---
title: "Ceny mieszkań w Mikołowie: 7273 zł/m², trzecie miejsce w konurbacji i najszybszy wzrost [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Mikołowie z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na dzielnice, ulice, rynek pierwotny i wtórny, metraże, domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-mikolow"
published: "2026-08-17"
updated: "2026-08-19"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Mikołowie"
  from: "2024-07-11"
  to: "2026-06-01"
  deeds: 297
---

# Ceny mieszkań w Mikołowie: 7273 zł za metr, trzecia cena w konurbacji katowickiej, a rynek wtórny podrożał przez rok o 12,4 procent. Policzyliśmy 297 aktów notarialnych [ANALIZA]

Mediana metra w Mikołowie to 7273 zł, trzeci wynik w konurbacji katowickiej i o 20 procent powyżej mediany polskiej gminy. Rynek wtórny podrożał tu przez rok o 12,4 procent, najszybciej z dziewiętnastu miast. Rejestr przy jednej trzeciej aktów nie zapisuje rodzaju rynku.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Mikołowie
- Zakres danych: od 2024-07-11 do 2026-06-01
- Liczba aktów notarialnych: 297
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-mikolow — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Mikołów zajmuje **233 miejsce wśród 889 polskich gmin** z medianą **7273 zł/m²**, czyli o 20 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. To **trzecie co do ceny miasto konurbacji katowickiej**, po Katowicach i Tychach, i jedyne w tej trójce, które nie jest miastem na prawach powiatu. Do Katowic jest stąd 21 kilometrów, a do Tychów 12.

Liczby pochodzą z **297 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku. To najmniejszy zbiór w całym zestawieniu dziewiętnastu miast, więc każdą tabelę czytamy tu ostrożniej niż gdzie indziej. Jedna rzecz jest jednak wyraźna: **mikołowski rynek wtórny podrożał przez rok o 12,4 procent, najszybciej w całej konurbacji**.

![Mapa Mikołowa z niebieską granicą administracyjną miasta i dzielnicami pokolorowanymi według mediany ceny transakcyjnej, z Tychami, Łaziskami Górnymi i Katowicami w tle](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-mikolow/mikolow-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Mikołowie, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje **od 11 lipca 2024 do 1 czerwca 2026**. Ta druga data to ostatni akt, jaki rejestr niesie, a nie dzień publikacji wpisu. Każde starostwo aktualizuje swój rejestr we własnym rytmie, więc daty końcowe poszczególnych miast się różnią.
- Podajemy **medianę, nigdy średnią**, i liczymy tylko mieszkania o powierzchni **15 do 250 m²**.
- Transakcje nierynkowe odsiewamy progiem 30 procent mediany danego roku. W Mikołowie filtr usunął **10 aktów z medianą 1760 zł/m²** i medianą ceny całkowitej 82 473 zł.
- **Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno**, a osobno pokazujemy też transakcje, przy których rejestr nie zapisał rodzaju rynku. W Mikołowie jest ich wyjątkowo dużo.
- Ulice i dzielnice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje **297 aktów, mediana 7273 zł/m², a połowa transakcji mieści się między 5746 a 8554 zł/m²**. Typowe mikołowskie mieszkanie z rejestru ma 54 m² i kosztowało 399 000 zł.

## Rynek pierwotny vs wtórny

| Rodzaj rynku | Mediana zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Pierwotny | 7644 | 108 | 477 032 zł | 58 m² |
| Nieokreślony w źródle | 7070 | 85 | 359 000 zł | 49 m² |
| Wtórny | 6304 | 104 | 337 500 zł | 53 m² |

Ta tabela wymaga uczciwego zastrzeżenia. **Przy 85 z 297 aktów, czyli przy 29 procentach transakcji, rejestr nie zapisał rodzaju rynku.** To najwyższy taki odsetek w całym zestawieniu dziewiętnastu miast i oznacza, że podziału na rynek pierwotny i wtórny nie da się w Mikołowie policzyć tak pewnie jak u sąsiadów.

Z tego, co rejestr zapisał, wynika różnica **21 procent**, czyli 1340 zł na metrze, i jest to jedna z niższych w konurbacji.

Jeśli szukasz mieszkania w istniejącym budynku, twoją liczbą jest **6304 zł/m²**, a nie 7273 zł/m². Warto jednak pamiętać, że stoi ona na 104 aktach.

Jedno zastrzeżenie do tej tabeli i do wszystkiego, co z niej dalej wynika. **Podział na rynek pierwotny i wtórny mówi o tym, kto sprzedaje, a nie o wieku budynku.** Rejestr nie zapisuje roku budowy, więc rynku wtórnego nie nazywamy starym budownictwem: mieszkanie w bloku oddanym kilka lat temu i odsprzedawane dalej liczy się w nim tak samo jak lokal w kamienicy z 1910 roku.

