---
title: "Ceny mieszkań w Lwówku Śląskim: 4934 zł/m², a od 2021 roku wzrost o 89 procent [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Lwówek Śląski z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na adresy, rynek pierwotny i wtórny, metraże, izby, historię cen oraz domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-lwowek-slaski"
published: "2026-10-11"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Lwówku Śląskim"
  from: "2024-07-09"
  to: "2026-09-15"
  deeds: 146
---

# Ceny mieszkań w gminie Lwówek Śląski: 4934 zł za metr, a od 2021 roku mediana urosła o 89 procent, najwięcej w tej części Dolnego Śląska. Policzyliśmy 146 aktów notarialnych [ANALIZA]

Mediana metra w gminie Lwówek Śląski to 4934 zł i 608 miejsce wśród 860 polskich gmin. Od 2021 roku urosła o 89 procent, a rynek wtórny podrożał w ostatnim roku o 7,2 procent.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Lwówku Śląskim
- Zakres danych: od 2024-07-09 do 2026-09-15
- Liczba aktów notarialnych: 146
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-lwowek-slaski — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Gmina Lwówek Śląski zajmuje **608 miejsce wśród 860 polskich gmin** z medianą **4934 zł/m²**, o 18 procent poniżej mediany typowej polskiej gminy. W gminie mieszka 15 711 osób, a stąd jest 34 km do Lubania i 55 km do Zgorzelca.

Liczby pochodzą z **146 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku.

Najciekawsze w tym wpisie jest tempo w dłuższym oknie. **Od 2021 do 2025 roku mediana Lwówka urosła o 89 procent, najwięcej w tej części Dolnego Śląska**, i wzrost nie zatrzymał się: rynek wtórny dołożył w ostatnich dwunastu miesiącach kolejne 7,2 procent.

![Mapa cen transakcyjnych mieszkań w gminie Lwówek Śląski, z niebieskim obrysem granic i kolorowanymi obszarami cen.](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-lwowek-slaski/lwowek-slaski-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Lwówku Śląskim, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje od 9 lipca 2024 do **15 września 2026**.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. **Filtr usunął 8 aktów** o medianie 1168 zł/m² i typowej cenie 58 598 zł za 49 m².
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje **146 aktów**. Mediana to **4934 zł/m²**, rozstęp kwartylowy od 4024 do 6079 zł/m², a typowe mieszkanie ma **48 m² i kosztuje 229 375 zł**.

Lwówek Śląski jest gminą miejsko-wiejską, więc liczby obejmują także zabudowę poza samym miastem.

## Rynek pierwotny to jeden budynek

| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Pierwotny | 6386 | 27 | 292 842 zł | 48 m² |
| Wtórny | 4751 | 119 | 225 000 zł | 47 m² |

**Różnica wynosi 1635 zł na metrze, czyli 34 procent**, ale rynek pierwotny to zaledwie **18 procent obrotu**, czyli 27 aktów, a **wszystkie pochodzą praktycznie z jednego adresu**.

Dla kupującego: **mediana gminy jest zawyżona o 183 zł** względem tego, co kupuje 82 procent rynku. Punkt odniesienia dla mieszkania z drugiej ręki to 4751 zł, czyli 237 550 zł za pięćdziesiąt metrów.

## Adresy

| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Przyjaciół Żołnierza 17A | 6492 | 28 | 27 |
| Szkolna 4 | 4987 | 5 | 0 |

Dwa adresy zebrały co najmniej pięć transakcji, razem 33 akty, czyli 23 procent rynku gminy.

**Przyjaciół Żołnierza 17A to 28 aktów, z czego 27 to pierwsza sprzedaż**, czyli cała nowa zabudowa Lwówka mieści się w jednym budynku. Cena 6492 zł jest tam 1,3 raza wyższa od mediany gminy i 1741 zł powyżej mediany rynku wtórnego.

Szkolna 4 pokazuje drugi biegun: **pięć transakcji z drugiej ręki po 4987 zł**, czyli o 236 zł powyżej mediany rynku wtórnego gminy.

Pozostałe 113 transakcji rozkłada się po adresach, z których żaden nie powtarza się nawet pięć razy, więc **poza tym jednym budynkiem wycena musi zejść do konkretnego adresu**.

## Metraż i izby

| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| do 35 m² | 5251 | 18 | 2 |
| 35 do 50 m² | 5000 | 67 | 16 |
| 50 do 65 m² | 5218 | 36 | 7 |
| ponad 65 m² | 3846 | 25 | 2 |

Trzy górne wiersze mieszczą się w **251 zł na metrze**, a dopiero mieszkania powyżej 65 m² wypadają wyraźnie niżej, o 1405 zł od szczytu, czyli o 27 procent.

