---
title: "Ceny mieszkań w Mysłowicach: 6084 zł/m², a nowe mieszkanie kosztuje o 63 procent więcej [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Mysłowicach z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na 11 dzielnic, ulice, rynek pierwotny i wtórny, metraże, domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-myslowice"
published: "2026-08-17"
updated: "2026-08-19"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, Mysłowice jako miasto na prawach powiatu"
  from: "2024-07-01"
  to: "2026-05-29"
  deeds: 715
---

# Ceny mieszkań w Mysłowicach: 6084 zł za metr, a różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym wynosi 63 procent, najwięcej w konurbacji. Policzyliśmy 715 aktów notarialnych [ANALIZA]

Mediana metra w Mysłowicach to 6084 zł, dokładnie tyle co mediana typowej polskiej gminy. Nowe mieszkanie kosztuje tu za metr o 63 procent więcej niż z rynku wtórnego, najwięcej w konurbacji, a między najdroższą a najtańszą ulicą jest 8224 zł.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, Mysłowice jako miasto na prawach powiatu
- Zakres danych: od 2024-07-01 do 2026-05-29
- Liczba aktów notarialnych: 715
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-myslowice — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Mysłowice zajmują **442 miejsce wśród 889 polskich gmin** z medianą **6084 zł/m²**, czyli praktycznie dokładnie tyle, ile wynosi mediana typowej polskiej gminy. Do Katowic jest stąd 11 kilometrów, a do Sosnowca 5.

Liczby pochodzą z **715 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku. Mysłowice mają w tych danych dwa rekordy konurbacji, oba mówiące o tym samym: **najwyższą różnicę między rynkiem pierwotnym a wtórnym, 63 procent**, i **największą rozpiętość między ulicami, 8224 zł na metrze**. To rynek rozjechany na dwoje jak żaden inny w regionie.

![Mapa Mysłowic z niebieską granicą administracyjną miasta i dzielnicami pokolorowanymi według mediany ceny transakcyjnej, z Katowicami, Sosnowcem i Jaworznem w tle](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-myslowice/myslowice-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez Mysłowice, które są miastem na prawach powiatu, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje **od 1 lipca 2024 do 29 maja 2026**. Ta druga data to ostatni akt, jaki rejestr niesie, a nie dzień publikacji wpisu. Każde starostwo aktualizuje swój rejestr we własnym rytmie, więc daty końcowe poszczególnych miast się różnią.
- Podajemy **medianę, nigdy średnią**, i liczymy tylko mieszkania o powierzchni **15 do 250 m²**.
- Transakcje nierynkowe odsiewamy progiem 30 procent mediany danego roku. W Mysłowicach filtr usunął **17 aktów z medianą 1304 zł/m²** i medianą ceny całkowitej 69 217 zł, przy typowym metrażu 54 m². To wykupy mieszkań komunalnych przez dotychczasowych lokatorów.
- **Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno.**
- Ulice i dzielnice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje **715 aktów, mediana 6084 zł/m², a połowa transakcji mieści się między 4911 a 7784 zł/m²**. Typowe mysłowickie mieszkanie z rejestru ma 50 m² i kosztowało 320 000 zł.

## Rynek pierwotny vs wtórny

| Rodzaj rynku | Mediana zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Wtórny | 5698 | 592 | 290 000 zł | 50 m² |
| Pierwotny | 9285 | 123 | 503 846 zł | 55 m² |

To najważniejsza tabela w tym wpisie. **Nowe mieszkanie kosztuje w Mysłowicach za metr o 63 procent więcej niż mieszkanie z rynku wtórnego**, czyli o 3587 zł/m². Żadne inne miasto konurbacji nie ma tak dużego rozjazdu: w Siemianowicach jest to 59 procent, w Chorzowie 50, a w Gliwicach i Tychach po dwadzieścia.

Rynek pierwotny to jednak tylko **17 procent transakcji**, więc mediana miasta, 6084 zł/m², leży znacznie bliżej rynku wtórnego niż połowy drogi między nimi.

Praktyczny wniosek jest prosty i mocny. **Jeśli szukasz mieszkania z rynku wtórnego, twoją liczbą jest 5698 zł/m², a nie 6084 zł/m².** A jeśli ktoś powołuje się na „mysłowickie ceny po dziewięć tysięcy”, to mówi o jednej szóstej rynku.

