---
title: "Ceny mieszkań w Nowym Sączu: 6906 zł/m², a dzielnice dzieli 3331 zł na metrze [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Nowym Sączu z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na 25 osiedli, adresy, rynek pierwotny i wtórny, metraże, izby, historię cen oraz domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-nowy-sacz"
published: "2026-10-18"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, Nowy Sącz"
  from: "2024-07-01"
  to: "2026-02-03"
  deeds: 664
---

# Ceny mieszkań w Nowym Sączu: 6906 zł za metr, a między Nawojowską a Starym Miastem jest 3331 zł różnicy. Policzyliśmy 664 akty notarialne [ANALIZA]

Mediana metra w Nowym Sączu to 6906 zł i 283 miejsce wśród 869 polskich gmin. Osiedla dzieli 3331 zł na metrze, a mediana miasta spadła w rok o 3 procent, choć mieszkania z drugiej ręki podrożały o 5,1 procent.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, Nowy Sącz
- Zakres danych: od 2024-07-01 do 2026-02-03
- Liczba aktów notarialnych: 664
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-nowy-sacz — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Nowy Sącz zajmuje **283 miejsce wśród 869 polskich gmin** (ranking według stanu z 16 października 2026) z medianą **6906 zł/m²**, o 15 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W mieście mieszka 79 416 osób, a stąd jest 110 km do Krakowa, 41 km do Gorlic i 34 km do Krynicy-Zdroju.

Liczby pochodzą z **664 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku. To trzecie co do wielkości miasto województwa.

Najciekawsza liczba tego wpisu opisuje rozpiętość wewnątrz miasta. **Między osiedlem Nawojowska a Starym Miastem jest 3331 zł różnicy na metrze**, czyli 48 procent, przy medianie miasta 6906 zł.

![Mapa cen transakcyjnych mieszkań w Nowym Sączu, z niebieskim obrysem granic i kolorowanymi sześciokątami cen.](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-nowy-sacz/nowy-sacz-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez Nowy Sącz, który jest miastem na prawach powiatu, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje od 1 lipca 2024 do **3 lutego 2026**. Rejestr nowosądecki kończy się o kilka miesięcy wcześniej niż większość rejestrów małopolskich, w tym limanowski, który sięga 24 lipca 2026, więc ostatnie miesiące nie są tu jeszcze policzone.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. **Filtr usunął 11 aktów** o medianie 1175 zł/m² i typowej cenie 80 000 zł przy 81 m².
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje **664 akty**. Mediana to **6906 zł/m²**, rozstęp kwartylowy od 5857 do 8759 zł/m², a typowe mieszkanie ma **52 m² i kosztuje 379 640 zł**.

## Rynek pierwotny jest droższy o 10 procent

| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Wtórny | 6719 | 357 | 345 000 zł | 50 m² |
| Pierwotny | 7416 | 307 | 421 911 zł | 55 m² |

**Różnica wynosi 697 zł na metrze, czyli 10,4 procent**, i jest jedną z mniejszych w tym zestawieniu.

Rynek pierwotny to **46 procent obrotu**, czyli bardzo wysoki udział jak na miasto tej wielkości.

Dla kupującego oznacza to, że **mediana miasta jest w Nowym Sączu uczciwym punktem odniesienia**, bo dzieli ją od rynku wtórnego 187 zł.

## Osiedla: 3331 zł różnicy na metrze

| Osiedle | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty | Bez rynku pierwotnego, zł/m² |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Nawojowska | 9023 | 87 | 59 | 8624 |
| Kochanowskiego | 8338 | 83 | 54 | 6946 |
| Przetakówka | 8069 | 32 | 15 | 6088 |
| Centrum | 7662 | 34 | 12 | 6231 |
| Westerplatte | 7326 | 17 | 2 | 7134 |
| Wojska Polskiego | 7066 | 27 | 3 | 6846 |
| Kaduk | 6490 | 34 | 18 | 7591 |
| Wólki | 6444 | 45 | 23 | 9208 |
| Millenium | 6426 | 19 | 0 | 6426 |
| Zabełcze | 6412 | 14 | 10 | 5754 |
| Gołąbkowice | 6410 | 17 | 1 | 6514 |
| Gorzków | 6230 | 16 | 0 | 6230 |
| Przydworcowe | 6050 | 30 | 2 | 6336 |
| Barskie | 6035 | 32 | 1 | 6007 |
| Helena | 6016 | 51 | 42 | 7695 |
| Szujskiego | 5796 | 30 | 3 | 5808 |
| Zawada | 5762 | 36 | 32 | 8306 |
| Poręba Mała | 5744 | 16 | 12 | 7133 |
| Stare Miasto | 5692 | 22 | 3 | 5963 |

