---
title: "Ceny mieszkań w gminie Police: 7670 zł/m², a nowe i stare kosztuje niemal tyle samo [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Police z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na dzielnice, rynek pierwotny i wtórny, metraże, izby, historię cen oraz domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-police"
published: "2026-09-30"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Policach"
  from: "2024-07-02"
  to: "2026-07-02"
  deeds: 384
---

# Ceny mieszkań w gminie Police: 7670 zł za metr, a rynek pierwotny i wtórny dzieli tylko 167 zł. Policzyliśmy 384 akty notarialne [ANALIZA]

Mediana metra w gminie Police to 7670 zł i 183 miejsce wśród 860 polskich gmin. Nowe mieszkanie kosztuje tu 7815 zł, a z drugiej ręki 7648 zł, czyli o 167 zł mniej. To jedna z najmniejszych takich różnic w kraju.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Policach
- Zakres danych: od 2024-07-02 do 2026-07-02
- Liczba aktów notarialnych: 384
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-police — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Gmina Police zajmuje **183 miejsce wśród 860 polskich gmin** z medianą **7670 zł/m²**, o 27 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W gminie mieszka 38 597 osób, a stąd jest 21 km do Szczecina.

Liczby pochodzą z **384 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku.

Najciekawsza liczba tego wpisu opisuje coś, czego w tej serii prawie nie ma. **Nowe mieszkanie kosztuje w Policach 7815 zł za metr, a mieszkanie z drugiej ręki 7648 zł**, czyli o 167 zł mniej. To 2 procent różnicy, podczas gdy w sąsiednim Szczecinie jest to 17 procent, a w wielu miastach tej serii ponad trzydzieści.

![Mapa cen transakcyjnych mieszkań w gminie Police, z niebieskim obrysem granic i kolorowanymi obszarami cen.](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-police/police-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Policach, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje od 2 lipca 2024 do 2 lipca 2026.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. **Filtr usunął 31 aktów** o medianie 1036 zł/m² i typowej cenie 64 200 zł przy 51 m². To najliczniejsza taka grupa w tym koszyku i wygląda na wykup komunalny przez dotychczasowych najemców.
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje **384 akty**. Mediana to **7670 zł/m²**, rozstęp kwartylowy od 6883 do 8584 zł/m², a typowe mieszkanie ma **60 m² i kosztuje 428 750 zł**.

## Rynek pierwotny jest droższy o 2 procent

| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Pierwotny | 7815 | 38 | 649 500 zł | 79 m² |
| Wtórny | 7648 | 346 | 419 500 zł | 60 m² |

**Różnica wynosi 167 zł na metrze, czyli 2,2 procent.**

Rynek pierwotny to tu zaledwie **10 procent obrotu**, czyli 38 aktów w dwa lata, i są to lokale duże: 79 m² wobec 60 m² na rynku wtórnym. Stąd cena całkowita wyższa o 230 000 zł przy niemal identycznej cenie metra.

Dla kupującego oznacza to rzecz wygodną: **mediana gminy, 7670 zł, opisuje w Policach obie strony rynku naraz** i nie trzeba jej korygować.

## Dzielnice

| Dzielnica | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty | Bez rynku pierwotnego, zł/m² |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Osiedle Gryfitów | 8152 | 24 | 0 | 8152 |
| Osiedle Anny Jagiellonki | 8150 | 92 | 7 | 8100 |
| Stare Miasto | 7850 | 70 | 10 | 8012 |
| Osiedle Dąbrówka | 7390 | 69 | 1 | 7400 |
| Osiedle Księcia Bogusława X | 6923 | 18 | 0 | 6923 |
| Mścięcino | 7169 | 11 | 3 | 7070 |
| Jasienica | 9756 | 4 | 1 | 9511 |

Siedem jednostek pomocniczych obejmuje **288 z 384 aktów**. Pozostałe **96 transakcji, czyli jedna czwarta rynku, przypada na wiejską część gminy**, która leży poza tym podziałem i której rejestr nie dzieli drobniej.

Wśród jednostek z co najmniej dziesięcioma transakcjami **rozpiętość wynosi 1229 zł na metrze**, od 6923 zł na Osiedlu Księcia Bogusława X do 8152 zł na Osiedlu Gryfitów, czyli 61 450 zł na mieszkaniu pięćdziesięciometrowym.

Wiersz Jasienicy stoi na czterech aktach i podajemy go dla kompletności, a nie jako pomiar.