Jedno zastrzeżenie do tej tabeli i do wszystkiego, co z niej dalej wynika. **Podział na rynek pierwotny i wtórny mówi o tym, kto sprzedaje, a nie o wieku budynku.** Rejestr nie zapisuje roku budowy, więc rynku wtórnego nie nazywamy starym budownictwem: mieszkanie w bloku oddanym kilka lat temu i odsprzedawane dalej liczy się w nim tak samo jak lokal w kamienicy z 1910 roku.

## Dzielnice

![Wykres słupkowy poziomy mediany ceny metra w dzielnicach Mysłowic, od 8306 zł/m² na Szopena-Wielkiej Skotnicy do 4348 zł/m² na Piasku, z liczbą aktów wpisaną w każdy słupek](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-myslowice/myslowice-dzielnice-v3.png)

| Dzielnica | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Bez rynku pierwotnego, zł/m² | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Szopena-Wielka Skotnica | 8306 | 154 | 71 | 5740 | 46 m² |
| Janów Miejski-Ćmok | 7512 | 120 | 15 | 7113 | 56 m² |
| Bończyk-Tuwima | 6806 | 57 | 0 | 6806 | 60 m² |
| Brzęczkowice i Słupna | 5750 | 74 | 1 | 5777 | 57 m² |
| Centrum | 5295 | 125 | 1 | 5301 | 46 m² |
| Stare Miasto | 5051 | 15 | 1 | 5126 | 47 m² |
| Piasek | 4348 | 45 | 0 | 4348 | 44 m² |

Siedem dzielnic zbiera 590 z 715 aktów. **Pozostałe 125 aktów, czyli 17 procent rynku, pada poza wszystkimi siedmioma poligonami** i nie umiemy ich dziś przypisać: Mysłowice mają w podziale miejskim więcej dzielnic, niż niesie publiczna baza granic administracyjnych, i brakuje w niej między innymi Wesołej, Brzezinki, Krasów i Morgów. Wolimy to napisać wprost, niż wpisać do tabeli liczbę, której nie potrafimy obronić granicą.

**Szopena-Wielka Skotnica jest z 8306 zł/m² najdroższą dzielnicą i jednocześnie najbardziej zniekształconą przez rynek pierwotny**: 71 ze 154 tamtejszych aktów pochodzi od deweloperów, a po ich odjęciu mediana spada do 5740 zł/m², czyli poniżej Bończyka-Tuwima i Brzęczkowic. **Spadek o 2566 zł na metrze jest największy w mieście** i to on, a nie sama pierwsza kolumna, opisuje, ile kosztuje tam istniejące mieszkanie.

Realnie najdroższą dzielnicą jest więc **Janów Miejski-Ćmok, który po odjęciu rynku pierwotnego zostaje na 7113 zł/m²** przy 15 aktach deweloperskich na 120. To jedyna dzielnica Mysłowic, w której mieszkanie z drugiej ręki przekracza siedem tysięcy złotych za metr.

Na drugim biegunie jest **Piasek z 4348 zł/m² na 45 aktach, bez ani jednej transakcji z rynku pierwotnego**. Między nim a Szopena-Wielką Skotnicą jest 3958 zł na metrze, czyli 91 procent, a po korekcie o rynek pierwotny już tylko 1392 zł.

## Ulice

| Ulica | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Fryderyka Chopina | 10 023 | 131 | 70 | 55 m² |
| Słoneczne Wzgórze | 9178 | 12 | 2 | 70 m² |
| Nowy Świat | 7868 | 14 | 8 | 41 m² |
| Orła Białego | 7702 | 17 | 16 | 91 m² |
| Katowicka | 7023 | 29 | 0 | 54 m² |
| Mikołowska | 5744 | 15 | 0 | 49 m² |
| Wielka Skotnica | 5740 | 35 | 0 | 47 m² |
| Stanisława Wyspiańskiego | 5688 | 19 | 0 | 38 m² |
| Księdza Norberta Bończyka | 5588 | 17 | 0 | 38 m² |
| Ludomira Różyckiego | 5543 | 15 | 0 | 48 m² |
| Gustawa Morcinka | 5444 | 22 | 1 | 50 m² |
| Wojciecha Korfantego | 5433 | 13 | 0 | 49 m² |
| Armii Krajowej | 5398 | 37 | 1 | 46 m² |
| Brzęczkowicka | 5352 | 13 | 0 | 51 m² |
| Karola Miarki | 5335 | 17 | 0 | 54 m² |
| Górnicza | 4535 | 16 | 0 | 44 m² |
| Boliny | 4308 | 18 | 0 | 46 m² |
| Bernarda Świerczyny | 1799 | 12 | 0 | 40 m² |

**Między Fryderyka Chopina a Bernarda Świerczyny jest 8224 zł na metrze**, i jest to największa rozpiętość wewnątrzmiejska w całym zestawieniu dziewiętnastu miast. Mieszkanie 40-metrowe przy Świerczyny kosztowało w medianie 72 000 zł, a 55-metrowe przy Chopina 551 000 zł.