Nowy Sącz ma **25 osiedli, a 663 z 664 aktów wpada w któreś z nich**, więc ta tabela opisuje praktycznie całe miasto. Poza nią zostaje sześć jednostek: Dąbrówka z siedmioma aktami, Piątkowa z sześcioma, Chruślice z pięcioma, Falkowa z trzema oraz Biegonice i Kilińskiego, gdzie w dwa lata nie sprzedano ani jednego mieszkania.

**Rozpiętość między osiedlami wynosi 3331 zł na metrze**, od 5692 zł na Starym Mieście do 9023 zł na Nawojowskiej, czyli 166 550 zł na mieszkaniu pięćdziesięciometrowym.

**Ostatnia kolumna wywraca tę tabelę.** Cztery osiedla, na których sprzedają deweloperzy, wyglądają w pierwszej kolumnie na tanie, a bez rynku pierwotnego okazują się najdroższe w mieście: **Wólki skaczą z 6444 do 9208 zł, Zawada z 5762 do 8306, Helena z 6016 do 7695, a Poręba Mała z 5744 do 7133.**

Odwrotnie działa to na Kochanowskiego i Przetakówce, które po odjęciu deweloperów tracą po dwa tysiące złotych.

**Jeśli szukasz mieszkania z istniejącego zasobu, najdroższe osiedla Nowego Sącza to Wólki, Nawojowska i Zawada**, a nie Kochanowskiego, mimo że pierwsza kolumna sugeruje inaczej.

## Adresy

| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Naściszowska 43 | 10 006 | 13 | 13 |
| Żeromskiego 10 | 9778 | 13 | 12 |
| 29 Listopada 20D | 9723 | 5 | 0 |
| Nawojowska 120C | 9454 | 28 | 26 |
| 29 Listopada 20G | 9449 | 13 | 13 |
| 29 Listopada 20F | 9122 | 20 | 19 |
| Naściszowska 2 | 9108 | 37 | 36 |
| 29 Listopada 18F | 7759 | 5 | 0 |
| Jana Pawła II 16 | 7609 | 5 | 0 |
| Parkowa 5 | 7151 | 5 | 4 |
| Jana Pawła II 16a | 7136 | 8 | 3 |
| Zielona 27 | 6116 | 15 | 15 |
| Gorzkowska 4 | 5627 | 5 | 0 |

Trzynaście adresów zebrało w dwa lata co najmniej pięć transakcji, razem **172 akty, czyli 26 procent rynku miasta**.

**Największy pojedynczy adres, Naściszowska 2, to 37 aktów, z czego 36 pierwszej sprzedaży**, przy medianie 9108 zł, czyli o 2202 zł powyżej mediany miasta.

Uwagę zwraca ostatni wiersz przed Gorzkowską: **Zielona 27 to 15 transakcji pierwszej sprzedaży przy medianie 6116 zł**, czyli o trzy tysiące taniej niż inne nowe adresy. Rynek pierwotny w Nowym Sączu nie jest jednorodny cenowo.

## Metraż i izby

| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| do 35 m² | 8325 | 79 | 44 |
| 35 do 50 m² | 7712 | 227 | 84 |
| 50 do 65 m² | 6961 | 179 | 70 |
| ponad 65 m² | 6016 | 179 | 109 |

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr" działa tu bez wyjątku i mocno: **od kawalerki do mieszkania powyżej 65 m² mediana spada o 2309 zł, czyli o 28 procent.**

Ostatni wiersz jest przy tym najliczniejszy razem z drugim: **179 transakcji dotyczy lokali powyżej 65 m², a 109 z nich to pierwsza sprzedaż.**

| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| 1 | 8912 | 47 | 33 m² |
| 2 | 8286 | 106 | 39 m² |
| 3 | 6667 | 278 | 53 m² |
| 4 | 6228 | 118 | 60 m² |
| 5 | 5997 | 44 | 79 m² |

