i kosztuje 390 672 zł**.

## Rynek pierwotny jest droższy o 38 procent

| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Pierwotny | 8431 | 180 | 403 500 zł | 52 m² |
| Wtórny | 6119 | 111 | 330 000 zł | 51 m² |

**Różnica wynosi 2312 zł na metrze, czyli 37,8 procent**, przy identycznym praktycznie metrażu po obu stronach.

Rynek pierwotny to **62 procent obrotu**, czyli 180 aktów, więc mediana gminy jest nim zdominowana.

Dla kupującego oznacza to, że **mediana gminy zawyża cenę mieszkania z drugiej ręki o 1299 zł na metrze.** Właściwa liczba to 6119 zł, czyli najniższa wśród miast powiatowych tego koszyka.

## Dwa osiedla, 5907 zł różnicy

| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Na Polance 8B | 10 177 | 9 | 9 |
| Na Polance 8C | 10 097 | 10 | 10 |
| Na Polance 6C | 9920 | 17 | 15 |
| Na Polance 6A | 9620 | 17 | 16 |
| Na Polance 6B | 9285 | 13 | 12 |
| Na Polance 6 | 9207 | 13 | 11 |
| Tadeusza Kościuszki 5 | 8872 | 5 | 5 |
| Miła 2B | 6975 | 17 | 17 |
| Miła 2 | 6469 | 19 | 15 |
| Miła 2A | 4270 | 16 | 16 |

Dziesięć adresów zebrało w niecałe dwa lata co najmniej pięć transakcji, razem **136 aktów, czyli 47 procent rynku gminy**, a 126 z nich to pierwsza sprzedaż.

To jest najważniejsza tabela tego wpisu, bo **dzieli się na dwie połowy, między którymi nie ma nic**.

**Sześć budynków przy Na Polance dało 79 aktów w przedziale od 9207 do 10 177 zł**, z czego 73 to pierwsza sprzedaż. **Trzy budynki przy Miłej dały 52 akty w przedziale od 4270 do 6975 zł**, z czego 48 to pierwsza sprzedaż.

**Obie inwestycje sprzedawały się w tym samym oknie, obie to rynek pierwotny, a metr kosztował w nich od 4270 do 10 177 zł.** Rejestr nie mówi, co za tym stoi, ale skala różnicy oznacza dwa zupełnie różne produkty, a nie dwie ceny tego samego.

**Konsekwencja dla kupującego jest prosta: w Środzie Śląskiej pytanie „ile kosztuje nowe mieszkanie" nie ma jednej odpowiedzi.** Trzeba wiedzieć, o którą inwestycję chodzi.

## Metraż i izby

| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| do 35 m² | 6645 | 41 | 21 |
| 35 do 50 m² | 8975 | 99 | 65 |
| 50 do 65 m² | 7553 | 92 | 66 |
| ponad 65 m² | 6564 | 59 | 28 |

**Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr" tu nie działa w ogóle**: kawalerki są drugie od końca, a najdroższy jest przedział od 35 do 50 m².

Rozstrzał wynosi 2411 zł i nie opisuje metrażu, tylko to, w której z dwóch inwestycji leży lokal.

| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| 2 | 9438 | 94 | 40 m² |
| 3 | 7394 | 85 | 56 m² |
| 4 | 7176 | 23 | 64 m² |
| 5 | 7098 | 34 | 90 m² |

Rejestr liczy izby, a nie pokoje. Tabela obejmuje klasy z co najmniej dwudziestoma trzema aktami. **Największy próg leży między dwiema a trzema izbami i wynosi 2044 zł na metrze**, a trzy ostatnie klasy mieszczą się w 296 zł.

## Historia cen

| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
| --- | ---: | ---: |
| 2021 | 5468 | 140 |
| 2022 | 5354 | 102 |
| 2023 | 5654 | 200 |
| 2024 | 7318 | 182 |
| 2025 | 7095 | 183 |

Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 pomijamy w wierszach, bo rejestr kończy się 30 stycznia i notuje z niego osiem aktów.

**Od 2021 do 2025 roku mediana Środy Śląskiej urosła o 30 procent**, ale nie po linii prostej: rok 2022 wypadł niżej od 2021, a 2025 niżej od 2024. Cały skok przypadł na rok 2024, gdy mediana podniosła się o 1664 zł, czyli o 29 procent w dwanaście miesięcy.

Porównanie liczone względem końca rejestru: **cały rynek 7320 zł/m² przy 183 aktach wobec 7337 zł przy 153 aktach, czyli minus 0,2 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 6478 zł przy 74 aktach wobec 6236 zł przy 66 aktach, czyli plus 3,9 procent.**

**Pierwsza liczba jest praktycznie zerowa, druga dodatnia**, więc mieszkania z drugiej ręki w Środzie Śląskiej podrożały o niecałe cztery procent, a mediana gminy stanęła, bo skład sprzedaży deweloperskiej się nie zmienił.

## Cenniki deweloperów

W ustawowej bazie cen mieszkań **nie ma dziś w gminie Środa Śląska ani jednego lokalu**, mimo że pierwsza sprzedaż to 180 aktów z ostatnich dwóch lat, czyli 62 procent obrotu. Obie inwestycje, przy Na Polance i przy Miłej, zostały już sprzedane.

To odróżnia Środę Śląską od sąsiadów: **w Oleśnicy w kolejce stoi 332 lokale, w Trzebnicy 312, a tutaj nie ma nic.**

## Domy i działki

| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Dom | 39 | 649 000 zł | 335 000 do 809 500 zł | 931 m² |
| Działka | 10 | 73 500 zł | 27 500 do 252 500 zł | 525 m² |

Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. **18 z 39 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli 46 procent, a typowa działka ma 931 m².

**Mediana domu, 649 000 zł, jest 1,8 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania**, czyli 370 900 zł.

Rynek gruntu jest drobny: **dziesięć transakcji o medianie 73 500 zł przy typowej powierzchni 525 m².**

## Co z tego ma kupujący

Środa Śląska jest rynkiem, na którym nowa zabudowa nie ma jednej ceny. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.

**Ustal, o którą inwestycję chodzi**, bo między Miłą a Na Polance jest 5907 zł różnicy na metrze, przy nowej zabudowie po obu stronach. **Przy mieszkaniu z drugiej ręki pracuj na liczbie 6119 zł**, o 1299 zł poniżej mediany gminy. I **pamiętaj o dacie**: rejestr średzki kończy się 30 stycznia 2026 roku.

Sąsiednie miasta opisujemy osobno: [Trzebnica](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-trzebnica) jest droższa o 1483 zł na metrze, [Oława](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-olawa) o 1332 zł, a [Oleśnica](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-olesnica) o 891 zł. Całą czwórkę zestawiamy w [porównaniu cen w Oleśnicy, Oławie, Trzebnicy i Środzie Śląskiej](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-olesnica-olawa-trzebnica-sroda-slaska), a obwarzanek wrocławski w [porównaniu pięciu gmin pierścienia](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-siechnice-dlugoleka-katy-wroclawskie). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