## Dzielnice

![Wykres słupkowy poziomy mediany ceny metra w dzielnicach Mikołowa, od 9804 zł/m² na Kamionce do 6780 zł/m² w Centrum, z liczbą aktów wpisaną w każdy słupek](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-mikolow/mikolow-dzielnice-v2.png)

| Dzielnica | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Bez rynku pierwotnego, zł/m² | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Kamionka | 9804 | 29 | 18 | 10 560 | 49 m² |
| Borowa Wieś | 7569 | 19 | 15 | 7485 | 63 m² |
| Śmiłowice | 7564 | 24 | 21 | 7745 | 71 m² |
| Reta | 7288 | 19 | 1 | 7822 | 57 m² |
| Mokre | 6990 | 11 | 5 | 7481 | 69 m² |
| Centrum | 6780 | 191 | 48 | 6338 | 50 m² |

Sześć dzielnic zbiera 293 z 297 aktów. Pięć z nich stoi na 11 do 29 aktach, więc czytamy je jako sygnał, a nie jako zmierzoną cenę dzielnicy.

Jedynym wierszem z solidną podstawą jest **Centrum z 191 aktami, czyli 64 procentami całego rynku, i medianą 6780 zł/m²**, a bez rynku pierwotnego 6338 zł/m². To jest realna cena mikołowskiego mieszkania.

Wyróżnia się **Kamionka z 9804 zł/m², która po odjęciu rynku pierwotnego jeszcze drożeje, do 10 560 zł/m²**. Podobnie jak w Tychach, tutejsze mieszkania z rynku wtórnego są droższe niż lokale, które deweloperzy w tej dzielnicy sprzedali. Dwadzieścia dziewięć aktów to jednak cienka podstawa.

## Ulice

| Ulica | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Podleska | 9965 | 23 | 14 | 47 m² |
| Jana Bluszcza | 9619 | 16 | 9 | 54 m² |
| Profesora Maksymiliana Hubera | 8442 | 16 | 9 | 43 m² |
| Sielanka | 7488 | 15 | 14 | 71 m² |
| Pszczyńska | 7288 | 16 | 6 | 56 m² |
| Nowy Świat | 6836 | 12 | 7 | 75 m² |
| Osiedle Grunwaldzkie | 5627 | 18 | 1 | 42 m² |

Wszystkie siedem wierszy stoi na 12 do 23 aktach, więc cała ta tabela jest w Mikołowie sygnałem, a nie pomiarem. Wynika z niej jedno: **najtańszym adresem w mieście jest Osiedle Grunwaldzkie z 5627 zł/m²**, czyli jedyna pozycja bez rynku pierwotnego, a najdroższe adresy to inwestycje deweloperskie z medianami powyżej ośmiu tysięcy.

Rozpiętość, **4338 zł/m² między Podleską a Osiedlem Grunwaldzkim**, jest w tym zestawieniu średnia.

## Metraż i izby

| Przedział | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty |
| --- | --- | --- | --- |
| do 35 m² | 5565 | 17 | 3 |
| 35 do 50 m² | 7378 | 103 | 27 |
| 50 do 65 m² | 7272 | 96 | 36 |
| ponad 65 m² | 7302 | 81 | 42 |

Trzy przedziały powyżej 35 m² mieszczą się w **106 zł, czyli w półtora procenta**, więc metraż praktycznie nie wpływa tu na cenę metra. Odstaje tylko przedział najmniejszy, o 1707 zł w dół, ale stoi on na siedemnastu aktach.

Rejestr zapisuje liczbę izb tylko przy 110 z 297 mikołowskich aktów, więc **tabeli izb w tym wpisie nie podajemy**. To luka w danych źródłowych, a nie brak transakcji.

## Historia cen

![Wykres liniowy mediany ceny metra na rynku wtórnym w Mikołowie od 2021 do 2026 roku, linia rośnie z 4832 zł/m² do 6946 zł/m², najmocniej po 2023 roku](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-mikolow/mikolow-ceny-rok-v2.png)

| Rok | Mediana zł/m², cały rynek | Akty |
| --- | --- | --- |
| 2021 | 5600 | 217 |
| 2022 | 6012 | 205 |
| 2023 | 5761 | 149 |
| 2024 | 6540 | 143 |
| 2025 | 7463 | 161 |
| 2026 (do czerwca) | 7569 | 79 |

Porównanie **ostatnich dwunastu miesięcy rejestru z dwunastoma poprzednimi**, liczone do własnej daty końcowej Mikołowa, daje **7536 zł/m² na 171 aktach wobec 6749 zł/m² na 137 aktach**, czyli **wzrost o 11,7 procent**.