Ostatnia kolumna prawie nic tu nie zmienia, bo pierwszej sprzedaży jest w całej gminie 38 aktów. **To rzadki przypadek w tej serii: podział na dzielnice mówi o cenach mieszkań, a nie o tym, gdzie akurat budował deweloper.**

## Metraż i izby

| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| do 35 m² | 8346 | 46 | 1 |
| 35 do 50 m² | 8241 | 79 | 6 |
| 50 do 65 m² | 7500 | 126 | 8 |
| ponad 65 m² | 7458 | 133 | 23 |

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr" działa tu bez wyjątku, ale łagodnie: **od kawalerki do mieszkania powyżej 65 m² mediana spada o 888 zł, czyli o 11 procent.**

Uwagę zwraca rozkład: **259 z 384 transakcji dotyczy lokali powyżej 50 m²**, czyli dwie trzecie. Police są rynkiem mieszkań rodzinnych, nie kawalerek.

| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| 1 | 8544 | 20 | 34 m² |
| 2 | 8400 | 61 | 39 m² |
| 3 | 7808 | 114 | 50 m² |
| 4 | 7308 | 144 | 66 m² |
| 5 | 7528 | 38 | 86 m² |
| 6 | 7000 | 7 | 160 m² |

Rejestr liczy izby, a nie pokoje. **Najliczniejsza klasa to cztery izby, 144 akty**, co w tej serii jest wyjątkiem: w większości miast najwięcej sprzedaje się lokali trzyizbowych.

Tabela nie układa się w linię prostą, bo pięcioizbowe wypadają wyżej od czteroizbowych o 220 zł, przy 38 wobec 144 aktów. Wiarygodnie czyta się z niej dwa krańce.

## Historia cen

| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
| --- | ---: | ---: |
| 2021 | 5302 | 178 |
| 2022 | 5593 | 221 |
| 2023 | 6499 | 169 |
| 2024 | 7210 | 183 |
| 2025 | 7716 | 186 |
| 2026 | 7869 | 121 |

Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 jest niepełny, bo rejestr kończy się 2 lipca.

**Od 2021 do 2025 roku mediana Polic urosła o 46 procent**, bez ani jednego roku spadku, ale tempo wyraźnie zwolniło: między 2024 a 2025 rokiem przybyło 506 zł, czyli 7 procent, wobec 1617 zł rok wcześniej.

Porównanie liczone względem końca rejestru: **w ostatnich dwunastu miesiącach mediana wyniosła 7804 zł/m² przy 200 aktach, a w dwunastu poprzednich 7557 zł przy 184 aktach, czyli wzrost o 3,3 procent.** Rynek bez pierwszej sprzedaży urósł o **3,9 procent, z 7505 do 7796 zł**.

**Obie liczby są niemal identyczne**, co jest bezpośrednią konsekwencją tego, że pierwszej sprzedaży jest tu dziesięć procent obrotu. W Policach pierwsza kolumna nie kłamie.

## Cenniki deweloperów

W ustawowej bazie cen mieszkań są dziś w gminie Police **24 lokale o medianie 8400 zł/m²**, przy rozstępie kwartylowym od 8300 do 8900 zł. Dane są świeże, z 1 września 2026.

Baza obejmuje wyłącznie rynek pierwotny i wyłącznie to, co jest jeszcze w sprzedaży.

**Cała ta oferta to pięć etapów jednej zabudowy przy ulicy Wspólnej**, prowadzonej przez dwie powiązane firmy, o medianach od 8300 do 9100 zł. Dwadzieścia cztery mieszkania to resztka, a nie rynek, i tak tę liczbę traktujemy.

**Cennik leży o 585 zł powyżej mediany aktów pierwszej sprzedaży**, czyli o 7,5 procent.

## Domy i działki

| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Dom | 63 | 880 000 zł | 560 000 do 1 165 000 zł | 990 m² |
| Działka | 18 | 181 405 zł | 114 015 do 238 991 zł | 932 m² |

Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. **26 z 63 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli 41 procent, a typowa działka pod domem ma 990 m².

**Mediana domu, 880 000 zł, jest 2,3 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania**, czyli 383 500 zł.

Rynek gruntu jest drobny: **18 transakcji o medianie 181 405 zł przy typowej powierzchni 932 m².**

## Co z tego ma kupujący

Police są jednym z niewielu rynków tej serii, w którym mediana gminy naprawdę opisuje to, co się kupuje. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.

**Możesz używać mediany gminy**, bo obie strony rynku dzieli 167 zł. **Sprawdź, czy mieszkanie leży w wiejskiej części gminy**, bo jedna czwarta transakcji jest poza podziałem na osiedla i poza tabelą wyżej. I **nie licz na to, że nowa zabudowa da ci punkt odniesienia**, bo w dwa lata sprzedano jej tu 38 lokali, a w cenniku zostały dwadzieścia cztery przy jednej ulicy.

Sąsiednie gminy opisujemy osobno: [Szczecin](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-szczecin) leży 21 km stąd i jest droższy o 2331 zł na metrze, [Kołbaskowo](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-kolbaskowo) jest droższe o 2202 zł, a [Dobra (Szczecińska)](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-dobra-szczecinska) o 708 zł. Cały obwarzanek zestawiamy w [porównaniu cen w Szczecinie i okolicach](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-szczecin-i-okolice). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