Ostatni wiersz jest przy tym prawie czysty, z dwiema transakcjami pierwszej sprzedaży na 25, więc **3846 zł to realna cena dużego mieszkania z drugiej ręki w tej gminie**. Mieszkanie osiemdziesięciometrowe kosztuje tu przy tej medianie około 308 000 zł.

| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| 2 | 5038 | 42 | 41 m² |
| 3 | 4987 | 75 | 46 m² |
| 4 | 4487 | 21 | 66 m² |
| 5 | 3471 | 4 | 97 m² |

Rejestr liczy izby, a nie pokoje, i w gminie Lwówek Śląski podaje je przy 145 ze 146 aktów. Powyższa tabela obejmuje 142 z nich, bo lokale o jednej i sześciu izbach stoją na jednym do dwóch aktów.

Dwa górne wiersze, obejmujące 117 ze 146 transakcji, są praktycznie identyczne: **5038 i 4987 zł**. Dopiero od czterech izb w górę mediana schodzi, i to ostro: **o 1516 zł między trzema a pięcioma izbami.**

Praktycznie: **w Lwówku Śląskim mieszkanie dwuizbowe i trzyizbowe kosztują za metr tyle samo**, a różnicę robi dopiero czwarta izba.

## Historia cen

| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
| --- | ---: | ---: |
| 2021 | 2620 | 67 |
| 2022 | 3035 | 51 |
| 2023 | 3759 | 35 |
| 2024 | 4638 | 51 |
| 2025 | 4965 | 53 |

Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 pomijamy w wierszach, bo rejestr kończy się 15 września i notuje z niego 67 aktów o medianie 4954 zł, czyli więcej niż z całego roku 2025.

**Od 2021 do 2025 roku mediana Lwówka Śląskiego urosła o 89 procent**, bez ani jednego roku spadku, i jest to najmocniejszy wzrost w tej części Dolnego Śląska. Dla porównania: Zgorzelec urósł w tym samym czasie o 49 procent, a Bogatynia o 28 procent.

Trzeba jednak pamiętać o punkcie wyjścia. **2620 zł w 2021 roku to była cena z ostatniej setki polskiego rankingu**, a 4934 zł dziś to wciąż 608 miejsce na 860.

Porównanie liczone względem końca rejestru jest dodatnie po obu stronach: **cały rynek 5090 zł/m² przy 82 aktach wobec 4630 zł przy 56 aktach, czyli wzrost o 9,9 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 4965 zł przy 55 aktach wobec 4630 zł przy 56 aktach, czyli wzrost o 7,2 procent.**

**Obie liczby są dodatnie**, a prawa jest tą, która opisuje kupującego mieszkanie w istniejącym budynku. Przy 55 i 56 transakcjach nie jest to pomiar precyzyjny, ale kierunek potwierdza to, co widać w tabeli roczników: **rynek lwówecki wciąż rośnie.**

## Cenniki deweloperów

W ustawowej bazie cen mieszkań, do której deweloperzy mają ustawowy obowiązek zgłaszać ceny lokali w sprzedaży, **nie ma dziś w gminie Lwówek Śląski ani jednego mieszkania**.

Przy 27 aktach pierwszej sprzedaży z dwóch lat, wszystkich z jednego budynku, oznacza to, że **ta inwestycja została wyprzedana**, a nowej oferty w gminie nie ma.

## Domy i działki

| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Dom | 55 | 300 000 zł | 143 375 do 441 600 zł | 1971 m² |
| Działka | 3 | 20 000 zł | 17 500 do 31 750 zł | 268 m² |

Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku.

Wiersz o domach wymaga ostrożności, i to podwójnej. **44 z 55 aktów, czyli 80 procent, dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, a typowa działka ma 1971 m². **W gminie Lwówek Śląski rejestr opisuje więc głównie zabudowę zagrodową w części wiejskiej, a nie domy jednorodzinne.**

**Mediana 300 000 zł jest tylko 1,2 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania**, czyli 246 700 zł, i to również wynika z charakteru tej próby.

Rynek gruntu praktycznie nie istnieje w rejestrze: **trzy transakcje w całym oknie**, ostatnia z kwietnia 2026 roku. Nie wyciągamy z nich żadnych wniosków.

## Co z tego ma kupujący

Lwówek Śląski to gmina, w której ceny rosną najszybciej w tej części regionu, ale wciąż z niskiego poziomu. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.

**Używaj mediany rynku wtórnego, czyli 4751 zł**, bo cały rynek pierwotny gminy to jeden budynek. **Licz się ze wzrostem**, bo obie miary dwunastomiesięczne są dodatnie, a w dłuższym oknie mediana urosła o 89 procent. I **przy domach patrz na liczbę budynków i wielkość działki**, bo cztery na pięć lwóweckich transakcji domowych to zabudowa zagrodowa na ponad dwóch tysiącach metrów.

Sąsiednie miasta opisujemy osobno: [Zgorzelec](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-zgorzelec) jest droższy o 1786 zł na metrze, [Lubań](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-luban) o 729 zł, a [Bogatynia](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-bogatynia) tańsza o 1230 zł. Całą czwórkę zestawiamy w [porównaniu cen na zachodzie Dolnego Śląska](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-zgorzelec-bogatynia-luban-lwowek). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