Chopina to zarazem największa koncentracja w mieście: **131 aktów, czyli 18 procent wszystkich transakcji w Mysłowicach**, z czego 70 z rynku pierwotnego.

Środek tabeli jest za to bardzo ciasny. **Dziesięć ulic, od Mikołowskiej do Miarki, mieści się w 409 zł**, między 5335 a 5744 zł/m², i wszystkie praktycznie bez rynku pierwotnego. To jest realna cena mysłowickiego mieszkania w bloku i to ona, a nie mediana miasta, opisuje większość ofert.

Dwa ostatnie wiersze, Boliny i Świerczyny, wymagają ostrożności: **Świerczyny stoi na dwunastu aktach** i jest ekstremum, którego rejestr nie tłumaczy.

## Metraż i izby

| Przedział | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty |
| --- | --- | --- | --- |
| do 35 m² | 6165 | 66 | 16 |
| 35 do 50 m² | 5654 | 286 | 35 |
| 50 do 65 m² | 6270 | 210 | 28 |
| ponad 65 m² | 6751 | 153 | 44 |

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr” **w Mysłowicach się nie sprawdza**. Najtańszy jest przedział 35 do 50 m², a najdroższy ten powyżej 65 m², o 1097 zł, czyli 19 procent. Rynek pierwotny rozkłada się przy tym po przedziałach dość równomiernie, więc nie tłumaczy tego w całości.

| Izby | Mediana zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- |
| 1 | 9866 | 16 | 33 m² |
| 2 | 7040 | 160 | 38 m² |
| 3 | 5788 | 280 | 49 m² |
| 4 | 5885 | 199 | 61 m² |
| 5 | 6416 | 58 | 84 m² |

Rejestr zapisuje **liczbę izb, a nie liczbę pokoi**, i widać to po metrażach: typowa „trzyizbowa” transakcja ma 49 m², czyli w ogłoszeniu byłoby to mieszkanie dwupokojowe z kuchnią. Wiersz jednoizbowy stoi na 16 aktach i traktujemy go jako sygnał.

Tabela izb ma kształt litery U: najdroższe są lokale jedno- i dwuizbowe oraz pięcioizbowe, najtańsze trzyizbowe, czyli te najbardziej typowe. **Przeciętne mysłowickie mieszkanie jest więc najtańszym produktem na tym rynku za metr.**

## Historia cen

![Wykres liniowy mediany ceny metra na rynku wtórnym w Mysłowicach od 2021 do 2026 roku, linia rośnie z 3904 zł/m² w 2021 roku do 6415 zł/m² w 2026, bez wypłaszczenia](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-myslowice/myslowice-ceny-rok-v2.png)

| Rok | Mediana zł/m², cały rynek | Akty |
| --- | --- | --- |
| 2021 | 3975 | 458 |
| 2022 | 4470 | 382 |
| 2023 | 4658 | 409 |
| 2024 | 5811 | 407 |
| 2025 | 5765 | 416 |
| 2026 (do maja) | 6500 | 84 |

Porównanie **ostatnich dwunastu miesięcy rejestru z dwunastoma poprzednimi**, liczone do własnej daty końcowej Mysłowic, daje **5830 zł/m² na 321 aktach wobec 6144 zł/m² na 420 aktach**, czyli **spadek o 5,1 procent**.

Ten sam rachunek na samym rynku wtórnym daje **5765 zł/m² na 295 aktach wobec 5497 zł/m² na 322 aktach**, czyli **wzrost o 4,9 procent**.

| Ujęcie | Ostatnie 12 miesięcy | Poprzednie 12 | Zmiana |
| --- | --- | --- | --- |
| Cały rynek | 5830 zł/m² (321 aktów) | 6144 zł/m² (420 aktów) | minus 5,1 procent |
| Sam rynek wtórny | 5765 zł/m² (295 aktów) | 5497 zł/m² (322 akty) | plus 4,9 procent |

Przy różnicy 63 procent między rynkami wystarczy, że w jednym roku sprzedano więcej nowych mieszkań niż w drugim, a mediana całego miasta skacze o kilka procent w dowolną stronę. **W Mysłowicach mediana całego rynku jest szczególnie zawodnym wskaźnikiem i lepiej patrzeć wprost na rynek wtórny.**