Rejestr liczy izby, a nie pokoje. **Największy próg leży między dwiema a trzema izbami i wynosi 1619 zł na metrze.**

## Historia cen

| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
| --- | ---: | ---: |
| 2021 | 5313 | 537 |
| 2022 | 5720 | 312 |
| 2023 | 6300 | 446 |
| 2024 | 6952 | 422 |
| 2025 | 6750 | 402 |

Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 pomijamy w wierszach, bo rejestr kończy się 3 lutego i notuje z niego 39 aktów przy medianie 7277 zł.

**Od 2021 do 2025 roku mediana Nowego Sącza urosła o 27 procent**, a rok 2025 przyniósł spadek o 3 procent.

Porównanie liczone względem końca rejestru daje dwie liczby idące w przeciwne strony: **cały rynek 6839 zł/m² przy 407 aktach wobec 7054 zł przy 411 aktach, czyli spadek o 3,0 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 6924 zł przy 224 aktach wobec 6588 zł przy 234 aktach, czyli wzrost o 5,1 procent.**

**Obie stoją na setkach transakcji, więc obie są wiarygodne, i razem mówią jedno: mieszkania w Nowym Sączu podrożały.** Spadek mediany miasta bierze się z tego, że w drugim z okien sprzedano mniej nowych lokali, a te są tu o 697 zł droższe za metr.

## Cenniki deweloperów

W ustawowej bazie cen mieszkań jest dziś w Nowym Sączu **330 lokali o medianie 9720 zł/m²**, przy rozstępie kwartylowym od 8700 do 11 340 zł. To jedna z największych ofert w województwie poza Krakowem, rozłożona na dziesięć inwestycji.

Baza obejmuje wyłącznie rynek pierwotny i wyłącznie to, co jest jeszcze w sprzedaży.

**Mediana cennikowa leży o 2304 zł powyżej mediany aktów pierwszej sprzedaży**, czyli o 31 procent. To bardzo dużo i częściowo tłumaczy się czasem: akty kończą się na początku lutego, a cennik pokazuje ceny z połowy października. Skala tej różnicy sugeruje jednak także, że oferta jest dziś wyceniona wyraźnie powyżej tego, po czym rynek się w tym mieście domykał.

## Domy i działki

| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Dom | 100 | 600 000 zł | 420 000 do 850 000 zł | 602 m² |
| Działka | 31 | 40 000 zł | 10 000 do 172 500 zł | 164 m² |

Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. **Tylko 17 ze 100 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli jeden na sześć, a typowa działka pod domem ma 602 m².

**Mediana domu, 600 000 zł, opisuje więc dom w mieście, a nie siedlisko**, i jest 1,7 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania.

Rynek gruntu jest drobny: **31 transakcji przy typowej powierzchni 164 m²**, a ostatnia pochodzi z 18 grudnia 2025 roku.

## Co z tego ma kupujący

Nowy Sącz jest miastem, w którym mediana jest wiarygodna, ale osiedla dzieli prawie połowa ceny. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.

**Sprawdź osiedle w ostatniej kolumnie tabeli**, bo Wólki bez rynku pierwotnego skaczą z 6444 do 9208 zł. **Nie czytaj spadku o 3 procent jako taniejących mieszkań**, bo istniejący zasób podrożał w tym czasie o 5,1 procent. I **nie porównuj cennika deweloperskiego z aktami wprost**, bo dzieli je 31 procent i ponad osiem miesięcy.

Sąsiednie miasta opisujemy osobno: [Limanowa](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-limanowa) leży 27 km stąd i jest droższa o 862 zł na metrze, [Krynica-Zdrój](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-krynica-zdroj) 34 km i jest droższa o 1860 zł, a [Gorlice](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-gorlice) 41 km i są tańsze o 561 zł. Całą czwórkę zestawiamy w [porównaniu cen w Nowym Sączu, Krynicy-Zdroju, Gorlicach i Limanowej](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-nowy-sacz-krynica-gorlice-limanowa). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