Ten sam rachunek na samym rynku wtórnym daje **6786 zł/m² na 65 aktach wobec 6035 zł/m² na 44 aktach**, czyli **wzrost o 12,4 procent, najwyższy w całej konurbacji**.

| Ujęcie | Ostatnie 12 miesięcy | Poprzednie 12 | Zmiana |
| --- | --- | --- | --- |
| Cały rynek | 7536 zł/m² (171 aktów) | 6749 zł/m² (137 aktów) | plus 11,7 procent |
| Sam rynek wtórny | 6786 zł/m² (65 aktów) | 6035 zł/m² (44 akty) | plus 12,4 procent |

Mikołów jest więc jednym z niewielu miast, w których obie miary wskazują to samo: **ceny naprawdę rosną, a nie tylko wygląda na to przez zmianę proporcji rynków**. Zastrzeżenie jest jedno: rachunek dla rynku wtórnego opiera się na 65 i 44 aktach, więc jest to najcieńsza podstawa w całej serii i traktujemy go jako mocny sygnał, a nie precyzyjny pomiar.

## Cenniki deweloperów

Ustawowy obowiązek publikowania cen ofertowych obejmuje w Mikołowie **18 mieszkań** w trzech inwestycjach. Mediana ceny ofertowej wynosi **8429 zł/m²**, a widełki są wąskie, od 8296 do 8617 zł/m².

| Inwestycja | Deweloper | Lokale | Mediana zł/m² |
| --- | --- | --- | --- |
| Rybickiego 4 | Monolit Development | 8 | 8523 |
| Nowy Świat 80 | Monolit Development | 8 | 8028 |
| Jaśminów 20 | Ucinone | 2 | 8900 |

Osiemnaście lokali to resztka oferty, a nie rynek. Zestawienie z aktami: **cennik żąda 8429 zł za metr, a mikołowski rynek pierwotny zamknął w rejestrze mediany 7644 zł/m²**, czyli o 10 procent mniej.

## Domy i działki

Przy domach i działkach podajemy **cenę całkowitą, nie cenę metra**, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku i przeliczanie byłoby zgadywaniem.

| Rodzaj | Akty | Mediana ceny | Dolny kwartyl | Górny kwartyl | Typowa działka |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Domy | 170 | 724 500 zł | 432 250 zł | 906 270 zł | 551 m² |
| Działki | 27 | 199 000 zł | 22 050 zł | 480 373 zł | 444 m² |

**Rynek domów jest w Mikołowie większy niż rynek mieszkań pod względem znaczenia: 170 aktów na domy przy 297 na mieszkania**, czyli jeden dom na 1,7 mieszkania. To najwyższy taki stosunek w całej konurbacji i mówi więcej o charakterze miasta niż niejedna tabela cen.

**46 ze 170 aktów na domy dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami.** Działek jest tylko 27, a ich rozstęp od 22 050 do 480 373 zł oznacza, że mediana 199 000 zł nie opisuje ceny działki pod dom. Ostatnie akty pochodzą z czerwca i maja 2026.

## Co z tego ma kupujący

W Mikołowie **rejestr jest cieńszy niż w sąsiednich miastach**, więc każdą liczbę z tego wpisu warto traktować z większym marginesem. Jedno jest jednak pewne: to trzecie co do ceny miasto konurbacji i ceny w nim rosną najszybciej.

Przy oglądaniu ofert sprawdź trzy rzeczy. **Twoją liczbą jest 6304 zł/m², a nie 7273 zł/m²**, jeśli szukasz mieszkania w istniejącym budynku, choć stoi ona na 104 aktach. **Nie płać za metraż powyżej 35 m²**, bo trzy górne przedziały dzieli tu 106 zł. I **nie licz na tanie Centrum**, bo mimo że jest najtańszą dzielnicą w tabeli, jego mediana 6780 zł/m² jest wyższa niż mediana całego Będzina, Zabrza czy Rudy Śląskiej.

Sąsiednie miasta konurbacji opisujemy osobno: [Tychy](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-tychy) leżą 12 kilometrów stąd i są o 671 zł na metrze droższe, a [Katowice](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-katowice) 21 kilometrów i są o 2627 zł/m² droższe. Wszystkie dziewiętnaście miast zestawiamy w [porównaniu cen w konurbacji katowickiej](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-konurbacja-katowicka). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