## Cenniki deweloperów

Ustawowy obowiązek publikowania cen ofertowych obejmuje w Mysłowicach **366 mieszkań**, co jest trzecią co do wielkości pulą w konurbacji, po Katowicach i Gliwicach. Mediana ceny ofertowej wynosi **9600 zł/m²**, a połowa oferty mieści się między 9400 a 10 600 zł/m².

| Inwestycja | Deweloper | Lokale | Mediana zł/m² |
| --- | --- | --- | --- |
| Domy Śląskie | Domy Śląskie | 157 | 9700 |
| Piotra Korusa | Home Garden Plus Apartamenty | 55 | 8500 |
| Osada Morgi | Osada Morgi | 24 | 7276 |

Cennik dotyczy wyłącznie rynku pierwotnego i wyłącznie tego, co jest jeszcze w sprzedaży. **Deweloperzy żądają dziś mediany 9600 zł/m², a rynek pierwotny zamknął w rejestrze mediany 9285 zł/m².** Różnica to 315 zł, czyli 3 procent, i jest jedną z najmniejszych w konurbacji. Ceny ofertowe w Mysłowicach są więc realistyczne w stosunku do tego, po ile ostatecznie podpisywano akty.

## Domy i działki

Przy domach i działkach podajemy **cenę całkowitą, nie cenę metra**, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku i przeliczanie byłoby zgadywaniem.

| Rodzaj | Akty | Mediana ceny | Dolny kwartyl | Górny kwartyl | Typowa działka |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Domy | 217 | 729 000 zł | 480 000 zł | 900 000 zł | 521 m² |
| Działki | 41 | 196 800 zł | 46 000 zł | 600 000 zł | 517 m² |

**66 z 217 aktów na domy dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli działek z zabudową gospodarczą.

Rynek domów jest w Mysłowicach nieproporcjonalnie duży wobec rynku mieszkań: **217 aktów na domy przy 715 na mieszkania**, czyli jeden dom na każde trzy mieszkania. W Katowicach ten stosunek wynosi jeden do dwudziestu czterech.

Działek jest tylko 41 i ich rozrzut, od 46 000 do 600 000 zł, oznacza, że mediana 196 800 zł nie opisuje ceny działki pod dom. Ostatnie akty na obie kategorie pochodzą z 19 maja 2026.

## Co z tego ma kupujący

W Mysłowicach **mediana miasta jest liczbą, której najlepiej nie używać**, bo rozjazd między dwoma rynkami sięga 63 procent, a proporcje między nimi zmieniają się z roku na rok.

Przy oglądaniu ofert sprawdź trzy rzeczy. **Ustal, o którym rynku mowa**: 5698 zł/m² na rynku wtórnym i 9285 zł/m² na pierwotnym to dwa różne światy. **Sprawdź dzielnicę**, bo między Szopena-Wielką Skotnicą a Piaskiem jest 91 procent różnicy, a po odjęciu rynku pierwotnego zostaje z tego 1392 zł na metrze. I **nie wierz w spadek o 5 procent**, bo mieszkania z rynku wtórnego podrożały w tym czasie o 4,9.

Sąsiednie miasta konurbacji opisujemy osobno: [Sosnowiec](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-sosnowiec) leży 5 kilometrów stąd i jest o 191 zł na metrze tańszy, [Katowice](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-katowice) 11 kilometrów i są o 3816 zł/m² droższe, a [Jaworzno](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-jaworzno) 13 kilometrów i jest o 418 zł droższe. Wszystkie dziewiętnaście miast zestawiamy w [porównaniu cen w konurbacji katowickiej](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-konurbacja-katowicka). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

---

**Sprostowanie z 31 sierpnia 2026.** W pierwszej wersji tabeli Słupna figurowała jako osobny wiersz, choć w podziale miasta jest częścią dzielnicy Brzęczkowice i Słupna, a podział aktów między Janowem Miejskim-Ćmokiem a Szopena-Wielką Skotnicą był przesunięty. Przeliczyliśmy tabelę po granicach administracyjnych. Zniknęły z niej Wesoła, Brzezinka, Krasowy i Morgi, bo publiczna baza granic ich nie niesie; napisaliśmy o tym wprost pod tabelą, zamiast podawać liczby, których nie umiemy obronić. Pozostałe sekcje wpisu nie zmieniły się.
